Večer, ki bo odmeval: fantastična Olimpija ponižala Rijeko

Evropa 29. Avg 202421:23 4 komentarji
NK Olimpija Ljubljana

To je bila najboljša predstava Olimpije. Pa ne to sezono, ne v zadnjih petih in ne v zadnjih desetih letih. To je bila bržkone najboljša evropska tekma zmajev v klubski zgodovini. Četa Victorja Sancheza je v Stožicah popolnoma povozila neprepoznavno Rijeko in jo čez južno mejo poslala s petardo v svoji mreži. Za zdaj briljantna sezona evropske Olimpije se seli v konferenčno ligo!

Kvalifikacije za konferenčno ligo, ‘play-off’, povratna tekma

NK Olimpija Ljubljana – HNK Rijeka 5:0 (4:0)

Florucz 2., Thalisson 13., 45., Kojić 39., Lucas 47.

Če je pred tekmo gorelo pred stadionom, se je na dvoboju Olimpije in Rijeke, ki je v nabito polnih Stožicah odločal o potniku v konferenčno ligo, hitro začelo iskriti na igrišču. In to kako!

Že v drugi minuti je žoga pristala v mreži gostov. Ahmed Muhamedbegović je poslal dolgo žogo v napad, Raul Florucz pa je prehitel obrambo nasprotnika in s krasnim lob udarcem premagal vratarja Rijeke Martina Zlomislića. Stranski sodnik je dvignil zastavico, Avstrijec naj bi bil v prepovedanem položaju. Toda posredoval je VAR, gol je bil regularen in zmaji so ekspresno povedli. Olimpija 1, Rijeka 0!

Sledile so minute, ko so se nogometaši na igrišču začeli ‘tepsti’. Minute so minevale v znamenju ostrih startov na eni in na drugi strani, vložek je bil velik, v tem divjanju pa se je bistveno bolje počutila Olimpija. Domači so namreč v 12. minuti udarili še enkrat, Dino Kojić je zdržal duel na sredini igrišča, Agustin Doffo v ogenj poslal Pedra Lucasa, ta pa je kot na pladnju žogo serviral Thalissonu, ki jo je pospravil v mrežo Rijeke. Olimpija 2, Rijeka 0!

Thalisson

V 17. minuti je zadišalo po še višji prednosti Olimpije, ki je izpeljala sijajno akcijo, Raul je poslal žogo do Dina Kojića, najstnik pa je s strani zgrešil vrata hrvaškega nasprotnika. Gostje so sploh prvič proti vratom Vidovška ‘pogledali’ v 25. minuti, ko je z razdalje sprožil Toni Fruk, a je bil vratar zmajev na mestu.

V prostoru in izgubljena Rijeka je novo zaušnico dobila v 35. minuti. Poigravanje gostov na sredini igrišča je kaznoval Pedro Lucas, ki je ukradel žogo in jo v idealnem trenutku, preden bi prekčal sredino igrišča, poslal do Dina Kojića. 19-letni mladenič pa je nato odreagiral, kot da ima za seboj že na stotine tekem na najvišjem nivoju. Stekel je proti vratom Rijeke, proti tribuni, polni navijačev s Kvarnerja, a niti za trenutek ni paničaril. Vlekel je in vlekel žogo, jo spravil mimo vratarja Zlomislića in nato poslal v mrežo nasprotnika. Olimpija 3, Rijeka 0!

Dino Kojić

Tako opevani hrvaški nogomet je na ramenih Rijeke tonil vse globje in globje. V 45. minuti sta Raul in Kojić še enkrat povsem premešala obrambo nasprotnika, 19-letni dragulj slovenskega nogometa pa je s peto podal do Thalissona, ki se je med branilci Rijeke sprehodil do vrat Zlomislića ter žogo poslal za njegov hrbet. Morski psi s Kvarnerja so jih še enkrat pošteno dobili po zobeh. Olimpija 4, Rijeka 0! Polčas!

Petarda, ponižanje, incident

Takoj na uvodu nadaljevanja je imela Olimpija še eno krasno priložnost, Thalisson je zaposlil rezervista Marka Bresta, a je strel nekdanjega nogometaša Olimpija s skrajnimi močmi še zaustavil Zlomislić. Toda po kotu je sledilo to, kar ta večer enostavno ni moglo izostati. Bum! Petarda v mreži Olimpije in gol Pedra Lucasa, ki si ga je s sijajno predstavo absolutno zaslužil. Olimpija 5, Rijeka 0!

Vse, kar se je zgodilo po tej točki tekme, je zasenčil hud navijaški incident gostujoče navijaške skupine Armada, ki je s prižiganjem in metanjem bakel na igrišče ter tudi v navijaške sektorje Olimpije prekinila tekmo ter se nato spopadla s policijo. Slednja je navijače s pomočjo solzivca vendarle spravila s tribune in po približno pol ure se je tekma nadaljevala. Vse, kar je sledilo, je bila le še formalnost. Ura nogometne poezije je bila dovolj, da se je v velikem, ogromnem, gromozanskem slogu uvrstila v Evropo.

Olimpija je v Evropi zrušila vse pred sabo

Za to, kar so danes pokazali v Stožicah, si zahvale, pohvale, aplavze, čestitke in objeme zaslužijo prav vsi nogometaši Olimpije. In pa seveda trener Victor Sanchez, ki je zmaje spremenil v do popolnosti naoljen nogometni stroj, ki bo ne le igral v Evropi, ampak bo v njej še kako tudi tekmoval.

Olimpija zdaj nestrpno pričakuje jutrišnji žreb in nasprotnike v prenovljeni konferenčni ligi. To poletje je pod okriljem Uefe odigrala 6 tekem. 5 jih je dobila, le enkrat remizirala. Gol razlika Ljubljančanov na mednarodnem prizorišču je 14:2. Verjemite, ta ekipa v Evropi ne bo samo sodelovala, ampak še kako tudi tekmovala.