Potem ko sta se od Pariza že poslovili ženska rokometna in moška odbojkarska reprezentanca, kot zadnji up slovenskih kolektivov ostajajo rokometaši. Tudi oni so sicer zapustili prizorišče v francoski metropoli, saj jih izločilni boji čakajo v Lillu. Začenši z današnjim četrtfinalom proti Norveški (21.30) in željo, da to ne bo edini njihov dvoboj na tamkajšnjem stadionu.
V najpoznejšem četrtfinalnem terminu – že prej bodo na sporedu dvoboji Španija-Egipt, Nemčija-Francija in Danska-Švedska – se bo na stadionu Pierra Mauroya v Lillu predstavila tudi slovenska rokometna reprezentanca.
Ta je povsem rezultatsko neobremenjena, brez pretiranih pričakovanj javnosti, ki so jih bili v krstnem nastopu na OI deležni predvsem odbojkarji, v skupinskem delu v Parizu pokazala, zakaj spada na izjemno zahteven olimpijski turnir.
Po uvodnem porazu proti Špancem, ki si ga glede na igro morda niso zaslužili, je četa Uroša Zormana najprej dobila vedno sladek sosedski derbi s Hrvaško, nato pa je v velikem slogu deklasirala Švedsko. Proti atipični Japonski se je namučila, a si vseeno že tekmo pred koncem zagotovila nastop v četrtfinalu. V derbiju za prvo mesto v skupini pa je tega taktično prepustila Nemcem in se tako na prvi stopnički izločilnih bojev izognila sicer do zdaj neprepričljivi domačinki Franciji.
Tretjič tukaj, še nikoli dlje
Sledila je selitev v Lille, ki je od Pariza oddaljen približno poldrugo uro vožnje z vlakom. Nekaterim slovenskim rokometašem je bilo ob tem žal, saj so v vzdušju olimpijske vasi uživali, a sistem tekmovanja je pač takšen: košarkarji so iz Lilla prišli v francosko prestolnico, rokometaši pa so opravili pot v nasprotni smeri.
Slovenci so se zdaj znašli pred zgodovinsko priložnostjo. Še tretjič v četrtem nastopu na olimpijskih igrah bodo zaigrali v četrtfinalu, a med najboljše štiri ter s tem v boj za kolajne se niso podali še nikoli. Leta 2000 v Sydneyju je sanje končala Rusinja (32:22), štiri leta pozneje se Slovenija ni prebila iz skupine. Nazadnje, leta 2016, pa je bila v četrtfinalu premočna (37:30) poznejša olimpijska prvakinja Danska.
Vodilo: januar in Berlin
Zdaj je ovira na poti do preboja med najboljše štiri Norveška. Vikingi so tekmovanje v skupini B v Parizu začeli s tremi zaporednimi zmagami (Argentina, Francija, Madžarska), zaključili pa z dvema porazoma (Egipt in Danska), kar jih je na lestvici potisnilo na tretje mesto. V obračun s Slovenijo kljub temu vstopajo kot favorit, kar potrjuje pogled na stavnice, pa tudi na medsebojno statistiko.
V desetih medsebojnih obračunih so bili namreč vikingi od naših junakov boljši sedemkrat, Slovenci pa trikrat. Toda zadnji spopad je pripadel Slovencem. Na letošnjem evropskem prvenstvu so bili sredi januarja Zormanovi varovanci v napeti tekmi za gol boljši z 28:27.
Če se ne bo izšlo …
Lahko še enkrat uženejo Skandinavce? Se prebijejo v prvi polfinale OI in ohranijo sanje po kolajni? Če bodo igrali kot proti Švedom pred tednom dni, jih bo težko ustaviti.
“Lahko se nam obrne, nikoli ne bomo vedeli. Če izbiramo med domačinom pred 25 tisoč gledalci ali tujo reprezentanco, nam je vsem jasno, za kaj gre. Sanje so pred nami, moramo se spočiti in dobro pripraviti. Norveška ali Egipt? Glede na prikazano imamo realne možnosti za nekaj zgodovinskega. Zdaj se šele zares začenja,” je po porazu proti Nemčiji, ko četrtfinalni tekmec še ni bil znan, razmišljal Uroš Zorman. In dodal, da imajo realne možnosti za nekaj zgodovinskega.
Ob tem je selektor priznal, da če bodo skupaj z rokometaši ’zasrali’ to priložnost in taktično preračunavanje, bodo tudi oni tisti, ki bodo odšli domov. In kot je povedal ob snidenju z zlato kolajno Andreje Leški, da je odličje letošnjih OI res lepo. Da če ga ne bo osvojil, si ga bom sam naredil doma.
Naj upanje na tistega pravega ostane živo tudi po današnjem večernem spektaklu.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje