Zgodovinski dan, ki bi ga Celjani najraje pozabili (VIDEO)

Celjski nogometaši so s porazom odprli ligaški del konferenčne lige. V deževnem Guimaraesu je bila s 3:1 boljša Vitoria ter tako poskrbela za nekaj grenkega priokusa ob zgodovinskem evropskem debiju Celja.

Celjani so se v dvoboj znova podali z okrnjeno klopjo, kot smo bili vajeni že v kvalifikacijah za Evropo. Zaradi omejitev pri registraciji, kar je posledica pomanjkanja doma vzgojenih nogometašev, je lahko Albert Riera prijavil le 22 igralcev. Ob številnih poškodbah in eni prepovedi jih je za izbiro v moštvo za pot na sever Portugalske ostalo zgolj 17. Odsotni so bili Žan Karničnik, Mark Zabukovnik, Mario Kvesić, Aljaž Krefl in Nikita Josifov.

V prvo enajsterico je španski strateg na celjski klopi sicer uvrstil Matjaža Rozmana, Juanja Nieta, Damjana Vukliševića, Klemna Nemaniča, Davida Zeca, Marca Dulco, Tamarja Svetlina, Svita Sešlarja, Luko Bobičanca, Ajlošo Matka in Armandasa Kučysa.

Zaspana obramba Celja dovolila hitro vodstvo

Kmalu po prvem žvižgu so na žogi zagospodarili domači nogometaši. Na prvi zadetek nismo čakali dolgo, obramba Celja je prelahkotno klonila že v sedmi minuti. Kaio Cesar se je sprehodil v kazenski prostor in streljal, Rozman je njegov strel še odbil, a je bil na odbiti žogi prvi Samu in poskrbel za zgodnje vodstvo domačih.

V 13. minuti je skoraj do žoge pred Rozmanom po globinski podaji prišel še Tomas Händel, s sedmimi milijoni evrov po Transfermarktu najdražji nogometaš Vitorie, a je bil vendarle hitrejši eden od branilcev Celja.

Celjani so prvič poskušali v 17. minuti, ko je do strela po dvojni izmenjavi s Kučysem prišel Bobičanec, a je bil njegov strel blokiran. Iztržil je le kot.

Po nekajminutnem enakovrednem boju na sredini igrišča so slovenski prvaki do nove priložnosti prišli po lepi kombinaciji na levi strani zelenice. Po predložku je žoga prišla do Matka pri drugi vratnici, a je iz težkega položaja v 33. minuti meril precej mimo vrat.

Že minuto pozneje se je zdelo, da je “ofsajd zanko” izigral Cesar, a je stranski sodnik dvignil zastavico, 20-letni Brazilec pa je tako zadel le zunanji del mreže.

V 36. minuti pa nova šah-mat situacija Vitorie. Z desne strani je v kazenski prostor kot blisk mimo celjske obrambe švignil Bruno Gaspar, Gustavo da Silva Cunha pa pred nemočnim Rozmanom zgolj podstavil nogo za 2:0.

V 45. minuti še zadnja priložnost v prvem polčasu, ki je zanesljivo pripadel domačim. Mikel Villanueva je streljal z glavo po podaji iz kota, a meril čez gol. Riera je bil ob zelenici vidno nezadovoljen, njegovi varovanci si v prvih 45 minutah igre niso priigrali veliko nevarnih položajev za dosego zadetka.

Tribune stadiona D. Afonso Henriques, ki sprejmejo 30.000 navijačev, so bile za klub z zelo zvesto bazo navijačev nenavadno prazne. Obračun je bil ob 15.30 po lokalnem času, ker so termin na Uefi podrejali Benfici in Portu ter preprečevali prekrivanje. Posledica je bil precej slabši obisk.

Taktična rošada ni obrodila sadov

Riera je po odmoru spremenil taktično zamisel, bočnega branilca Nieta je menjal krilni napadalec Ivan Brinć, kar je pomenilo prehod od štirih na tri branilce v zadnji vrsti. Kljub temu je Vitoria v prvih minutah nadaljevanja Celjanom “skrila” žogo, a prvi so zapretili gostje. Močno je s kakšnih 20 metrov udaril Sešlar, vratar Bruno Varela je žogo le stežka odbil.

Vitorie to ni zmedlo, nasprotno, njeni napadi so se začeli vrstiti vse hitreje. V 54. minuti je bil nevaren Händel, a je njegov strel Rozman ukrotil.

Tretji gol domačih je vse bolj visel v zraku. Minuto pozneje je znova po globinski žogi izpadla celjska obramba, Cesar se je z Rozmanom znašel iz oči v oči, a mu je izkušeni vratar strel obranil, drugi poizkus pa je na črti odbil Matko. Ostalo je 2:0.

V 60. minuti se je za obrambo Vitorie znašel Brnić, potem ko ga je z odlično podajo zaposlil Sešlar, a je Hrvata na cedilu pustil prvi dotik, sicer bi bil sam pred domačim vratarjem.

Portugalci kronali veliko premoč

Celjani so nato imeli kot, a po izgubljeni žogi dovolili, da so domači v protinapad stekli s številčno premočjo. Če je prvi strel obramba Celja še blokirala, se je žoga odbila na nogo Tiagu Silvi, ki mu ni bilo težko zadeti nebranjene mreže.

V 70. minuti je z roba kazenskega prostora s strelom poskušal Kouter, a je bil njegov strel blokiran. Zdi se, da so bili Celjani na tem dvoboju povsem omejeni na strele z razdalje, a prav zares na preizkušnji domači vratar v uvodnih 70 minutah tekme ni bil.

Vitoria bi lahko že kmalu dosegla četrti zadetek, še enkrat več je za gostujočo obrambo ušel Cesar, a znova je iz dvoboja kot zmagovalec izšel Rozman, ki je bil predvsem v drugem polčasu pod nenehnim pritiskom.

Na dolg seznam zapravljenih priložnosti se je v 80. minuti vpisal še domači rezervist Jesus Ramirez, potem ko je Vitoria še enkrat več v protinapad krenila proti povsem zdesetkani obrambi Celjanov.

Vitoria se je v zaključku poigravala. V 90. minuti je z roba kazenskega prostora zvito streljal Joao Saraiva, ki je Rozmana poskušal presenetiti z lobom, a je slovenski vratar vendarle preprečil četrti gol domačih.

Celjani so v sodnikovem dodatku dosegli vsaj tolažilni zadetek. Izjemno je v daljši vratarjev kot z močnim udarcem zadel Matko in tako vendarle malce popravili sicer bled vtis na severu Portugalske. Zgodovinska prva evropska tekma Celjanov gre v statistiko kot poraz z 1:3, glede na dogajanje na zelenici pa bi lahko bila razlika še precej višja.

Po Vitorii bodo v skupinskem delu konferenčne lige tekmeci Celjanov še turški Basaksehir, španski Betis, poljska Jagiellonia z Dušanom Stojinovićem, ciprski Pafos in valižanski The New Saints. Še pred evropskim nadaljevanjem in drugim reprezentančnim oknom sezone se bodo Celjani v domačem prvenstvu na štajerskem derbiju v Ljudskem vrtu pomerili z Mariborom.

Vitoria – Celje 3:1 (2:0)

Stadion D. Afonso Henriques, sodniki: D’hondt, Devillers, Claes (vsi Belgija).
Strelci: 1:0 Samu (7.), 2:0 Da Silva Cunha (36.), 3:0 Tiago Silva (62.), 3:1 Matko (90+2.).
Vitoria: Bruno Varela, Joao Mendes, Villanueva, Borevković, Gaspar, Samu (od 76. Saraiva), Händel (od 76. Manu), Tiago Silva (od 67. Jose Carlos), Kaio Cesar, Da Silva Cunha (od 67. Nuno Santos), Nelson Oliveira (od 67. Jesus Ramirez).
Celje: Rozman, Nieto (od 46. Brnić), Vuklišević, Nemanič, Zec, Svetlin, Dulca (od 63. Kouter), Sešlar, Bobičanec (od 63. Lhernault), Matko, Kučys (od 73. Edmilson).
Rumena kartona: Kučys, Edmilson.