V čigavih rokah je usoda Benjamina Šeška?

Nogomet 13. Jan 202617:00 0 komentarjev
Benjamin Šeško
Benjamin Šeško in njegov prepoznaven skok. FOTO: Profimedia.

Manchester United bo še ta teden imenoval novega trenerja. Po trditvah otoških medijev bo klop slovitega, a rezultatsko vse bolj upehanega nogometnega velikana skoraj zagotovo zasedel Michael Carrick. Anglež je uveljavljeno nogometno ime, ki se ponaša s sijajno igralsko, a precej skromnejšo in manj bleščečo trenersko kariero.

Spomini na obdobje, ko je Manchester United na Otoku serijsko osvajal lovorike, so že močno zbledeli. Klub se vse od slovesa Alexa Fergusona leta 2013 bolj ali manj utaplja v sivem povprečju, kar je med drugim posledica številnih menjav na trenerskem položaju. V zadnjih 13 letih se jih je zvrstilo okroglih deset, ob odhodu vsakega, vsaj takšen je splošen vtis, pa je klub zabredel v še nekoliko globljo krizo.

Najnižjo točko je dosegel prav z zadnjim trenerjem, Rubenom Amorimom. Portugalec je domače prvenstvo lani sklenil na 15. mestu in poskrbel za najslabšo uvrstitev Uniteda v zgodovini tekmovanja, sodu pa je dno dokončno izbil remi (1:1) proti Leedsu pretekli ponedeljek. Ekipo od tedaj vodi trener mladinskega moštva Darren Fletcher, a se bo to že v kratkem spremenilo. Pred vrati Old Trafforda je namreč Michael Carrick, ki je pri navijačih Manchester Uniteda zapisan z zlatimi črkami.

Bleščeča igralska kariere

Nekdanji vezist in kapetan kluba je slavni rdeči dres med letoma 2006 in 2018 oblekel na 464 tekmah, v tem obdobju pa osvojil pet naslovov v premier ligi, pokal FA, tri ligaške pokale, ligo prvakov, ligo Evropa in svetovno klubsko prvenstvo. Zanimivo je, da v angleškem prvenstvu ni nikoli osvojil nagrade za igralca meseca, a je bil zato leta 2013 uvrščen v najboljšo ekipo leta.

Michael Carrick je za Manchester United nastopil na 464 tekmah. Foto: Profimedia

Pečat, čeprav ne tako globokega, je pustil tudi v angleški izbrani vrsti. Na njenem seznamu se je znašel za mundiala leta 2006 in 2010, vendar je na največjem svetovnem odru nastopil le na eni tekmi. Skupno je za reprezentanco zbral 34 nastopov. “Če bi ga vprašali, ali se počuti podcenjenega, bi Carrick ponavadi le skomignil z rameni in rekel: ‘To je pač nogomet,'” značaj 44-letnika opisuje BBC in dodaja, da se Carrick ni spremenil niti po slovesu od igrišč in novem kariernem izzivu, ki ga je našel v trenerskem poklicu.

Skromen trenerski življenjepis

Za razliko od igralskega je njegov trenerski življenjepis zaenkrat skromen. Doslej je tri sezone vodil le drugoligaša Middlesbrough, ki se je ob njegovem prihodu pred štirimi leti spogledoval z izpadom v nižji rang tekmovanja. A Carricku ga je z vznemirljivim nogometnim slogom, ki je temeljil na posesti žoge, uspelo preroditi. Moštvo je v nadaljevanju dobilo 16 od 22 ligaških tekem, na enajstih od teh pa je doseglo tri gole ali več. A forma jih je zapustila v nepravem trenutku, saj so v končnici za napredovanje v polfinalu priznali premoč Coventryju, ki je bil na dveh tekmah boljši s skupnim izidom 1:0.

Foto: Profimedia

Sledila je precej povprečna druga sezona, v kateri pa Carricku kot olajševalno okoliščino lahko štejemo dejstvo, da je izgubil številne ključne igralce. Vseeno mu je uspelo Middlesbrough popeljati do prvega polfinala v pokalu FA po letu 2004, na poti do tja pa je izločil tudi Chelsea. Za uspeh je bil nagrajen z novo triletno pogodbo, ki pa jo je po 10. mestu v prvenstvu oddelal le delno, saj je lansko poletje sporazumno odstopil.

Brezpogojna podpora s tribun

Carrick se je zdaj znašel pred novim in bistveno zahtevnejšim izzivom, čeprav pritiska, ki ga prinaša trenerska služba pri Manchester Unitedu, ne spoznava prvič. Na njegovo klop, četudi začasno, je sedel novembra leta 2021, ko je zapolnil vrzel po odhodu Oleja Gunnarja Solskjaerja. Njegov staž je trajal vsega tri tekme, a je vključeval tudi impresivno zmago proti Arsenalu s 3:2.

Foto: Profimedia

Če lahko verjamemo zapisom angleškega tiska, bo Carrick z rdečimi vragi podpisal pogodbo do konca sezone in ob brezpogojni podpori s tribun. A ta bi lahko hitro skopnela, če se klubu z Benjaminom Šeškom in ostalimi igralci še drugo sezono zapored ne uspe uvrstiti v Evropo.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Bodi prvi, ki bo pustil komentar!