Vedenejeva šesto mesto v Parizu pospremila s solzami sreče

Pariz 2024 9. Avg 202417:51 > 18:02 0 komentarjev
Jekaterina Vedenejeva

Slovenska reprezentantka v ritmični gimnastiki Jekaterina Vedenejeva, ki je po Tokiu v Parizu še drugič zastopala Slovenijo na poletnih olimpijskih igrah, je v finalu mnogoboja zasedla šesto mesto. Zgodovinski naslov olimpijske prvakinje je za Nemčijo osvojila Darja Varfolomeev, ki vadi pod vodstvom nekdanje podprvakinje Julije Raskine.

Potem ko je Vedenejeva igre v Tokiu končala na 16. mestu, je v Parizu pokazala boljše predstave in se s šestim dosežkom kvalifikacij uvrstila v današnji boj za kolajne najboljše deseterice.

Pri 30 letih daleč najbolj izkušena ritmičarka je danes svoj drugi olimpijski nastop, prvi finalni, v celoti opravila brez večjih napak, dobri nastopi so ji prinesli končno šesto mesto. Po uspešno opravljenem programu sta tako Vedenejeva kot njena ruska trenerka Jelena Drožanova potočili nekaj solz sreče.

Številne najboljše tekmovalke so v sestavah delale grobe napake. Najboljša v kvalifikacijah, Italijanka Sofia Raffaeli, je kar v dveh sestavah napravila veliko napako, na koncu pa vseeno prišla do olimpijskega odličja – brona. Slab dan je imela tudi tretja iz kvalifikacij, Ukrajinka Tajsija Onofričuk, ki je po več napakah končala na devetem mestu.

Medtem pa je 17-letna Varfolomeev, ki je v kvalifikacijah po hudi napaki z obročem morala poseči celo po rezervnem rekvizitu, danes iz sestave v sestavo nastopala bolje. Čeprav je tudi v sezoni njena forma zelo nihala, pa je danes kljub olimpijskemu prvencu zdržala pritisk.

Varovanka nekdanje olimpijske podprvakinje, Belorusinje Julije Raskine, ki je skupaj s svojo mamo Natašo Raskino dolga leta živela v Sloveniji in trenirala v ljubljanskem klubu Narodni dom, je slavila zmago z veliko prednostjo več kot dveh točk pred zasledovalkami. Po zadnjem nastopu s trakom se je z zbirom 142,850 točke skupaj s trenerko lahko veselila olimpijske zmage.

Srebra se je razveselila bolgarska zvezdnica Borjana Kalejn, ki je zbrala 140,600 točke, Raffaeli je za bron zadostovalo 136,300 točke.

Zmagovalka Tokia, Izraelka Linoy Ashram, je po olimpijskih igrah končala kariero.

V soboto na olimpijskem turnirju sledi še finale mnogoboja v skupinskih sestavah.