Američanka z olimpijskim, Kitajec pa s svetovnim rekordom do zlata

Pariz 2024 31. Jul 202422:06 > 23:33 0 komentarjev
Zhanle Pan

Današnje končne odločitve v plavanju na olimpijskih igrah v Parizu sta zaznamovala Kitajec Zhanle Pan s svetovnim rekordom na 100 m prosto, ter francoska plavalna senzacija Leon Marchand, ki je na 200 m delfin in 200 m prsno postavil olimpijska rekorda in si priplaval zlati medalji. Zlato na 1500 m prosto je ubranila Američanka Katie Ledecky.

Devetnajstletni Kitajec je v francoski prestolnici razdaljo premagal v času 46,40 sekunde, kar je nov svetovni in olimpijski rekord. Oba rekordna dosežka sta bila pred današnjim nastopom v njegovi lasti. Srebrno kolajno je osvojil Avstralec Kyle Chalmers (47,48), bronasto pa Romun David Popovici (47,49).

Kitajski plavalec, ki bo v nedeljo praznoval 20. rojstni dan, je v Parizu izboljšal svoj svetovni rekord, ki ga je 11. februarja letos postavil na svetovnem prvenstvu v Dohi. Pred dnevi je na štafetni preizkušnji na 4 x 100 metrov prosto dosegel tudi olimpijski rekord (46,92).

Marchand je danes najprej plaval na 200 m delfin, kjer je z olimpijskim rekordom 1:51,21 slavil pred dosedanjim lastnikom rekorda, Madžarom Kristofom Milakom (1:51,75), tretji je bil Kanadčan Ilya Kharun (1:52,80).

Drugouvrščeni Milak ostaja lastnik svetovnega rekorda, ki ga je postavil junija 2022 v Budimpešti, tokrat pa se je moral olimpijski prvak iz Tokia 2021 na tej razdalji zadovoljiti s srebrom, čeprav je dobro polovico razdalje vodil. Do dosežka kariere je z bronom prišel 19-letni Kanadčan Kharun, na svojih prvih igrah je prišel do medalje.

Po dobri uri je na domačih OI Marchand nato prišel do drugega današnjega olimpijskega rekorda in do drugega zlata, skupno pa že tretjega zlatega odličja na teh igrah. Pred tem je bil namreč, prav tako z olimpijskim rekordom, najboljši na 400 m mešano. Do konca iger ga čaka še tekma na 200 m mešano.

Na 200 m prsno je zatem ugnal še enega lastnika olimpijskega rekorda, Avstralca Zaca Stubblety-Cooka, ki je zaostal za slabo sekundo. Dobitnik zlatega odličja iz Tokia 2021 in takratnega olimpijskega rekorda se je moral tokrat v edini disciplini, v kateri nastopa v Parizu, zadovoljiti s srebrom. Bron je pripadel Nizozemcu Casparju Corbeauju.

Ob vseh rekordih in zlatih medaljah se je Marchand danes v zgodovino plavanja zapisal tudi kot prvi človek, ki je na enih olimpijskih igrah osvojil medaljo tako v disciplini delfin kot prsno. Francoza na igrah čaka še nastop na 200 m mešano.

Katie Ledecky

Ledecky tudi tokrat brez konkurence

Ameriška plavalska zvezdnica Katie Ledecky pa je z olimpijskim rekordom 15:30,02 na 1500 metrov prosto ubranila zlato medaljo iz Tokia. Srebrno medaljo je osvojila Francozinja Anastasiia Kirpichnikova z zaostankom dobrih desetih sekund, bronasta je bila Nemka Isabel Gose.

Ledecky je na svojih četrtih olimpijskih igrah prišla že do 12 medalje, od tega osme najžlahtnejšega leska. V Tokiu je na 1500 m postala prva ženska olimpijska prvakinja na tej razdalji, tokrat pa je popravila še lastni olimpijski rekord z Japonske. Ni pa se približala svojemu svetovnemu rekordu iz Indianapolisa 2018.

V ženski konkurenci na 100 m prosto pa je slavila Švedinja Sarah Sjoestroem s časom 52,16 sekunde. Na drugem mestu je z zaostankom 13 stotink sekunde končala Američanka Torri Huske, bron si je priplavala Hongkonžanka Siobhan Bernadette Haughey.

Svetovna rekorderka v tej disciplini iz leta 2017 je Švedski priborila prvo zlato medaljo na letošnjih igrah. Zanjo je to peta medalja na OI, druga najžlahtnejšega leska. Leta 2016 v Riu je bila najboljša na 100 m delfin. Z današnjim nastopom je prišla do najboljše uvrstitve na 100 m prosto, pred tem je bila v Braziliji bronasta.

Američanka Huske je osvojila že tretjo medaljo na teh igrah, drugo srebrno. Prvo je pred tem osvojila na ekipni tekmi 4 x 100 m prosto, zlato pa si je priplavala še na 100 m delfin.