Norveške rokometašice razžalostile Francijo

Pariz 2024 10. Avg 202416:52 0 komentarjev
Norveška - Francija

Norveška ženska rokometna reprezentanca je osvojila zlato medaljo na letošnjih olimpijskih igrah, potem ko je na finalni tekmi v Lillu premagala gostiteljico Francijo z 29:21 (15:13). Danska je v tekmi za tretje mesto ugnala Švedsko s 30:25 (15:13).

Norvežanke in Francozinje v zadnjih dveh desetletjih krojijo vrh v ženskem rokometu, v današnjem finalnem dvoboju v Lillu pa so smetano pobrale Skandinavke. Za Norvežanke je to tretje odličje najbolj žlahtnega leska po Pekingu 2008 in Londonu 2012, srebro so osvojile v Seulu 1988 in Barceloni 1992, bron pa v Sydneyju 2000, Rio de Janeiru 2016 in Tokiu 2021. Osmoljenke današnje finalne tekme ostajajo pri zlati kolajni iz Tokia 2021, poleg letošnjega srebra imajo še bron iz Rio de Janeira 2016.

Na letošnjem olimpijskem turnirju so premierno nastopile tudi slovenske rokometašice in osvojile končno 11. mesto.

Francozinje so silovito odprle finali dvoboj, po vodstvu s 3:0 pa so pravo delovno temperaturo dosegle tudi Norvežanke in v deveti minuti prvič izenačile na 4:4. Večji del prvega polčasa je minil v enakovredni predstavi, razlika med finalistkami nikoli ni znašale več kot dva zadetka.

V drugi polovici tekme so izbranke islandskega strokovnjaka na norveški klopi Thorirja Hergeirssona še povečale “frekvenco svojih obratov” in v 42. minuti povedle za šest golov (21:15). Minuta odmora legendarnega francoskega selektorja Olivierja Krumbholza ni spremenila razmerja moči na igrišču. Prednost Norvežank je v 49. minuti znašala sedem zadetkov (24:17), tako da so brez stresnih trenutkov zanesljivo osvojile tretje zlato olimpijsko odličje.

Pri Norvežankah je bila najbolj učinkovita Henny Reistad z osmimi goli, 44-letna vratarka Katrine Lunde je zbrala 12 obramb, Orlane Kanor pa je za blede Francozinje dosegla pet zadetkov.

V tekmi za tretje mesto je Danska premagala Švedsko s 30:25 (15:13). Pri rokometašicah iz Hamletove dežele je bila najbolj učinkovita Mie Hojlund, pri Švedinjah Nathalie Hagman, obe sta dosegli po pet golov.

Danska je na olimpijskih igrah osvojila prvo bronasto kolajno, v Atlanti 1996, Sydneyju 2000 in Atenah 2004 je bila zlata.