Ragbi: Anglija osvojila prvenstvo 6 narodov

Uncategorized 31. Okt 202022:19 > 22:42
GuliverImage

Sedem mesecev kasneje od predvidenega se je končalo prvenstvo 6 narodov v ragbiju. Zmagovalci so postali Angleži, ki so na končni lestvici zaradi boljše razlike doseženih in prejetih točk pred Francozi.

Prvenstvo šestih narodov je bilo marca prekinjeno zaradi epidemije koronavirusa, v soboto pa so odigrali tekme zadnjega kola, pred katerimi so imele možnosti za zmago kar tri reprezentance.

Anglija, ki je morala zmagati s čim večjo razliko, je imela v prvem polčasu v Rimu kar nekaj težav z Italijo, vodila je le z 10:5, vendar v drugem polčasu so finalisti zadnjega svetovnega prvenstva stopili na plin in s štirimi zadetki prišli do zmage s 34:5.

Angleži so po zmagi lahko sedli pred TV zaslone in si ogledali srečanje med Francijo in Irsko v Parizu, ki je dalo končni odgovor o letošnjem zmagovalcu turnirja. Irce je na prvo mesto peljala zmaga z vsaj 6 točkami razlike, Francoze pa zmaga z vsaj 31 točkami razlike in dodatno točko za vsaj 4 zadetke. Vsak drugačen razplet bi pomenil, da so prvaki Angleži.

Francozi so bolje začeli in povedli v 6. minuti po zadetku Duponta, vendar so Irci hitro izenačili, ko je črto prečkal Healy. Gostje so povedli po kazenskem strelu Sextona, vendar so gostitelji le nekaj minut kasneje po kazenskem zadetku znova vodili (14:10). Do konca polčasa sta Ntamack in Sexton zadela po en kazenski strel in po polovici tekme je Francija vodila s 17:13.

V drugem polčasu so galski petelini odlično krenili in Ntamack je hitro dosegel tretji zadetek za svojo reprezentanco, v naslednjih minutah pa zadel še dva kazenska strela in Francija je vodila že z 28:13. V tem trenutku sta bili obe ekipi zelo daleč od skupne zmage.

Irska je zmanjšala zaostanek sredi drugega polčasa po zadetku Henshawa, vendar je Francija zopet vzpostavila prednost 15 točk po zadetku Vakatawe v 70. minuti, ki je tudi pomenil dodatno točko. Irci so v zadnji minuti z zadetkom Stockdala le še kozmetično popravili končni rezultat.

Zmaga s 35:27 je bila za Francijo pirova. Anglija in Francija sta tekmovanje končali s po 18 točkami, ampak naslov zmagovalca so osvojili Angleži zaradi boljše razlike doseženih in prejetih točk (Anglija +44, Francija +21).

Na prvi tekmi dneva je Škotska v gosteh premagala Wales 14:10.

Anglija je prvenstvo Six Nations osvojila prvič po treh letih, skupno pa sedmič. Če štejemo še prejšnji različici tega tekmovanja Home nations (1883-1909, 1932-1939) in Five Nations (1910-1931, 1940-1999), pa ima zdaj skupno 29 naslovov prvaka.