Podatek, ki namiguje: prvak bo Maribor

Nogomet 19. Maj 20227:00 0 komentarjev
Bo Maribor nadaljeval s tradicijo in postal prvak?

Odločitev o zmagovalcu prve slovenske lige bo v tej sezoni spet padla v zadnjem krogu. Izbrskali smo, kolikokrat se je to do zdaj zgodilo. Desetkrat, od tega kar štirikrat v zadnjih petih letih. Tudi sicer je drama pred zadnjo tekmo v slovenski ligi nevsakdanje pogosta.

Maribor, ki bo gostoval pri Muri, v zadnji krog vstopa s točko prednosti pred Koprom, ki ga čaka ponovitev nedavnega finala pokala, v Spodnji Šiški bo igral proti Bravu. Ker imajo Mariborčani boljši izkupiček z medsebojnih tekem, njihova prednost v praksi znaša dve točki. Koprčani jih morajo namreč nujno prehiteti.

Skratka, finiš lova na prvenstveni naslov v Sloveniji spet ponuja dramo, ki je na naših prvoligaških zelenicah v zadnjih letih precej pogost pojav. Kar štiri od zadnjih prvenstvenih sezon so bile, kar se tiče prvega mesta, odločene šele v zadnjih minutah sezone.

Od 31 sezon, ki bodo z zaključkom sezone 2021/22 za nami, jih je bilo deset takšnih, v katerih smo prvaka dobili šele v zadnjem krogu. Kar petkrat se je zgodilo, da sta vodilna za naslov v zadnjem krogu med seboj obračunala med seboj, kar je svojevrsten fenomen.

Pa še podatek, ki bo zagotovo razpoložil mariborske navijače. Od devetih sezon, v katerih smo prvaka dobili v zadnjem krogu, je kar osemkrat na prvem mestu sezono zaključil tisti, ki je bil na vrhu pred zadnjo tekmo.

Toda Mariborčani, pozor … Edini, ki mu to ni uspelo, je prav Maribor, ki je v prejšnji sezoni v zadnjem krogu v Ljudskem vrtu izgubil proti Muri in ji prepustil naslov.

Mura je edini klub, ki mu je uspelo v zadnjem krogu skočiti na prvo mesto in postati prvak.

Sezone, v katerih smo prvake dobili v zadnjem krogu:

1996/97:

Prvič je zadnji krog o prvaku odločal v šesti sezoni od začetka slovenske nogometne lige, ko sta bila v igri za naslov Maribor in Primorje. Ajdovci so v zadnji krog krenili z zgolj dvema točkama zaostanka za vodilnim Mariborom, a spodrsljaja Maribora niso dočakali.

Vijoličasti so doma zlahka, s 5:1 premagali Potrošnik in prišli do takrat prvega naslova prvaka v zgodovini kluba. Do lovorike jih je popeljal Bojan Prašnikar, ki je bil pred tem dvakrat prvak z Olimpijo. Primorje je za nameček zadnjo tekmo izgubilo, z 0:1 je klonilo na severnoprimorskem derbiju proti Gorici, tako da so na koncu zaostali za pet točk.

1998/99:

Prava drama je bila na sporedu v zadnjem krogu prvenstvene sezone 1998/99, ko sta Maribor in Gorica v sam finiš prvenstva vstopila z zgolj točko razlike, čakala pa ju je medsebojna tekma v Ljudskem vrtu.

Prednost je imel na vrhu Maribor, na zadnji tekmi pa jo še povišal, z goloma Daliborja Filipovića na začetku prvega in Klitona Bozga na začetku drugega polčasa je zmagal z 2:0 ter pred več kot 8.000 navijači proslavil svoj tretji naslov. Tudi takrat ga je do lovorike popeljal Bojan Prašnikar, ki je še petič postal slovenski prvak.

2000/01:

Verjetno najbolj spektakularen zadnji krog slovenske lige smo spremljali v sezoni 2000/01, tudi takrat sta med seboj obračunala vodilna, za nameček sta bila to večna tekmeca, Olimpija in Maribor.

Na polnem štadionu Bežigrad je Olimpija Bojana Prašnikarja potrebovala zmago, a je ni dočakala. Tekma se je lomila, ko je Madžar Barnabas Sztipanovics pobegnil domači obrambi in v 70. minuti zabil gol za vodstvo gostov. Olimpija je z golom Sebastjana Cimirotića deset minut za tem sicer izenačila, kaj več pa ji ni uspelo. Pod ta mariborski naslov se je podpisal Hrvat Ivo Šušak.

2001/02:

Spet medsebojni obračun v zadnjem krogu za naslov, spet Maribor in spet Bojan Prašnikar. V zadnji krog so vijoličasti krenili s tremi točkami prednosti pred ajdovskim Primorjem, ki ga je vodil Borče Sredojević in bi še lahko postalo prvak.

Tekma je bila v Ljudskem vrtu, ki je bil spet nabito poln, tudi tokrat pa gostje niso imeli možnosti. Maribor je zmagal s 3:0, za končni izid pa je spet zadel Barnabas Sztipanovics. Maribor je prišel do šestega prvenstvenega naslova v nizu.

2003/04:

V zadnji krog sta na vrhu s točko razlike krenila Gorica in Olimpija. Novogoričane, ki jih je s klopi vodil Pavel Pinni, je čakal domač obračun s Koprom, Olimpija pa je doma igrala z ajdovskim Primorjem.

Zmagala sta oba, tako da je Gorica prišla do drugega naslova prvaka v zgodovini kluba. Za zmago z 2:0 sta zadela Jani Šturm in Robert Težački.

Veselje Celjanov, potem ko so leta 2020 v zadnjem krogu prišli do naslova.

2005/06:

Pred zadnjim krogom sta Gorico in Domžale na vrhu ločili dve točki razlike, toda Gorico je v zadnjem krogu čakala najlažja možna naloga. Domača tekma z velenjskim Rudarjem, ki je v 35 tekmah pred tem doživel kar 25 porazov. V zadnjem krogu je še 26.

Gorica je zmagala s 4:0 in pod vodstvom Pavla Pinnija zaokrožila “hat-trick” prvenstvenih naslovov, do katerih je prišla takrat. Zmagali so tudi Domžalčani, doma so z 2:0 porazili Maribor.

2017/18:

Ta izjemno napet zaključek prvenstvene sezone pomnimo po “aferi enajstmetrovka”. Olimpija, ki je v zadnji krog krenila z dvema točkama prednosti pred Mariborom, je do naslova prišla z enajstmetrovko, ki jo je v Domžalah dobila v 80. minuti.

Mariborčani, ki so v zadnjem krogu svojo nalogo opravili z odliko in doma Gorico premagali z 2:0, so bili prepričani, da je najboljši slovenski sodnik vseh časov Damir Skomina strel z bele točke, ki ga je v gol in remi za 1:1 spremenil zdajšnji nogometaš Maribora Rok Kronaveter, Ljubljančanom podaril.

Na to so opozorili tudi s “čestitko”, ki so jo takoj po tekmi objavili na družabnih omrežjih. Na njej je bila bela točka, ki označuje mesto za izvajanje enajstmetrovk, in pripisali: “Čestitamo!”

Ljubljančani, ki jih je s klopi vodil Igor Bišćan, so v tisti sezoni osvojili dvojno lovoriko.

2019/20:

Tudi ta sezona je v zadnjem krogu ponudila medsebojen obračun za naslov prvaka. V Celju sta se med seboj za naslov v zadnji tekmi sezone pomerila Celje in Olimpija, ki je na celjskem stadionu potrebovala zmago. V zadnji krog je namreč vstopila z dvema točkama zaostanka.

V Celju je bilo zelo napeto, do naslova pa so prvič v zgodovini kluba prišli Celjani, ki so remizirali z 2:2. Tekma je bila sicer razburljiva, Celjani so z goloma Luke Kerina in Daria Vizingerja vodili z 1:0 in z 2:1, a so se gostje dvakrat vrnili. Timi Max Elšnik je na 2:2 izenačil v 74. minuti, zasedba takratnega trenerja Dina Skenderja je v zaključku tekme krenila na vse ali nič, a na koncu ni dobila nič.

Prvenstvo je končala celo na tretjem mestu, saj jo je z zmago s 4:1 nad Aluminijem na njem prehitel Maribor, ki je imel isto število točk, a boljši izkupiček z medsebojnih tekem. Celjane je do naslova popeljal Dušan Kosić.

2020/21:

Medsebojna tekma pretendentov za naslov je o prvaku odločala tudi v prejšnji sezoni, ko je Maribor v zadnji krog krenil s tremi točkami prednosti pred Muro, ki jo je v zadnjem krogu gostil.

Potreboval je remi, saj je imel s prejšnjih treh medsebojnih tekem v prvenstvu slabši izkupiček, a ga ni dobil. Mura je za prvo hladno prho v Ljudskem vrtu, ki je bil zaradi pandemije le delno obiskan, poskrbela v 33. minuti, ko jo je v vodstvo popeljal Klemen Šturm.

Jan Mlakar je izenačil izid takoj na začetku drugega polčasa, odločitev pa je padla v zadnjih 15 minutah, ko je v 75. minuti goste v vodstvo najprej popeljal Mihael Klepač, že tri minute pozneje pa so Prekmurci z uspešno realiziralno enajstmetrovko Luke Bobičanca vodili že s 3:1, kar je bil tudi končni izid.

Mura, ki jo je vodil legendarni nekdanji nogometaš in tudi trener Maribora Ante Šimundža, se je veselila prvega naslova v zgodovini kluba.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Bodi prvi, ki bo pustil komentar!