Slovenci meljejo naprej, padli tudi Brazilci (VIDEO)

Odbojka 7. Jun 202410:55 > 11:11 1 komentar

Slovenska odbojkarska reprezentanca v ligi narodov ostaja neporažena. Na drugi tekmi turnirja v Fukuoki Japonskem je s 3:2 v nizih padla tudi velika Brazilija. Slovenci so prvič na uradnih tekmah premagala trikratne olimpijske prvake ter z dodatnimi petimi točkami na svetovni lestvici še utrdila na mestih, ki vodijo na olimpijske igre.

Šesta tekma, šesta zmaga. Da, ponavljamo se še, menjamo le številke, a za to so “krivi” izjemni odbojkarji, ki kažejo epske predstava. Za šesto zmago v VNL 2024 je padla še velika Brazilija, ki se je tako na slovenskem seznamu skalpov v tej sezoni pridružila  Poljski in Franciji.

Slovenski selektor Gheorghe Cretu se je dvoboja s favoriti lotil tako kot vedno, z udarno postavo: Gregor Ropret, Tine Urnaut, Klemen Čebulj, Jan Kozamernik, Alen Pajenk, Tonček Štern in Jani Kovačič. Brazilski selektor Bernardo Rezende je pogrešal dva nosilca sina Bruna in odličnega sprejemalca Yoandyja Leala. V prvi postavi sta ju zamenjala Fernando in mladi Adriano.

Slovenci se oslabljenih Brazilcev niso ustrašili in svojem slogu tudi tokrat že na začetku pokazali svoje mišice. Hitro so prišli od otipljive prednosti ter jo brez težav tudi držali.

Povedli so s 16:12, ko so se Brazilci iz nič vrnili z nekaj dobrimi bloki.  Po odlični seriji so Slovence ujeli na 18. točki, v nadaljevanju pa tudi prehiteli. Prišli so do odličnega položaja za osvojitev prvega niza. Vodili so s 24:21 in imeli vse v svojih rokah, a levjesrčni Slovenci se niso predali in grizli do konca. V polju so ujeli vse žoge in prišli do velikega preobrata. Točko za pomemben prvi niz proti Brazilcem je dosegel razpoloženi Čebulj.

Vrhunci 1. niza:

Za razliko od prvega niza so imeli v drugem nizu manjšo pobudo Brazilci, a sijajni Slovenci jim niso pustil, da pobegnejo. Bili so ves čas zraven in tako kot v prvem nizu smo spremljali napeto končnico. Tudi drugi niz se je končal na razliko, a tokrat v brazilsko korist. Čebulj je imel napad za izenačenje na 24, a žogo poslal v avt.

Vrhunci 2. niza:

Zapravili veliko prednost, a znova zasijali v končnici

Slovencev izgubljen niz ni zmedel in v svojem slogu igrali igro, ki jih krasi v letošnji ligi narodov. Brazilci niso imeli protiorožja, Slovenci pa so brez težav držali lepo prednost. Bilo je 19:14 in 20:16, ko so nekdanji olimpijski prvaki zapretili.

Izenačili so na 21. točki in tako kot prvem nizu prišli do zaključne žoge. Ne le ene, dveh, a vse skupaj ni bilo dovolj za sijajne Slovence, ki so v odločilnih trenutkih pokazali več zbranosti in zasluženo dobili tretji niz. Tako kot v prvem ga je zaključil Čebulj, tokrat z blokom.

Brazilija: Bergmann, Matheus, Adriano 21 (2 asa), Honorato, Isac, Fernando, Thales, Fernando, Lucarelli 17 (1 as, 2 bloka), Mauricio, Arthur, Alan 6 (1 as, 1 blok), Flavio 8 (1 as, 2 bloka), Darlan 17, Judson 7 (3 bloke).

Slovenija: T. Štern 29 (1 as, 2 bloka), Pajenk 9, Kozamernik 11 (1 as, 2 bloka), Toman, Bračko, Vinčić, Štalekar, Kovačič, Ž. Štern, Ropret 1 (1 as), Urnaut 19 (1 as, 1 blok), Čebulj 14 (2 bloka), Mujanović, Kržič.

Vrhunci 3. niza:

Slovenci so v četrtem nizu igrali z zmago, Brazilci za preživetje, kar se kazalo tudi na igrišču. Čeprav slovenski odbojkarji niso bili daleč, je ekipa v rumeno-zelenih dresih imela pobudo, za razliko od prejšnjih nizih pa so prednost znali zadržati tudi v sami končnici in na koncu suvereno izenačili na 2:2.

Vrhunci četrtega niza:

Čeprav so bili Brazilci v psihološki prednosti, se izkušeni Slovenci niso predali in odlično igrali tudi v odločilnem nizu. Po točki za prednost 5:4 vodstva niso več izpustili iz rok in na šesti tekmi VNL 2024 prišli še do šeste zmage.

S popolnim izkupičkom so ponovno zavzeli vrh lestvice, na petem mestu svetovne lestvice pa so znova prehiteli Brazilce, ki so bili do zdaj velik trn v slovenski peti. Slovenci jih do danes še nikoli niso premagali, a zdaj je tudi brazilskega uroka konec.

Slovenci so z minimalno zmago nad Brazilijo na lestvici FIVB prejeli novih pet točk ter se še dodatno utrdili na mestih, ki vodijo na olimpijske igre v Parizu. Pred Kubo, ki je prva v čakalnici, imajo praktično neulovljivih 100 točk prednosti.

Najučinkovitejši v slovenski vrsti je bil spet Tonček Štern, dosegel je 29 točk, zimzeleni kapetan Tine Urnaut jih je prispeval 19. Pri Brazilcih je 21 točk dosegel Adriano.

Naslednji tekmeci Cretujeve čete bodo v soboto (12.20) domačini, Japonci. Neposredni prenos tekme bo na Sportklub 2.