Zid dvakratnih svetovnih prvakov previsok za Slovenijo

Pariz 2024 27. Jul 202410:20 > 10:55 1 komentar
Paris Olympics Handball

Danes je svojo pot na rokometnem olimpijskem turnirju začela še moška reprezentanca, potem ko so dekleta v četrtek proti Danski izgubila. Varovanci Uroša Zormana so se pomerili proti izbrani vrsti Španije in tesno izgubili (22:25).

Slovenska izbrana vrsta je proti dvakratnim svetovnim prvakom odigrala zelo dobro tekmo, toda žal se ni izšlo vsaj za točko.

Kapital za preboj v oizločilne boje olimpijskih iger bodo varovanci Uroša Zormana žal morali poiskati na naslednjih srečanjih skupine A, že v ponedeljek v matineji (ob 11. uri) proti Hrvaški. Pri porazu s trikratnimi bronastimi z OI najbolj boli dejstvo, da je slovenska izbrana vrsta večji del srečanja vodila, tudi ob polčasu (11:8).

V drugem delu je dobro kazalo prvih 10 minut, potem pa je tudi bližnje srečanje Alexa Dušebajeva z Blažem Jancem – oba sta bila izključena – botrovalo prelomni točki. “Za moje pojme smo danes premagali sami sebe, bili smo večji del srečanja boljši, edina razlika pa je bila to, da so Španci izkoristili naše izgubljene žoge,” je bil iskren kapetan Jure Dolenec.

Za kralja na Balkanu

Španci so zbežali, vmes uprizorili delni izid 8:2 in na koncu slavili za tri gole. Navdušil je vratar Gonzalo Perez de Vargas (15 obramb), prvi strelec srečanja je bil Aleix Gomez s sedmimi zadetki, pri Sloveniji jih je 5 (vse s sedmih metrov) dosegel Dean Bombač, še štiri je dodal Tilen Kodrin.

“Ogromno tehničnih napak, z izgubljenimi žogami smo jih sami vrnili v tekmo. V prvem polčasu smo jim dovolili le osem golov, kar je izvrstno, še to le pet na postavljeno obrambo,” je po srečanju za nacionalno televizijo povedal Borut Mačkovšek. Dodal je, da bo tekma proti Hrvaški boj za status kralja na Balkanu.

Španija – Slovenija 25:22 (8:11)

Arena Paris Sud 6,

sodnici: Charlotte in Julie Bonaventura (obe Francija).

Španija: Perez de Vargas, Corrales, Maqueda 3, A. Dušebajev 2, Garciandia, Serdio, Casado 2, Gomez 7 (3), Tarrafeta 1, Sanchez-Migallon, S. Dušebajev 5, Odriozola, Fernandez 4, Rodriguez 1.

Slovenija: Ferlin, Lesjak, Blagotinšek 1, Henigman, Janc 2, Dolenec 1, Slatinek-Jovičić, Kodrin 4, Zarabec 2, Horžen 3, Bombač 5 (5), Mačkovšek 1, Novak 1, Vlah 2.

Sedemmetrovke: Španija 3 (3), Slovenija 5 (5).
Izključitve: Španija 6, Slovenija 10 minut.

Borut Mačkovšek

Potek tekme:

Slovenija je dobro odprla tekmo, prvi gol za izbrano vrsto na olimpijskem turnirju je dosegel Tilen Kodrin. Varovanci Uroša Zormana so s trdno obrambo držali korak proti favorizirani Španiji. Do polovice prvega polčasa je padlo le deset zadetkov, vodila pa je Slovenija (6:4).

Dean Bombač je zadel vseh pet sedemmetrovk, Klemen Ferlin je bil razpoložen na vratih in v zaključek prvega polčasa je slovenska izbrana vrsta vstopila poravnana ter dobro izkoristila prednost dveh igralcev na parketu in španski izbrani vrsti ušla. V prvem polčasu se je Ferlin izkazal s šestimi obrambami, Slovenija pa je prejela vsega osem zadetkov, dala jih je enajst.

Iskrica zanetila preobrat

V drugem polčasu sta obrambi popustili, Španci so po vsakem slovenskem golu hitro izvajali s sredine in s tem skušali presenetiti Zormanovo četo, kar jim je delno uspelo, saj so gledalci videli več zadetkov.

Vseeno se razmerje moči ni bistveno spremenilo in v 39. minuti je Slovenija še zmeraj ohranjala tri gole zaloge pred trikratnimi nosilci olimpijskega brona.

Dean Bombač

V 42. minuti je enemu izmed bratov (Alex) Dušebajev popustila zbranost. Ob prekršku Blaža Janca je slovenskega igralca napadel, sledila je obojestranska izključitev. Španci so več kot očitno danes pričakovali lažje delo in ker jim ne gre vse kot po maslu, je vžigalna vrvica postala tanjša. A kot kaže je “incident” pomagal, saj so Španci petnajst minut pred koncem prvič povedli za dva gola (18:16).

Prednost je rasla, Slovenci so začeli popuščati v napadu in obrambi, delni izid 8:2 je dvakratne svetovne prvake spravil v prednost 19:16. Sledil je zadnji poskus Slovenije, da izvleče vsaj točko. Sedem minut pred koncem je napad za izenačenje na 20 obetal, da bomo videli poravnano končnico, a so varovanci Zormana žogo zapravili.

Do konca so Španci pridno polnili mrežo, poleg tega se je lepo razigral njihov vratar Gonzalo Perez de Vargas. Razlika je na koncu znašala tri gole (25:22).

Blaž Janc

Pred tekmo:

Preglavice selektorju pred tekmo s Španci je povzročila poškodba z včerajšnjega treninga, na katerem je bolečino v mečni mišici začutil napadalec Matej Gaber. Za tekmo je bil izgubljen tudi Nejc Cehte.

“Soočamo se s težavo v zadnji minuti. Gaber si je danes poškodoval mišico, tako da bomo videli, kako bo jutri. To bo morala povedati zdravniška služba. Drugače pa bi morali biti pripravljeni,” je v izjavi za slovenske medije dejal nekdanji slovenski organizator igre. Na spletni strani Rokometne zveze Slovenije (RZS) je nato sledila potrditev, da je Gaber za tekmo izgubljen.

Prav tako je Zorman za tekmo s Španijo ostal brez desnega zunanjega Cehteta, ki si je poškodoval nogo v času priprav. Kot so zapisali pri RZS, ima tudi on možnost, da se vrne na katerih od prihodnjih tekem, Zorman pa je za zdaj v moštvo poklical rezervi Kristjana Horžena in Nika Heningmana.