Trenutek, ko je Slovenija postala nogometna nacija (VIDEO)

Nogomet 17. Nov 20245:00 0 komentarjev
Foto: Aleš Fevžer

Danes mineva četrt stoletja od slovite povratne tekme dodatnih kvalifikacij za evropsko prvenstvo v Kijevu, na kateri je slovenska reprezentanca remizirala z Ukrajino in se prvič v zgodovini uvrstila na veliko tekmovanje.

Številni nogometni zanesenjaki na sončni strani Alp so se že v sredo spominjali nepozabnega obračuna na stadionu Bežigrad, kjer je Slovenija pred 9000 navijači igrala prvo tekmo dodatnih kvalifikacij za evropsko prvenstvo 2000 proti Ukrajini z zvezdnikom Andrejem Ševčenkom.

Slovenski nogometaši pod vodstvom selektorja Srečka Katanca so tedaj slavili zmago z 2:1, za nepozaben trenutek pa je poskrbel rezervist Milenko Ačimović. Aktualni selektor slovenske reprezentance do 21 let je v 83. minuti sprožil strel s sredine igrišča in dosegel zmagoviti gol, ki se je zapisal v kolektivni spomin Slovencev. Poleg Ačimovića sta se med strelce vpisala še Ševčenko v 33. in najboljši strelec v zgodovini slovenske reprezentance Zlatko Zahovič v 53. minuti.

A trenutek resnice je za takratno zlato generacijo slovenskih nogometašev prišel štiri dni pozneje na povratnem obračunu v zasneženem Kijevu. Ukrajina je povedla po natančno izvedeni najstrožji kazni Sergeja Rebrova (68.), v 76. minuti pa je po prostem strelu Zahoviča in odbiti žogi mrežo zatresel Miran Pavlin.

Njegov gol je bil izjemnega pomena za slovenski nogomet, saj Katančevi zasedbi ni le odprl vrata evropskega prvenstba, temveč je postavil temelje za nadaljnje uspehe reprezentance.

“Spomnim se prve tekme v Ljubljani in Miletovega gola s sredine. Moj gol v Kijevu je bil zgolj posledica vseh odrekanj v življenju pa tudi odrekanj celotne generacije v teh dveh letih kvalifikacij. V nasprotnem primeru do tega gola sploh ne bi prišlo. Nekaj najlepšega je, da je tvoj priimek tisti, ki bo zapisan za večno, ker si svojo državo prvič odpeljal na veliko tekmovanje. Več v življenju ne moreš doseči. A vedno pravim, da vsak takšen trenutek pride, ker si v življenju naredil nekaj dobrega,« se je v Sportklubovi oddaji Pogovor z legendo zadetka spominjal Pavlin.

Poleg Mirana Pavlina so na olimpijskem stadionu v ukrajinski prestolnici zaigrali še Mladen Dabanović, Amir Karić (od 73. Milan Osterc), Mladen Rudonja, DarkoMilanič, Marinko Galić, Željko Milinović, Đoni Novak, Aleš Čeh, Udović (od 57. Milenko Ačimović) in Zlatko Zahović.

Bonus video:

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Bodi prvi, ki bo pustil komentar!