Švicarji do velikega italijanskega skalpa (VIDEO)

Euro2024 29. Jun 202417:00 > 19:59 2 komentarja

Švica je prvi četrtfinalist evropskega prvenstva v Nemčiji, potem ko je v osmini finala v Berlinu z 2:0 premagala aktualne evropske prvake Italijane.

Švicarji so se po zmagi nad dvakratnimi evropskimi prvaki v letih 1968 in 2020 ter štirikratnimi svetovnimi v letih 1934, 1938, 1982 in 2006 drugič uvrstili v četrtfinale zaključnega turnirja stare celine po letu 2020. Za izbrance švicarskega selektorja turškega rodu Murata Yakina sta zadela Remo Freuler v 37. in Ruben Vargas v 46. minuti.

Švicarji in Italijani so začeli zelo previdno. V obojestransko pozicijski igri brez tveganja je po zadetku prvič “zadišalo” v 24. minuti, ko se je švicarski napadalec Breel Embolo izognil prepovedanemu položaju in se sam znašel pred Gianluigijem Donnarummo, v igri ena na ena pa je bil zmagovalec italijanski vratar.

Le dve minuti kasneje so prvič zagrozili tudi azzurri, strel Federica Chiese pa je blokiral Manuel Akanji.

V 37. minuti so izbranci italijanskega selektorja, ki je močno premešal uvodno zasedbo – na klopi je pustil Federica Dimarca, Jorginha, Davida Frattesija in Lorenza Pellegrinija, medtem ko Riccardo Calafiori zaradi parnih rumenih kartonov ni imel pravice nastopa – pogledali tekmecem v hrbet. Po podaji Vargasa z leve strani je Freuler v kazenskem prostoru lepo sprejel žogo in neubranljivo zadel za 1:0.

V izdihljajih prvega polčasa je le malo manjkalo, da bi Švicarji podvojili prednost, po močnem in natančnem strelu Fabiana Riederja pa je najhujše preprečil Donnarumma.

Azzurri so v začetku drugega polčasa doživeli hladno prho, potem ko je Vargas po natančnem in močnem strelu s 14 metrov povišal na 2:0.

Slovenski zahodni sosedi so bili v 52. minuti zelo blizu zadetku, po predložku Nicole Fagiolija je švicarski steber obrambe nerodno posredoval, po njegovem odbitku žoge z glavo pa je zadel okvir vrat.

Italijani so v nadaljevanju imeli pobudo. Tekmo so želeli postaviti na glavo, a njihova premoč je bila jalova, dobro organizirane in disciplinirane obrambe nogometašev iz dežele sira in čokolade jim ni uspelo prelisičiti ter Nemčijo zapuščajo z dvema porazoma proti Špancem in Švicarjem, remijem s Hrvati in zmago nad Albanci.

Švica - Italija 2:0