Rožmanovi fantje pred zahtevno nalogo

Evropa 22. Jul 202120:50 0 komentarjev
Maribor se s Švedske vrača z grenkim porazom. Foto: NK Maribor / Twitter

Slovenski nogometni klub Maribor je v drugem krogu kvalifikacij za nastop v novoustanovljeni konferenčni ligi na prvi tekmi proti švedskem Hammarbyju izgubil z 1:3 (0:0). V Stockholmu je pred 7800 gledalci za Mariborčane za 1:1 zadel Nino Žugelj (60.), vse tri zadetke za Hammarby pa je dosegel Astrit Selmani (55., 64., 87.).

Na pretežno umetni travi v švedski prestolnici so domači ob glasni podpori s tribun silovito krenili. Vijoličastim v prvih minutah niso pustili dihati. Že v peti minuti pa so se po zaslugi napake Aleksa Pihlerja znašli v izjemni priložnosti. Toda v dvoboju iz oči v oči z Ažbetom Jugom je Astrit Selmani žogo poslal mimo gola.

V deveti minuti je moral znova posredovati Jug, ob strelu z glavo Akinkunmija Amooja je bil dobro postavljen. Ob novi prekinitvi so vijoličasti v obrambi znova zaspali, povsem sam pa je po podaji s kota osrednji branilec Aziz Ouattara z glavo poslal žogo mimo gola.

Gosti so se nato le nekoliko otresli pritiska, prvi pa je za Mariborčane v 19. minuti zapretil Nino Žugelj, ki pa precej z leve strani ni uspel ogroziti Oliverja Dovina v švedskih vratih.

Domači so mrežo Maribora zatresli v 31. minuti, a je stranski sodnik po podaji v sredino dvignil zastavico po strelu z glavo Ouattare.

V minuli sezoni osmouvrščeno moštvo švedskega prvenstva je še naprej vršilo pritisk, naslednja lepa priložnost pa je pripadla Mariborčanom. Po podaji s kota Blaža Vrhovca je najvišje skočil Ilija Martinović in žogo poslal za las mimo leve Dovinove vratnice.

Žugelj je nato ob koncu polčasa poskusil še dvakrat, a je bil nenatančen, podobno kot Gustav Ludwigson na drugi strani.

Tudi v drugi polčas so silovito krenili švedski pokalni zmagovalci. Vladimir Rodić je v 49. minuti močno sprožil z roba kazenskega prostora, a je žoga ob posredovanju mariborske obrambe za las zgrešila cilj.

V 55. minuti pa je vendarle prišlo do spremembe izida. Švedi so izpeljali hiter protinapad, ki ga je z lepim preigravanjem Martina Milca in diagonalnim strelom zanesljivo zaključil Selmani.

Vodstvo ni trajalo dolgo, saj so 15-kratni državni prvaki hitro odgovorili. Po podaji Marka Alvirja z roba kazenskega prostora je bil v kazenskem prostoru najvišji Žugelj in natančno zadel z glavo.

Zadetek slovenskih predstavnikov pa ni umiril domačih. Ti so v 64. minuti znova povedli. Glavnino dela je opravil Amoo, ki je lepo podal v prostor Ludwigsonu, ta pa je podal v sredino, na kar z dveh metrov ni bilo težko zadeti Selmaniju.

V 78. in 85. minuti je rezervist Rok Kronaveter poskušal z razdalje, a ob obeh poskusih ni ogrel dlani Dovina. Kljub vsemu je imel tudi v zadnje pol ure več od igre švedski predstavnik, ki je v 86. prišel še do najstrožje kazni po prekršku Milca. Selmani je nato še tretjič žogo poslal v mrežo za končni izid, čeprav ni manjkalo veliko, da bi Jug strel ubranil.

Povratna tekma bo čez teden dni v Ljudskem vrtu.

V primeru napredovanja Maribora bo tekmec v 3. krogu kvalifikacij bodisi srbski Čukarički bodisi azerbajdžanski Sumgait.

Hammarby – Maribor 3:1 (0:0)

Stadion Tele2 Arena, gledalcev 7800 sodniki: Walsh, Spence, Kirkland (vsi Škotska).
Strelca: 1:0 Selmani (55.), 1:1 Žugelj (60.), 2:1 Selmani (64.), 3:1 Selmani (87./11-m).

Hammarby: Dovin, Jeahze, Fjoluson, Ouattara (od 82. Aimar), Paulsen, Bojanić (od 68. Swedberg), Fenger, Amoo (od 82. Loue), Ludwigson, Rodić (od 90. Mendes), Selmani (od 90. Erabi).

Maribor: Jug, Koderman (od 67. Sikošek), Pihler, Voloder, Martinović, Milec, Vrhovec, Kotnik (od 56. Kronaveter), Repas, Žugelj (od 66. Šturm), Alvir (od 88. Maher).

Rumena kartona: Voloder, Vrhovec.
Rdeči kartoni: /.

Potek tekme v Stockholmu:

KONEC TEKME! Presenetljivo visoka zmaga Švedov, a zgodbe še ni konec. Odlično vzdušje v Stockholmu lahko viole prihodnji četrtek še presežejo in pomagajo Štajercem do preobrata.

87. minuta: GOOOL! Hattrick za Selmanija!! Uspešno je izvedel enajstmetrovko, čeprav je Jug ubranil strel. A ta je bil dovolj močan, da je žoga končala v mreži

86. minuta: Enajstmetrovka za domače! Prekršek Martina Milca. Morda celo zunaj kazenskega prostora, a sodnik se je odločil drugače …

64. minuta: GOOOL! Novo vodstvo domačih! Še enkrat je udaril Selmani, tokrat po podaji Ludwigsona z desne strani.

60. minuta: GOOOOOOOL! Kar ni uspelo Kronavetru, je Žuglju! Z drugim golom v tej evropski sezoni je z glavo izenačil Nino Žugelj in rezultat spet postavil na začetno točko.

59. minuta: Hiter odgovor Štajercev, Rok Kronaveter je skušal takoj izenačiti, a je žogo po njegovem strelu z levico ujel domači čuvaj mreže Dovin.

55. minuta: GOOOL! Vodstvo Hammarbyja po hitrem protinapadu, z diagonalnim strelom je Juga premagal Selmani.

49. minuta: Vladimir Rodić je z velike razdalje močno streljal, toda za las meril nad prečko Juga.

ZAČETEK DRUGEGA POLČASA!

KONEC PRVEGA POLČASA! Ob koncu je Hammarby pritisnil, a vijoličasti so zdržali.

36. minuta: Ilja Martinović je po kotu nevarno meril, toda žoga je zletela mimo cilja.

31. minuta: Hammarby je po prostem strelu povedel, a so sodniki zadetek domačih zaradi prepovedanega položaja razveljavili.

5. minuta: po nesporazumu Milca in Juga je do žoge v nevarnem območju prišel Selmani, a na srečo vijoličastih streljal mimo gola.

ZAČETEK TEKME na Švedskem!

Znani pa sta že ob začetni postavi. Domači začenjajo z enajsterico Dovin; Paulsen, Ouattara, Fjoulson, Jeahze; Fenger, Bojanić, Rodić, Ludwigson, Amoo; Selmani.

Rožman pa je na zelenico poslal naslednje igralce: Jug; Milec, Martinović, Voloder, Koderman; Pihler, Vrhovec; Žugelj, Repas, Kotnik; Alvir.

Maribor po zmagi na Urartujem v prvem krogu evropsko pot nadaljuje proti švedskemu predstavniku Hammarbyju. Prva tekma v Stockholmu se začne ob 18.45 s prenosom na Sportklub 3.