Slovenci za preboj v četrtfinale strli nepopustljive Japonce

Pariz 2024 2. Avg 202418:30 > 20:37 0 komentarjev
Slovenska rokometna reprezentanca

Slovenska moška rokometna reprezentanca je v četrtem krogu skupinskega dela olimpijskih iger v Parizu premagala Japonsko z 29:28 (15:15) in se uvrstila v četrtfinale.

Izbrancem selektorja Uroša Zormana so tekmeci iz dežele vzhajajočega sonca povzročili kar nekaj preglavic, na koncu pa se je vse končalo po željah slovenskih rokometašev. Po tretji zmagi, pred današnjim obračunom z Japonci so premagali še Hrvate in Švede, so si izborili nastop v četrtfinalu, ki bo 7. avgusta na stadionu Pierre Mauroy v Lillu.

Sloveniji sta pred današnjo tekmo z Japonsko na roko šla razpleta uvodnih dvobojev v skupini A. Na prvem je Švedska ugnala Hrvaško z 38:27, na drugem pa je bila Nemčija boljša od Španije s 33:31. Po štirih tekmah sta na vrhu skupine A Nemčija in Slovenija, ki sta zbrali po šest točk. Obe reprezentanci sta si že izborili nastop v četrtfinalu. Švedska, Španija in Hrvaška imajo po štiri točke, Japonska pa je brez njih.

Najboljše štiri izbrane vrste iz skupine A se bodo v izločilnih tekmah pomerile z najboljšimi štirimi iz skupine B. V tej skupini sta se Danska in Norveška že uvrstili med osem, za preostali dve vozovnici pa kandidirajo Egipt, Francija in Madžarska, medtem ko Argentina nima več možnosti za četrtfinale.

Pari nedeljskega zadnjega kroga v skupini A so Švedska – Japonska (9.00), Nemčija – Slovenija (14.00) in Španija – Hrvaška (21.00), skupine B pa Egipt – Argentina (11.00), Madžarska – Francija (16.00) in Danska – Norveška (19.00).

Slovenski rokometaši so se po medlem uvodu in zaostanku 2:5 le nekako privadili na nekoliko neobičajen rokometni slog Japoncev. V 11. minuti so jim zadihali za ovratnik (5:6), pet minut kasneje pa po nasprotnem napadu in golu Jureta Dolenca izenačili na 9:9.

Po obdobju enakovredne igre so v 25. minuti po zadetku krožnega napadalca Mateja Gabra prvič na dvoboju povedli s 13:12, na veliki odmor pa so se tekmeci odpravili z neodločenim izidom (15:15).

Slovenci, ki so na današnji tekmi nastopili brez poškodovanega zunanjega igralca Boruta Mačkovška, so tudi v prvem delu druge polovice tekme imeli težave z rokometno “tečnimi” Azijci. Kljub temu so v 43. minuti prvič na današnji tekmi prek izjemno “vročega” Aleksa Vlaha povedli za dva zadetka (20:18), pet minut kasneje pa je zunanji igralec iz Kopra svoje soigralce popeljal do prvega vodstva za tri gole (23:20).

Zormanovi izbranci v končnici tekme niso blesteli. Japonci so se jim v 51. minuti povsem približali (24:23), v prelomnih trenutkih dvoboja pa so le strli njihov odpor. Pot do zmage ni bila enostavna, Slovenci so v živčni končnici in številnih nihanjih ter pravočasno doseženih golih v režiji neustavljivega Vlaha in Blaža Janca le osvojili zlata vredni točki ter se uvrstili med najboljših osem na olimpijskih igrah.

V slovenski reprezentanci je blestel Vlah s 14 goli, drugi najbolj učinkovit slovenski rokometaš pa je bil Dean Bombač s štirimi zadetki.