Ponovili uspeh košarkarjev, manjka še pika na i

Pariz 2024 8. Avg 20247:45 0 komentarjev
Slovenska rokometna reprezentanca

Slovenska rokometna reprezentanca se je z zmago proti Norveški uvrstila v polfinale olimpijskega turnirja. S tem je ponovila uspeh slovenskih košarkarjev izpred treh let, še vedno pa manjka medalja.

Slovenski košarkarji so se na olimpijskih igrah v Tokiu leta 2021 uvrstili med najboljše štiri. Za medaljo so potrebovali le še zmago na eni izmed dveh tekem. Kazalo je odlično. V polfinalu smo že vsi videli, kako žoga ob polaganju Klemna Prepeliča nekaj sekund pred koncem tekme pada skozi obroč, a zadnjo besedo je imel Nicolas Batum z blokado, s katero je preprečil slovensko napredovanje. Na tekmi za bronasto medaljo je bila nato Avstralija boljša s 107:93, odličje je splavalo po vodi.

Prepelič Batum
Prepelič in v ozadju Nicolas Batum. Foto: Profimedia

Letos smo si veliko obetali tudi od odbojkarske reprezentance na debitantskih olimpijskih igrah. Skupinski del so varovanci Gheorgheja Cretuja na krilih Tončka Šterna končali brez praske z zmagami proti Franciji, Srbiji in Kanadi. V četrtfinalu pa ponovno snidenje s Poljsko, ki je že tolikokrat preprečila slovenske sanje, nič drugače ni bilo tudi tokrat. Zmaga s 3:1 v nizih je pomenila, da se Slovenija ne bori za medalje. Končala je na petem mestu OI.

V Parizu je na igrah prvič nastopila tudi ženska rokometna reprezentanca, ki pa se je slabše odrezala. V skupini A je končala na zadnjem, šestem mestu. Edina zmaga je prišla v drugem krogu, ko so Slovenke s 30:23 ugnale Južno Korejo. Turnir so končale na 11. mestu, prehitele so le Španke.

Dvakrat je na zimskih olimpijskih igrah nastopila tudi moška hokejska reprezentanca. Leta 2014 v Sočiju se je prebila v četrtfinale, kjer je bila usodna Švedska, štiri leta zatem pa po podaljšku Norveška v dodatnih kvalifikacijah za nastop v četrtfinalu za končno deveto mesto.

Bo medalja vendarle slovenska?

Za rokometaše je uvrstitev v polfinale največji olimpijski uspeh. Na prvih treh igrah, na katerih so sodelovali, so se vedno ustavili prej. V Sydneyju 2000 je reprezentanca končala na osmem mestu, v Atenah 2004 na enajstem. Najvišje se je uvrstila v Riu de Janeiru leta 2016, ko je bila šesta, takrat je bila v četrtfinalu previsoka ovira zvezdniška Danska (37:30).

Ta dosežek je v Parizu že izboljšala, zdaj je na vidiku olimpijska medalja. Nasprotnik v polfinalu? Prav danska reprezentanca. Drugi polfinalni par sestavljata Španija in Nemčija.

Manjka še pika na i, to je medalja. Bodo slovenski rokometaši tisti, ki bodo prebili led?