Slovenci zmagovito začeli evropsko prvenstvo (VIDEO)

Odbojka 30. Avg 202318:30 > 22:47 0 komentarjev

Slovenska moška odbojkarska reprezentanca je deveti zaporedni nastop na evropskem prvenstvu začela z zmago. V Varni v Bolgariji je bila s 3:1 (-23, 22, 20, 20) boljša od Ukrajine. Slovence naslednja tekma čaka v petek, ko se bodo pomerili s Finsko.

Selektor Slovenije Gheorghe Cretu z začetno postavo ni presenetil. Na igrišče je poslal blokerja Alena Pajenka in Jana Kozamernika, podajalca Gregorja Ropreta, sprejemalce Klemna Čebulja, Roka Možiča in Tineta Urnauta ter prostega igralca Janija Kovačiča. Slovenci so v tekmo dobro vstopili in si hitro priigrali prednost štirih točk, gostujočega selektorja pa prisilili, da je svoje odbojkarje prvič poklical k sebi.

Ukrajinci so po polminutnem odmoru zaigrali bolje, zaostanek prepolovili, a so jim slovenski odbojkarji prek Kozamernika in Pajenka hitro odgovorili z dvema zaporednima točkama (10:6). V ekipi evropskih podprvakov je bil na uvodu še posebej razpoložen Možič, ki je bil pri izidu 16:11 že pri šestih točkah.

A sledile so minute, ko tako Mariborčanu kot soigralcem v napadu ni steklo, Ukrajinci pa so  s petimi zaporednimi točkami poravnali izid (16:16), v nadlajevanju pa na račun dobrega servisa in bloka pobegnili na plus tri (21:18). Zbrani so ostali tudi v končnici, ko so si priigrali dve zaključni žogi. Prvo so zapravili, pri drugi pa jim je točko za vodstvo z 1:0 v nizih po neposrečenem servisu podaril prav Možič.

Težave Slovencev so se nadaljevale tudi v drugem nizu. V napadu jim ni steklo, ponavljale so se jim tudi napake pri sprejemu. Slaba igra se je odrazila tudi na rezultatu, saj so tekmeci pobegnili na 8:5. Čeprav predstava slovenskih odbojkarjev ni bila navdušujoča, pa so tudi na račun svojih izkušenj nasprotnika ujeli pri deseti točki, kmalu zatem pa tudi prišli do vodstva.

Krizo so naposled prebrodili ob vstopu v končnico, ko so na krilih Alena Pajenka povedli z 19:16. Ko je Čebulj povišal na 22:18 se je že zdelo, da je niz odločen, a so Ukrajinci uprizorili še zadnji juriš. Približali so se le na točko (22:23), vendar je slovenska zasedba uspela ostati zbrana in izid v nizih poravnala na 1:1.

Izenačen boj smo lahko spremljali tudi v tretjem nizu. Znova so Slovenci prišli do treh točk prednosti (7:4 in 8:5), a jo znova tudi zapravili, saj so Ukrajinci izenačili pri 8:8. Čeprav je imela Slovenija pobudo, pa je minilo kar nekaj minut, preden je znova prišla do otiplivejše prednosti, saj ji je tekmec vseskozi dihal za vrat.

A to ji je tako kot v drugem nizu uspelo v drugi polovici niza, ko je vodila z 18:15, prednost pa še povišla ob vstopu v končnico (21:16). V njej Slovenci visokega vodstva niso zapravili in niz dobili s 25:20.

Trema in nervoza slovenskih odbojkarjev na uvodni tekmi evropskega prvenstva je dokončno izginila v četrtem nizu, ki je bil tudi zadnji. Vanj so vstopili sijajno in zelo hitro prišli na plus štiri (7:3). Igralci selektorja Cretuja so nato prestavili še v višjo prestavo in povsem nadigrali Ukrajince. Prednost je iz napada v napad naraščala, ko se je na semaforju izpisal rezultat 18:9 za Slovenijo pa je že postalo jasno, da je tekma odločena. Priložnost so v zaključku dobili tudi igralci s klopi, ki so dvoboj sicer z nekaj težavamii uspešno pripeljali do konca za prvo zmago Slovenije na letošnjem EP.

Slovenijo, za katero sta bila danes z 18 oziroma 14 doseženimi točkami najučinkovitejša Rok Možič in Alen Pajenk, naslednja tekma čaka v petek, ko se bo pomerila s Finsko.

Izjavi po tekmi:

Selektor Slovenije Gheorghe Cretu:

“Kot na vseh uvodnih tekmah na velikih tekmovanjih je prišlo do težkih trenutkov. Začeli smo dobro, vodili s 16:12, a namesto, da bi niz pripeljali do koncaili, smo jim dovolili, da se vrnejo v tekmo. Vedeli smo, da bodo poskušali igrati še bolj tvegano v napadu in na začetnem udarcu. Vemo, kako se stvarem streže in da bodo vsi tekmeci proti nam igrali tvegano. Moramo biti potrpežljivi in igrati kot v zadnjih treh nizih, ko smo šli točko po točko in brez nepotrebnega stresa. Takšne tekme so koriste, saj lahko ugotovimo, katere so naše prednosti in kako bodo nasprotniki poskušali igrati proti nam.”

Rok Možič:

“Pomembna zmaga, lep začetek prvenstva. Ni nam bilo lahko, Ukrajinci so igrali dobro, čeprav nas je morda presenetilo, da ni igral njihov prvi zvezdnik Plotnicki. Vesel sem, da smo ostali zbrani, skupaj v težkih trenutkih in tudi v lahkih situacijah podelali to, kar vedno poudarjamo. V nadaljevanju smo vse držali v naših rokah, vesel pa sem tudi, da so priložnost dobili mlajši.”

Slovenija – Ukrajina 3:1 (-23, 22, 20, 20)

Palača kulture in športa Varna, gledalcev 845, sodnika: Vasileidis (Grčija), Simić (Srbija).
Slovenija: Pajenk 14 (2 asa, 5 blokov), Planinšič, Kozamernik 7 (3 bloke), Toman, Bračko, Štalekar, Koncilja, Kovačič, Ž. Štern, Ropret 1 (1 as), Urnaut 12 (2 asa), Čebulj 13, Možič 18 (2 bloka), Mujanović 3.
Ukrajina: Polujan 13 (3 ase, 2 bloka), Mazenko 1, Plotnickij, Sinicja 1 (1 as), Ostapenko, Semenjuk 9 (2 bloka), Kanajev, Jevstratov, Tupčij 23 (2 asa, 4 bloke), Kovalov 7, Kučer 1, Bojko, Kisiljuk 2, Ščurov 9 (3 bloke).