Kvalifikacije za EURO 2016 na Sport Klubu: V akciji tudi Hrvaška, Srbija in BIH

Reprezentance 5. Sep 201419:13 > 09. Sep 2014 11:35
V nedeljo 53 evropskih reprezentanc začenja kvalifikacijske boje za uvrstitev na evropsko prvenstvo 2016, ki ga bo gostila Francija. Ker se bo na zaključni turnir tokrat uvrstila skoraj polovica ekip, evropski športni mediji enotno pišejo, da je UEFA doslej dokaj zanimiv kvalifikacijski format spremenila v predvidljivega in dolgočasnega. “Ko govorimo o kvalifikacijah za EURO 2016, zdaj vse zanima, kdo se ne bo uvrstil, ne kdo se bo uvrstil,” pomenljivo pišejo na spletni strani Televizije Eurosport. 24 ekip namesto 16 pomeni, da na evropskem prvenstvu ne bo sodelovala več zgolj “smetana”, pač pa tudi reprezentance, ki so doslej praviloma vselej ostajale pred vrati raja. Z eno samo izjemno (EURO 2000) tudi Slovenija, ki je leta 2004 izpadla šele v dodatnih kvalifikacijah proti Hrvaški. 
Ker na EURO 2016 iz devetih kvalifikacijskih skupin neposredno vodi prvo in drugo mesto, vstopnico pa dobi tudi najboljša tretjeuvrščena reprezentanca, to pomeni, da se bodo od preostalih osmih reprezentanc, ki bodo zasedla tretje mesto, skozi dodatne kvalifikacije na prvenstvo uvrstile še štiri. Teoretično to pomeni, da bi lahko v Franciji zaigrale tudi selekcije, ki bi v svoji kvalifikacijski skupini petkrat izgubile. Lep primer so kvalifikacije za svetovno prvenstvo v Braziliji; Slovenija je zasedla tretje mesto s petimi zmagami in kar petimi porazi, Finska pa z vsega dvemi zmagami, tremi remiji in tremi porazi.
26 EVROPSKIH DRŽAV SVOJE REPREZETANCE ŠE NI VIDELO NA EURU
V Evropi je 26 držav članic Uefe, ki se doslej nikoli niso uvrstile na evropsko prvenstvo. To so Albanija, Andora, Armenija, Azerbajdžan, Belorusija, Bosna, Ciper, Estonija, Ferski Otoki, Finska, Gruzija, Gibraltar, Islandija, Izrael, Kazahstan, Lihtenštajn, Litva, Luksemburg, Makedonija, Malta, Moldavija, Črna Gora, Severna Irska, San Marino, Slovaška in Wales. Čeprav se kvaliteta evropskega prvenstva s povišanjem udeleženk zagotovo ne bo dvignila, pa bomo na prvenstvu stare celine končno lahko videli tudi tiste posameznike, ki se s svojimi reprezentancami po starem formatu tja ne bi uvrstili. Asi, kot je Gareth Bale iz Walesa, Robert Lewandowski s Poljske, David Alaba iz Avstrije in navsezadnje Kevin Kampl iz Slovenije, so lahko pred začetkom novega kvalifikacijskega ciklusa veliko bolj optimistični.
Izkušnje z zadnjega svetovnega prvenstva kažejo, da se razmerje moči na samem vrhu ni veliko spremenilo. Sedem od 13 evropskih reprezentanc, ki so igrale na mundialu v Braziliji, se ni uvrstilo v izločilne boje. Enako je bila Evropa v osmini finala zastopana že leta 2010 v Južni Afriki, kar je odstotkovno precej manj v primerjavi z reprezentancami iz Južne Amerike. V JAR-u leta 2010 jih je vseh pet igralo v osmini finala, letos pa pet od šestih, saj samo Ekvador ni napredoval iz svoje skupine. Tradicionalno močne evropske turnirske ekipe, kot so Nemčija, Francija in Nizozemska, so visoka pričakovanja navijačev upravičila, z zgodnjim izpadom so šokirale branilec naslova prvaka Španija, Italija in Portugalska. Še en rezultatski polom Angležev bržčas ni več presenečenje.
MED EVROPSKO SMETANO ZDAJ TUDI BELGIJA, NEMČIJA PRVI FAVORIT ZA KONČNO ZMAGO
Mundial pa je vseeno pokazal, da bi lahko med novo evropsko elito šteli tudi mlado reprezentanco Belgije, ki je šele v četrtfinalu v Braziliji izpadla proti Argentini, “njen čas” pa v resnici šele prihaja. Nekaj podobnega velja za Švico, v Evropi pa je ta trenutek še nekaj reprezentančnih selekcij, ki imajo velik potencial. Na območju nekdanje skupne države to velja predvsem za Srbijo, ki dobiva izjemno generacijo mladih nogometašev. Če jih bo novi selektor Dick Advocaat združil v homogeno ekipo, lahko premagajo vsakogar. Kakorkoli, evropska nogometna javnost se povsem strinja glede ene stvari: svetovni prvak Nemčija gre v kvalifikacije za EURO 2016 kot prvi favorit z končno zmago.
Nemčija je že odigrala prvo prijateljsko tekmo po svetovnem prvenstvu; pred domačimi gledalci v Düsseldorfu je proti Argentini v ponovitvi finala izgubila z 2:4. Joachim Löw je pred novim kvalifikacijskim ciklusom ostal brez upokojenih asov Phillipa Lahma, Pera Mertesackerja in Miroslava Kloseja, številni junaki iz Ria še niso najbolje fizično pripravljeni, med njimi poškodovani Bastian Schweinsteiger. Elf ima trenutno največji “bazen” kvalitetnih igralcev, ki sestavljajo, ko so vsi aduti zdravi, poimensko najmočnejšo ekipo na svetu. Mario Götze, Marco Reus, Ilkay Gündogan, Julian Draxler, Sven in Lars Bender, Kevin Volland, Matthias Ginter, Erik Durm, Antonio Rüdiger, Marc-Andre ter Stegen … Vse to so imena, ki v nemški ekipi šele prihajajo v ospredje. Nemci so tretja evropska ekipa, ki želi po mundialu takoj še na evropski prestol. Leta 2000 je to uspelo Franciji, leta 2012 Španiji.
FURIA ROJA SI PO BRAZILSKEM DEBAKLU ŠE NI OPOMOGLA

Zdaj upokojeni nemški zlati kapetan Phillip Lahm meni, da je Španija še vedno ekipa, ki ji bo leta 2016 potrebno premagati za naslov evropskega prvaka. Po videnem na prijateljski tekmi v Parizu s Francijo bi temu le stežka prikimali. Po debaklu na mundialu je Vicente del Bosque ostal selektor in dobil nalogo pomladiti ekipo. Vse veliki uspehi Furie Roje v zadnjih letih so bili zgrajeni na temeljih vezistov iz Barcelone, Xavija, Inieste in Busquetsa, brez prvih dveh ta reprezentanca (še) ne zna igrati. 
Nova Španija je v Parizu nastopila brez upokojenih zvezdnikov Xavija, Alonsa in Davida Ville, od prve minute so začeli Koke, Raul Garcia in Diego Costa. Slednji je bil v napadu spet povsem odrezan od igre; čeprav je imela Španija žogo bistveno več v svoji posesti, v 90. minutah gostje niti enkrat niso sprožili strela na francoska vrata. Javnost zdaj želi bolj konkreten in direkten nogomet, povezanost zvezne vrste z napadom. Španci imajo, na svojo srečo, na začetku kvalifikacij tekmeca po meri, da se uigrajo. V goste prihaja Makedonija. Sosednji Gibraltar ta vikend igra zgodovinsko prvo kvalifikacijsko tekmo pod okriljem Uefe; v goste prihaja Poljska.
FRANCIJA Z DESCHAMPSOM ŠE NAPREJ RASTE

Galski petelini so bili v četrtek zvečer krvniki španske reprezentance, brez poškodovanega Francka Riberyja so že na svetovnem prvenstvu z všečno igro prišli do četrtfinale. Selektorju Didierju Deschampsu je uspelo ustvariti homogeno ekipo, zanimivo mešanico izkušenih in mladih igralcev, zato tudi brez upokojenih Riberyja in Samirja Nasrija čez dve leti doma lahko računajo na morebiten naslov prvaka. Nosilci nove ekipe bodo Karim Benzema, Antoine Griezmann in Paul Pogba.


Še naprej se mučijo Angleži; na prijateljski tekmi v Londonu so z enajstmetrovko Wayna Rooneyja komajda odpravili bržčas najslabšo selekcio Norveške v zadnjih letih. Zdi se, da tudi navijači reprezentantom počasi obračajo hrbet; na Wembleyju se je v sredo zbralo vsega 44 tisoč ljudi, na prenovljenem stadionu slabšega obiska reprezentančne tekme še niso zabeležili. Zdi se, da za razliko od tamkajšnje nogometne zveze Royu Hodgsonu niti javnost ne zaupa, Sir Harry Redknapp ga je po slabi predstavi že odkrito kritiziral. Otoška sedma sila igralcem očita premalo truda v dresu z državnim grbom, skrbi pa jih tudi čedalje bolj obrobna vloga Angležev v velikih premierligaških klubih. Mediji pred gostovanjem v Švici, v skupini E nastopa tudi Slovenija, niso pretirano optimistični. Večino svojih upov polagajo v mladi napadalni dvojec Liverpoola Daniel Sturridge – Raheem Sterling.
VIDELI SMO PRVE OBRISE “CONTEJEVE ITALIJE”


Italiji se je prvič po letu 1966 pripetilo, da je na svetovnem prvenstvu dvakrat zapored izpadla že po skupinskem delu. Poznavalci italijanskega nogometa poznajo tezo, da se Azzurri vsakih 12 let uvrstijo v finale mundiala, tako je namreč že od leta 1970. Da so pred Rusijo 2018 lahko optimistični, je prihod Juventusovega trenerja Antonia Conteja na mesto selektorja štirikratnih svetovnih prvakov. Uglajenosti, previdnosti in taktiziranju, kot smo je bili od Italijanov vajeni pod taktirko Cesareja Prandellija, je odklenkalo. Conte s seboj iz Torina prinaša nove delovne navade, s katerimi je po aferi Calciopoli “zebre” pomagal vrniti nazaj na italijanski prestol. Nepopustljivost, boj za vsako žogo in vsak centimeter igrišča, vse to smo videli v Bariju, kjer je Italija v četrtek zvečer z 2:0 premagala tretje z minulega svetovnega prvenstva, Nizozemce.
Conte je italijansko revolucijo napovedal že z objavo seznama reprezentantov za njegovo prvo akcijo; ni prostora za Maria Balotellija, vsaj dokler na igrišču ne dokaže, da je vreden modrega dresa. Postavitev 3-5-2, ki je v zadnjih treh letih postala zaščitni znak Juventusa, bo pravilo tudi v Contejevi Italiji. S povratnikom Andreo Ranocchio v obrambi, ki ga trener zelo ceni, z Danielejem de Rossijem in Marcom Verattijem na sredini igrišča, v napadu s Cirom Immobijem. Ko bo zdrav Andrea Pirlo, Conte računa tudi nanj. Italijani v Bariju Nizozemcem niso pustili dihati, brez poškodovanega Arjena Robbna pa so bili tulipani povsem neprepoznavni. Novi-stari trener Guus Hiddink, Nizozemsko je vodil že na mundialu 1998, je svoje nogometaše kritiziral predvsem zaradi napak v obrambi. Indy je že v 10. minuti zagrešil najstrožjo kazen in moral zaradi rdečega kartona z igrišča. Hiddinka čaka še veliko dela, pomlajevanje ekipe se bo nadaljevalo. Prav mu bo na sredini igrišča prišel Kevin Strootman, ko bo spet zdrav … 

TUDI NA BALKANU VISOKA PRIČAKOVANJA
Portugalci z vselej motiviranim Cristianom Ronaldom kvalifiakcije začenjajo doma proti Albaniji, Belgija prvič igra šele oktobra, ker je bilo gostovanje v Izraelu zaradi tamkajšnjih političnih nemirov prestavljeno na marec. Nestrpno pa kvalifikacije pričakujejo tudi tri “bratske republike” iz nekdanje skupne države. Srbi bodo igrali v težki skupini I, kjer sta tudi selekciji Portugalske in Danske. Srbi se lahko pohvalijo z eno najbolj mladih in talentiranih ekip v evropi, ki pa se pod vodstvom Siniše Mihajlovića ni izkazala. Zdaj je selektorski stolček sedel izkušeni Dick Advocaat, ki se kvalifikacij z “orli” že zelo veseli. Obramba na čelu z Branislavom Ivanovićem, Nevenom Subotićem, Matijo Nastastićem, Aleksandrom Kolarevom in vezistom Nemanjo Matićem v njem vzbuja zaupanje, atomski napad z Aleksandrom Mitrovićem, Lazarjem MArkovićem, Dušanom Tadićem, Milošom Jojićem in Ademo Ljajićem ga navdušuje.
Tudi na Hrvaškem se veselijo novih začetkov s selektorjem Nikom Kovačem. Napočil je čas, da na veliko sceno stopita “fantazista” Mateo Kovačić in Alen Halilović in se pridružita že uveljavljenim asom, kot so Mario Mandžukić, Luka Modrić in Ivan Rakitić. Hrvati igrajo v skupini H z Italijo, Norveško in Bolgarijo. Po premiernem nastopu na mundialu pa želi na EURO 2016 tudi Bosna in Hercegovina. Safet Sušić ostaja na selektorskem položaju in zagotavlja stabilno prihodnost “zmajev”, za gole bosta še naprej skrbela Edin Džeko in Vedad Ibišević. Zvezno vrsto povezuje eden najbolj talentiranih vezistov na svetu, Miralem Pjanić.  Sodeč po videnem v zadnjem obdobju Bošnjakom vsaj drugo mesto ne uide, čeprav se nameravajo spustiti v odprt boj z Belgijo za zmago v skupini B.
Vse zgoraj omenjene reprezentance in še številne druge boste v prvem krogu kvalifikacij za EURO 2016 na delu videli že v prihodnjih dneh v živo na Sport Klubu!
Devet kvalifikacijskih skupin za EURO 2016:

Skupina A
Nizozemska, Češka, Turčija, Latvija, Islandija, Kazahstan
Skupina B
BIH, Belgija, Izrael, Wales, Ciper, Andora
Skupina C
Španija, Ukrajina, Slovaška, Belorusija, Makedonija, Luksemburg
Skupina D
Nemčija, Irska, Poljska, Škotska, Gruzija, Gibraltar
Skupina E
Anglija, Švica, Slovenija, Estonija, Litva, San Marino
Skupina F
Grčija, Madžarska, Romunija, Finska, Severna Irska, Ferski otoki
Skupina G
Rusija, Švedska, Avstrija, Črna Gora, Moldavija, Lihtenštajn
Skupina H
Italija, Hrvaška, Norveška, Bolgarija, Azerbajdžan, Malta
Skupina I
Portugalska, Danska, Srbija, Armenija, Albanija
Spored kvalifikacij na Sport Klubu:
Danska – Armenija
Nedelja ob 18:00 na SK 1
Gruzija – Irska
Nedelja ob 18:00 na SK 2
Madžarska – Severna Irska
Nedelja ob 18:00 na SK 3
Portugalska – Albanija
Nedelja ob 20:45 na SK 1
Grčija – Romunija
Nedelja ob 20:45 na SK 2
Rusija – Lihtenštein
Ponedeljek ob 18:00 na SK  1
Švica – Anglija
Ponedeljek ob 20:45 na SK 1
Avstrija – Švedska
Ponedeljek ob 20:45 na SK 2
Španija – Makedonija
Ponedeljek ob 20:45 na SK 3
Azerbajdžan – Bolgarija
Torek ob 18:00 na SK 1
Kazahstan – Latvija
Torek ob 18:00 na SK 2
BIH – Ciper
Torek ob 20:45 na SK 1
Islandija – Turčija
Torek ob 20:45 na SK 2
Hrvaška – Malta
Torek ob 20:45 na SK 3

Author: Luka Svetina, Foto: Getty Images