Senzacionalni dosežek tunizijskega najstnika v Tokiu

Drugi športi 25. Jul 202110:08 > 10:11 0 komentarjev
Ahmed Hafnaoui

Plavalec Ahmed Hafnaoui je v Tokiu presenetil konkurenco in senzacionalno osvojil zlato olimpijsko odličje na 400 metrov prosto.

Komaj 18-letni Tunizijec je v finalu ugnal favoriziranega Avstralca Jacka McLoughlina, ki je osvojil srebro, bron pa je odšel Američanu Kieranu Smithu.

Za kako veliko presenečenje je poskrbel Hafnaoui, pove že podatek, da je najstnik plaval na najzahtevnejši progi osem, za nameček pa se komaj uvrstil v veliki finale. V borbi za kolajne je sicer ves čas zaostajal, a fantastično plaval zadnjih 50 metrov, ko je nadoknadil 42 stotink zaostanka za vodilnim.

V finalu je dosegel čas 3:43,36 in bil za kar dve in pol sekunde hitrejši kot v kvalifikacijah, obenem pa postal komaj tretji tekmovalec v zgodovini olimpijskih iger, ki je do zlata prišel na progi osem.

Preprosto ne morem verjeti. Uresničile so se mi sanje. Še nikoli pred tem nisem plaval tako dobro. Kolajno posvečam svojemu očetu in mami. Želim si, da so ponosni name,” je po zmagi dejal Hafnaoui, ki je svoji državi priboril sploh prvo olimpijsko zlato kolajno v plavanju.

Katji Fain 15. mesto

V ženski konkurenci je na 400 metrov mešano slavila Japonka Jui Ohaši . Petindvajsetletnica je po zaslugi izjemnega plavanja v prsni tehniki slavila s časom 4:32,08. Srebrno odličje je osvojila Američanka Emma Weyant (+0,68), bron pa je pripadel njeni rojakinji Hali Flickinger (+2,82). Slovenska plavalka Katja Fain je s časom 4:44,66 zasedla 15. mesto.

Zlate kolajne so se razveselili tudi Avstralske plavalke, ki so bile najboljše  v disciplini 4 x 100 metrov prosto.  Bronte in Cate Campbell ter Meg Harris in Emma McKeon so s časom 3:29,69 postavile nov svetovni rekord in zanesljivo ugnale kanadsko na drugem (+3,09) ter ameriško štafeto na tretjem mestu (+3,12).  Avstralska štafeta je svetovni rekord, ki ga je odplavala leta 2018 v Gold Coastu, izboljšala za 36 stotink.