Bledi Maribor Ljubljano zapušča z novo močno zaušnico

Nogomet 15. Okt 202222:33 2 komentarja

Bo to res sezona ljubljanske Olimpije? Tudi po drugem večnem derbiju se prešerno smeji zeleno-belim, ki so v živčni tekmi z golom Maria Kvesića v zaključku tekme ugnali bledi Maribor (1:0) ter še poglobili krizo vijolic. Na drugi strani pravljica zmajev v tej sezoni traja in traja ... Po derbiju pa se bo, kakopak, znova veliko govorilo tudi o sodnikih.

Dolgo časa je že minilo, odkar je stadion Stožice na tekmi slovenski lige pozdravil tako številčno nogometno občinstvo. In morda je ravno ta dolg premor pri posameznikih, ki jih že lep čas ni bilo na tribunah, pustil posledice ter poskrbel, da vzdušje na največjem stadionu v državi ni bilo tako naelektreno, kot bi morda pričakovali na tekmi vseh tekem.

Na igrišču se je 150. večni derbi začel po pričakovanjih. Olimpija je bila tista, ki je v uvodnih minutah prevzela iniciativo, a si nevarnejših situacij za ogrozitev vrat Ažbeta Juga ni pripravila. Prvi del polčasa je prinesel izredno taktičen obračun zbrane mariborske obrambe in previdnih napadov domačih.

Navijači razgrajali, sodnik umirjal

Melanholijo so prekinili člani navijaške skupine Green Dragons, ki so v 29. minuti na tribunah prižgali bakle, te pa so nato žal poletele tudi na igrišče in teren zavile v neprebojno meglo. Tudi to ni pretirano razvnelo strasti na igrišču, daleč najbolj aktiven izmed vseh na zelenici je bil sodnik Dragoslav Perić, ki je vneto piskal v svojo piščalko in še dodatno umirjal tempo tekme.

Priložnost polčasa smo dočakali v 45. minuti. Rui Pedro je sprožil s strani, Ažbe Jug pa je žogo odbil naravnost na nogo Svita Sešlarja. Mladi slovenski reprezentant je okroglo usnje pričakal nepripravljen in žoga se je od njegove noge odbila mimo mariborskih vrat.

A to še ni bil epilog prvega dela, ki je imel kar osem minutni dodatek. V sedmi minuti le tega je Sven Šoštarič Karić s podplatom podrl Ruia Pedra. Perić je mariborskemu branilcu sprva pokazal rumeni karton, po posredovanju vara pa se je barva kazni spremenila in Karić je bil upravičeno izključen.

Deseterica Maribora dolgo kljubovala Olimpiji …

Olimpija je pričakovano takoj na začetku drugega polčasa popolnoma prevzela nadzor nad dogajanjem na igrišču, a manjkale so resne priložnosti. Smo pa kaj hitro dočakali novo pirotehnično “intervencijo” navijaške skupine Green Dragons, ki je poskrbela za še eno daljšo prekinitev tekme.

Zmaji pa so resno, zelo resno zapretili v 73. minuti. Dvakrat je podal Almedin Ziljkić in dvakrat je bil Ažbe Jug že premagan, a ga je najprej po strelu Ruija Pedra s sijajni intervencijo rešil Gregor Sikošek, v naslednjem napadu pa mu je na pomoč priskočila še prečka, ki je zaustavila strel z glavo Svita Sešlarja.

Še eno krasno priložnost je Olimpija zapravila v 83. minuti. Akcija je znova stekla po levi strani in spet je v kazenski prostor podajal Almedin Ziljkić. Svit Sešlar je tokrat žogo iznajdljivo podaljšal na nogo Samuja Pedra, a je Portugalca s fantastično obrambo zaustavil Ažbe Jug.

… a na koncu se je vseeno znova prešerno smejalo Olimpiji

V 90. minuti pa znova sodniška odločitev, ki bo burila duhove. Najprej je na sredini igrišča Đorđe Crnomarković podrl Žana Vipotnika, a je sodniška piščalka Dragoslava Perića ostala nema. Glavni sodnik tekme ni dosodil ničesar niti v nadaljevanju, ko je Mario Kvesić v kazenskem prostoru v roko zadel Nemanjo Mitrovića. Znova se je vmešal VAR, Olimpija je dobila na voljo enajstmetrovko, ki jo je Kvesić znal spremeniti v vodstvo zeleno-belih.

Maribor je tudi v zaključku tekme deloval zelo neodločno, Matevž Vidovšek je ob svoji vrnitvi med vratnici Olimpije bržkone pričakoval bolj napet in deloven večer. Zeleno-beli so kar 12. minutni dodatek relativno mirno pripeljali do konca in se razveselili še ene pomembne zmage, s katero še naprej močno bežijo tekmecem na prvenstveni lestvici.

Olimpija – Maribor 1:0 (0:0)

Stadion Stožice, gledalcev 7000, sodniki: Perić, Vukan, Klančnik.

Strelec: 1:0 Kvesić (92./11 m)

Olimpija: Vidovšek, Estrada (od 53. Lasickas), Ratnik, Karamatić (od 70. Ziljkić), Crnomarković, Doffo, Elšnik, Sešlar, Rui Pedro, Kvesić, Nukić (od 80. Samuel Pedro).

Maribor: Jug, Mitrović, Šoštarič Karič, Uskoković, Žinič (od 97. Ishaq), Sikošek (od 97. Brnić), Repas, Antolin (od 90. Božić), Tolić (od 73. Vipotnik), Kronaveter, Baturina (od 73. Guerrico).

Rumeni kartoni: Sešlar; Mitrović, Guerrico.
Rdeči karton: Šoštarič Karič (45.).

Potek srečanja v Stožicah:

Konec tekme!

90. minuta: Enajstmetrovka za Olimpijo in vodstvo! Po posredovanju VAR, v katerem je tudi Matej Jug, je Perić pokazal na belo točko. Kvesić je streljal, žoga pa je zadela v roko Mitrovića. Branilec Maribora je razširil svoje telo in po pravilih je to enajstmetrovka. Enajstmetrovko je izvedel Kvesić in premagal Juga, ki se je sicer odločil za pravo smer.

Roka Mitrovića:

Kvesić je odločil večni derbi:

85. minuta: Tekmo so zdaj prekinile Viole, začutili so, da njihovi ljubljenci potrebujejo kakšno sekundo počitka.

84. minuta: Olimpija ne more zadeti. Znova je podal Zlijkić, žoga se je odbila naravnost na noge rezervista Samuela Pedra, ki pa ni zadel. Jug se je ponovno izkazal! Ostaja pri 0:0.

Izjemna obramba Juga:

73. minuta: Veliki priložnosti Olimpije. Po prodoru Ziljkića je sprožil Riu Pedro, a se je na golovi črti izkazal Sikošek, nekaj sekund kasneje pa je prečko stresel še Sešlar. Tudi tokrat je bil v vlogi asistenta Ziljkić.

Prodor Ziljkića in strel Pedra:

Prečka Sešlarja:

63. minuta: Ponovilo se je. Green Dragons so vrgli še nekaj bakel, a tekme se vseeno nadaljuje.

58. minuta: Green Dragons so poskrbeli še za drugo prekinitev s svojimi baklami. Nogometašem Olimpije vse skupaj ni všeč, saj se bodo lahko gostje, ki imajo igralca manj, lahko nadihali in se spočili pred nadaljevanjem. Za nameček organizator grozi, če se bo to ponovilo, da bo tekmo prekinil.

Začetek drugega polčasa!

Konec prvega polčasa!

57. minuta: Pred odhodom v slačilnico je Olimpija zapretila še enkrat. Poskušal je Rui Pedro, a Jug se je ponovno izkazal.

Priložnost Pedra:

55. minuta: Rdeč karton! Var je na ogled poklical Perića in mu pokazal grd prekršek Karića. Perić je hitro razveljavil rumen karton in Kariću pokazal rdeč karton. Lahko rečemo, da je šlo za pravilno odločitev, Štajerci se ne bodo mogli veliko pritoževati.

Prekršek Karića in rdeč karton:

53. minuta: Olimpija je do konca prvega polčasa še enkrat zapretila. Po izjemni podaji Sešlarja je streljal Nukić žogo poslal preko vrat. Napadalec Olimpije se je po strelu valjal po tleh in namigoval na prekršek Mitrovića, a Perić je le pokazal žogo za Juga.

46. minuta: Prva prva priložnost na tekmi! Pripravili so si jo domačini. Mariborska obramba, ki je stala zelo dobro, je v zadnjih minutah zaspala. Kvesić je lepo videl povsem samega Rui Pedra, ki je sprožil iz prve, vratar Jug je žogo odbil, a le do Sešlarja, ki pa se ni najbolj znašel in ostalo je pri začetnih 0:0.

Velika priložnost Olimpije, Sešlar se je prijel za glavo:

45. minuta: Zaradi prekinitve navijačev so sodniki prvi polčas podaljšali za kar osem minut.

25. minuta: Najzvestejši navijači Olimpije Green Dragons so zakurili bakle in jih na koncu odvrgli na zelenico. Poskrbeli za za daljšo pavzo, saj se zaradi dima, ki jih je povzročila pirotehnika, ni ničesar videlo. Vodstvo Olimpije se lahko pripravijo na novo visoko denarno kazen.

15. minuta: Po prvih 15 minutah tekmah nismo videli še prav nič dramatičnega. Smo pa videli kar devet prekrškov, kar le govori o tem, da nobena ekipa ne varčuje s močmi. Glavni sodnik Dragoslav Perić še ni pokazal rumene kazni.

Začetek tekme v Stožicah!

Pred večnim derbijem se je veliko govorilo o vratarjih. Albert Riera se je odločil za Matevž Vidovška, ki bo v prvi postavi zaigral prvič po poškodbi, Damir Krznar pa je izbral izkušnje, Ažbeta Juga, ki se ravno tako vrača po poškodbi.

Začetni postavi v Stožicah:

Pred tekmo:

Mariborčani imajo na sobotnem derbiju en sam cilj – osvojiti tri točke in se vsaj nekoliko približati vodilni Olimpiji. A izziv še zdaleč ne bo enostaven, Olimpija je letos z naskokom najboljša ekipa lige, a tudi zmaji niso imuni na težave, ki počasi prihajajo na plano izpod serije odličnih rezultatov. Pisarniški manevri, ki so že tolikokrat v preteklosti kazili idilo v zeleno-belem taboru, znova postajajo glavna tema pogovorov v prestolnici, osredotočeni Maribor pa je te stvari že znal izkoristiti. Tokrat bo sicer oslabljen za trenerja Damirja Krznarja, ki bo derbi izpustil zaradi rumenih kartonov.

Na zadnjih petih domačih derbijih je Olimpija ob enem remiju kar štirikrat zmagala.