Izjemen dosežek neverjetne Nizozemke

Atletika 11. Avg 202410:59 0 komentarjev
Sifan Hassan
Sifan Hassan. Foto: Profimedia

Sifan Hassan iz Nizozemske je osvojila zlato medaljo v maratonu, kar je zadnja končna atletska disciplina olimpijskih iger v Parizu. Kljub težki progi je tekla olimpijski rekord 2:22:55 in osvojila tretjo medaljo na teh igrah, prvo zlato. Srebro je osvojila Etiopijka Tigst Assefa (2:22:58), bron pa Kenijka Hellen Obiri (2:23:10).

Enaintridesetletna Hassan, ki je bila rojena v Etiopiji in je leta 2008 kot begunka prišla v novo domovino, je pred tem v Parizu osvojila dva brona v teku na 5000 m in 10.000 m. Na obeh razdaljah je nekdanja dvakratna svetovna prvakinja branila olimpijski zlati medalji iz Tokia pred tremi let, kjer je bila še bronasta na 1500 m.

Po 35 km je bila sedmerica v razmaku treh sekund in s tem v boju za medalje, dobra dva kilometra pred ciljem pa le še peterica, med katerimi je bila na repu Hassan. V nadaljevanju je pospešila skupaj s svetovno rekorderko Assefo, ki pa v zaključku v izjemnem finišu ni zdržala ritma in je zaostala tri sekunde. Obiri na tretjem mestu je za zmagovalko zaostala za 15 sekund, še štiri več pa njena rojakinja Sharon Lokedi (2:23:14) na četrtem mestu. Obe Kenijski sta dosegli osebna rekorda.

Obiri je tretjič stopila na zmagovalni oder OI, pred tem obakrat na drugo stopničko v tekih na 5000 m leta 2016 v Riu de Janeiru in pred tremi leti v Tokiu.