Trener meseca oktobra: Contejeva revolucija v Chelseaju

Premier Liga 18. Nov 201613:05 > 13:21
Gett Images/ Laurence Griffiths

Italijanski trener Antonio Conte je dobitnik nagrade za menedžerja meseca oktobra, so danes sporočili iz vodstva angleške Premier lige. Chelseajev šef je zmagal v družbi "visokih gospodov", kot so Jürgen Klopp, Mark Hughes in Arsene Wenger.

Gett Images/ Laurence Griffiths

Antonio Conte je septembra doživel dva zaporedna poraza na derbijih doma proti Liverpoolu (1:2) in Arsenalu v gosteh (3:0), potem pa uspel obrniti Chelseajevo rezultatsko krivuljo navzgor in dobiti pet naslednjih tekem v državnem prvenstvu, štiri od teh v mesecu oktobru. Londonskim modrim se je na ta način uspelo zavihteti na drugo mesto Premier lige, samo s točko zaostanka za vodilnim Liverpoolom in točko prednosti pred favoriziranim Manchester Cityjem, za katerim so v nekem obdobju sezone že zaostajali za osem točk.

Seveda je še prezgodaj govoriti o uspehih Antonia Conteja na klopi Chelseaja, čeprav angleški mediji radi govorijo o “revoluciji”, ki se je zgodila po neslavnem porazu na Emiratih. Chelseajev vzpon naj bi se začel že v slačilnici med polčasom tekme z Arsenalom, ko je Contejeva ekipa že v prvih 45 minutah dobila tri zadetke, a do konca tekme nobenega več, saj je v drugem delu zaigrala precej bolje. Kot poročajo otoški mediji, je skozi slačilnico takrat poletel Contejev bleščeč, usnjen čevelj, plastenke vode so prav tako letele na vse strani, Italijan je povedal, kaj si misli in močno načel svoje glasilke. Nogometaši so se nato pripravljali že nekaj časa, saj je bilo trenerjevo nezadovoljstvo nad njihovim pristopom iz tekme v tekmo hujše.

POSTAVITEV 3-4-3 KLJUČ DO USPEHA, CHELSEA BREZ PREJETEGA ZADETKA

Po porazu z Arsenalom je še vedno vidno razjarjeni Conte stopil pred novinarske mikrofone in, praktično brez glasu, brez obotavljanja dejal, da je bila Chelseajeva igra v prvem polčasu sramotna in da ekipa tvega novo povprečno sezono z uvrstitvijo v zlati sredni razpredelnice.
Revolucija se je po tekmi z Arsenalom začela tudi v taktičnem smislu, saj je Italijan kasneje prvič na tekmi uporabil sistem s tremi branilci (3-4-3), znal na novo motivirati svoje zvezdnike in vzpostaviti zmagovalno mentaliteto.

Gett Images/ Laurence Griffiths

S tremi branilci je Conte že igral, tako pri Juventusu, kot z Italijo na evropskem prvenstvu, in čeprav je igra Chelseaja predvidljiva, tekmeci odgovora že nekaj časa ne najdejo več. Pred reprezentančim premorom sta po vrsti na Stamford Bridgu padla Manchester United (4:0) in Everton (5:0). Na petih tekmah v novi postavitvi Chelsea sploh še ni prejel zadetka.

Conte je imel na nek način tudi srečo s poškodbami, saj se je zaradi odsotnih Cesca Frabregasa, Branislava Ivanoviča in Johna Obija Mikela lahko izkristalizirala nova podoba moštva brez omenjenih igralcev, ki v nogah preprosto nimajo več dinamita, zahtevanega za Contejev nogomet, ki zahteva tudi treninge visoke intenzivnosti, kjer se za žogo na sredini igrišča s svojimi fanti bori trener sam. Igralcem je s svojim strastnim načinom vodenja znal vcepiti samozavest in poslušnost, igralci pa ga ubogajo že samo zaradi dejstva, da je bil nekoč tudi sam uspešen igralec, ki je svoja najboljša leta v Juventusovem dresu preigral v navezi z legendarnim Zinedinom Zidanom.

VSAKO POPOLDNE TEMELJITO PREGLEDA NA DESETINE VIDEOPOSNETKOV

Ključ do trenutnega zmagovitega niza pa je forma dveh ofenzivcev, ki sta v lanski sezoni zatajila; Eden Hazard in Diego Costa sta skupaj v Premiershipu dosegla že 16 golov, toliko kot lani v celi sezoni. Hazard je v novi postavitvi tako zelo učinkovit, da je Contejevo postavitev kopiral celo Roberto Martinez na minuli reprezentančni akciji belgijske reprezentance. Ne čudi, da je bil danes sočasno Eden Hazard razlagašen za igralca meseca oktobra v Premier ligi.

Če Costa in Hazard letos precej bolj pomagata obrambi kot v preteklih letih, pa je ključ do uspeha predvsem četverica vezistov, ki neutrudno teka za svojega menedžerja; Victor Moses, N’Golo Kante, Nemanja Matić in Marcos Alonso so postali nezamenljivi v začetni enajsterici Contejevega Chelseaja. Na stranskem tiru je John Terry, ki poslušno čaka na klopi na svojo naslednjo priložnost, zavedajoč se, da je v času poškodbe izgubil svoje mesto v začetni enajsterici. Conte po drugi strani pa se dobro zaveda, da bo kapetana v nadaljevanju sezone še potreboval.

Najbolj zaposleni ljudje v klubu pa so v teh dneh t.i. IT analitiki; Conte vsako popoldne od svojih sodelavcev zahteva na desetine videoposnetkov svojih nogometašev v akciji na tekmah in treningih, video pogosto preučuje že v zgodnjih jutranjih urah in pozno v noč, ko še nikogar ni v klubu, ali pa so že vsi odšli domov. Italijan pač ničesar ne prepuščla naključju, igralci svojo postavitev in gibanje po igrišču, s tem pa uigrane akcije, trenirajo toliko časa, dokler jih ne poznajo že na pamet in o njih sanjajo.

Gett Images/ Laurence Griffiths

 To je pristop, ki se je obrestoval že v Juventusu in o katerem je pred časom razlagal Andrea Pirlo. Vsak nogometaš, ki se na zelenici ne giba dovolj dobro, oz. ni postavljen na pravem mestu pri določeni akciji, je poklican na pogovor k trenerju. Conte svojim nogometašem ne želi biti kot učitelj šolarčkom, z vsakim se pogovori kot prijatelj na štiri oči. Do vsakega igralca je iskren, kar njegovi varovanci zelo spoštujejo. Uspeva pa mu tudi to, da se vsi počutijo del ekipe, če tudi trenutno ne igrajo.

Predzgodaj je še sklepati o tem, kako se bo nadaljevala in končala prva Contejeva sezona v Londonu, a dejstvo je, da so pred navijači Chelseaja zelo vznemirljivi časi.