Šimundža z jasnim sporočilom: Maribor potrebuje okrepitve

Evropa 19. Jul 20245:00 0 komentarjev
nogomet nk maribor ante šimundža

Maribor je na povratni tekmi proti Botevu iz Plovdiva odigral dober prvi polčas, a samo dobrih 45 minut je v Evropi premalo. Bolgari so s skupnim izidom 4:3 napredovali v 2. krog kvalifikacij za evropsko ligo, Ante Šimundža pa opozarja, da so nihanja v igri Maribora plod neizkušenosti igralcev na mednarodni sceni.

Začetek tekme je bil točno takšen, kot si je trener vijoličastih Ante Šimundža želel. Hitra dominanca in zgodnje vodstvo. V 13. minuti je zadel Jan Repas, tudi v nadaljevanju prvega polčasa pa je bil Maribor tisti, ki je v glavnem narekoval ritem igre. “Razplet ni takšen, kot smo si želeli,” je tekmo pričakovano ocenil Ante Šimundža in nadaljeval: “Žalostno je, da tekme ne izgubiš in izpadeš. Nasprotnik je bil boljši za en gol. Lahko bi se razpletlo drugače, a so stvari v Evropi povsem jasne. Kilometrina je pomembna, nimamo pa dosti igralcev, ki jo imajo. To ni izgovor, tako pač je.”

Za Maribor je bil usoden slab začetek drugega polčasa. Trener Boteva Dušan Kerkez je v igro poslal hitronogega Nigerijca Christiana Nwachukwuja, ki se je izkazal z ekspresnim golom za izenačenje in asistenco ob preobratu Bolgarov. “Enostavno je to individualna kvaliteta,” je igro 18-letnika ocenil Šimundža in se dotaknil še same igre bolgarskega tekmeca: “Organizacije igre ni bilo, niso nas presenetili. Prvil gol smo jim podarili in to je neka druga zgodba. To je kilometrina.”

Izpad proti Botevu pomeni, da se Maribor seli v kvalifikacije za konferenčno ligo, kjer ga že prihodnji četrtek čaka obračun z romunskim predstavnikom Universitatea Craiova, kjer si kruh služi nekdanji vezist Maribora Alexandru Cretu. Šimundža o tem izzivu še ne razmišlja, saj vijoličaste v nedeljo čaka prvi izziv v Prvi ligi Telemach. V Ljudski vrt prihajajo Domžale, prenos tekme podkrepljen s studijskim delom pa boste lahko pospremili na Sportklubu.

Ante Šimundža je po tekmi opozoril, da v kadru Maribora ni veliko igralcev z evropskimi izkušnjami. Foto: Jure Banfi

O čem je po tekmi še govoril Ante Šimundža?

O evropskih izkušnjah in slabem začetku drugega polčasa.

“To je kilometrina. Če smo v prvem polčasu prišli do priložnosti iz prekinitve in imeli situacije za zaključiti zadevo, pa tega nismo izkoristili, je v drugem delu povsem jasno, da je potrebno začeti iz ničle. Tak je bil dogovor. Od prve sekunde, ne od prve minute. To je pomembno. To so stvari, ki so pri razvoju posameznika in njegovem napredku zelo pomembne.

O razlogih za slab začetek drugega polčasa.

Če si nepripravljen v evropski tekmi, nekaj ni v redu. Imeli smo prednost, priložnosti za dve ali tri proti nič. Ne vem, če je nasprotnik v prvem polčasi udaril na gol. V prvem delu smo bili le 10 minut v situacijah, ki jih nismo želeli. Pomembno je, da si tekmovalen do konca tekme. V dveh tekmah smo prejeli štiri gole in tako je zelo težko napredovati.

O tem, če Maribor potrebuje okrepitve.

Sigurno jih potrebuje, delamo na tem. Kar je pomembno, je to, da je naš cilj osvojitev državnega naslova. V Evropi želimo priti čim dlje. Smer je pozitivna, dobivam takšne odgovore. Če želimo biti konkurenčni na več frontah, je potrebno okrepiti ekipo.

O razlogih za neigranje Hilala Soudanija.

Stvar je tako rizična, da bi ga lahko izgubili za več mesecev.

O Maksu Barišiću, ki ne najde prave forme.

V Mariboru ni lahko. Zahteve so visoke. Maks se trudi in trdo trenira. To sem rekel že po prejšnji tekmi. Odločitve v napadalni tretjini so zelo pomembne. Tudi on kljub letom ni na nivoju, ker nima izkušenj z evropskih tekem. To mora predelati in s trdim delom ter vztrajnostjo bo zagotovo prišel do nivoja, ki ga je sposoben. Je v situaciji, ki ni dobra, a mora delati.

O debiju Nika Grlića.

Zelo pozitivno, ima talent, kot sem rekel že med pripravami. Je pa zdaj veliko odvisno od njega.

O navijaški kulisi in odličnem obisku.

Glede na obdobje en velik poklon za pozitivnost publike in prepoznavanja truda fantov. To je pomembno za prihodnost. Za vrnitev na tisti nivo, najuspešnejšega obdobja kluba, morajo fantje postopoma rasti, potrebujejo čas. Potem bodo tudi odločitve boljše.

O naslednjem evropskem izzivu in začetku Prve lige Telemach.

Prvenstvo je prioriteta. Mi se ne bomo skrivali za Evropo. Nam je liga prioriteta, ta cilj smo si postavili na začetku sezone. V Evropi želimo čim dlje. Bolje je biti neporažen, a smo vseeno izpadli. Če pogledamo skupnih 180 minut, smo pri 1:1 tam dominirali v drugem polčasu, marsikaj gre potem v drugo smer. Evropa je zelo zahtevna v teh zadevah in preklop je danes nemogoč. To je normalno. Analizirati moramo tekmo ter se jutri posvetiti Domžalam, hkrati pa veliko razmišljati o današnjih dogodkih.

O stanju Josipa Iličića, ki je imel težave s kolenom.

V 89. minuti je pripravil priložnost. Ima izkušnje kilometrino. Upam, da ni poškodbe in da je vse ok.

O poletnem prestopnem roku in okrepitvah.

Ogrodje ekipe je pomembno. Osnova je, ampak če želimo tekmovat na več frontah, moramo dodati kakšnega igralce. Športni direktor to dobro ve.