Slovenci utišali pariško dvorano, padli tudi olimpijski prvaki

Odbojka 2. Avg 202422:50 > 22:54 0 komentarjev

Slovenska odbojkarska reprezentanca je skupinski del olimpijskega turnirja v Parizu sklenila s tremi zmagami. Za konec so po pravi drami s 3:2 v nizih strli še branilce olimpijskega naslova, gostitelje Francoze.

Slovenci so se gostiteljev lotili v preizkušeni postavi (Urnaut, Čebulj, Pajenk, Kozamernik, Ropret, T. Štern, Kovačič) in dvoboj proti Franciji, ki jo je podpirala polna dvorana začeli izjemno. Na krilih vnovič izjemnega Tončka Šterna je gladko dobila prvi niz, po velikem preobratu, ko so zaostajali tudi za šest točk (6:12), so s 25:23 dobili tudi drugega ter imeli sijajno priložnost, da zmagajo že po treh nizih. Slovenci so v tretjem nizu vodili že s 24:22, a treh zaključnih žog za niz in zmago niso izkoristili. Francozi so dobili krila, dobili tudi tudi četrti niz, zato je o zmagovalcu odločal dramatičen peti niz. Bolje so ga začeli Slovenci, ki so povedli s 6:2, a Francozi so hitro odgovorili in slovenske odbojkarje ujeli na 9. točki, celo povedli z 10:9, nato pa so spet na sceno stopili Slovenci, ki so tekmo zaprli z delnim izidom 6:1.

Pri Sloveniji je z 28 točkami ponovno blestel Štern, s 16 točkami je bil odličen tudi Klemen Čebulj in znova bloker Alen Pajenk, ki je zabeležil kar pet blokov. Pri Franciji je bil z 21 točkami najboljši Earvin Ngapeth, dve točki manj pa dodal še Jean Patry.

Slovenci so skupinski del končali brez poraza, zdaj pa že pogledujejo proti skupni lestvici, ki bo, ko bodo končne vse tekme, odgovorila, kdo se bo s kom pomeril v četrtfinalu. Slovenci so trenutno v najboljšem izhodišču, a jih lahko na vrhu prehitijo še ZDA in Italija ali Poljska. Za zdaj je znanih sedem četrtfinalistov, možnosti za uvrstitev med osem imata le še Japonska in Srbija.

Danes so bile odigrani še dve tekmi. Brazilci so si pričakovano z lahko zmago nad Egiptom zagotovili mesto v četrtfinalu, Nemci, ki kažejo izjemne predstave, pa so odpihnili Argentino in jo poslali domov. Američani so zvečer premagali Japonsko ter si v skupini C priborili najboljše izhodišče. Samuraji so osvojili niz ter si tako zagotovili mesto v četrtfinalu, Kanada in Srbija pa se še pred zadnjo tekmo poslavljata. Domov po skupinskem delu odhajata tudi Egipt in Argentin, bronasta ekipa iz Tokia.