Slovenija na pragu nove medalje, Vodišek se bo boril za zlato

Pariz 2024 7. Avg 202417:33 1 komentar
Toni Vodisek

Koprčan Toni Vodišek se je s prvim mestom neposredno uvrstil v četrtkov finale olimpijskih iger v formuli kite na olimpijskih igrah v Franciji, saj danes ni bilo dovolj vetra v marini v Marseillu, kjer tekmujejo jadralci. Opravili so le regati za medalje v razredih ilca.

Štiriindvajsetletni Vodišek je v rednem delu osvojil 12 točk, drugi je bil Singapurec Maximilian Maeder, sedemnajstletni dvakratni zaporedni svetovni prvak se je s 15 točkami prav tako neposredno uvrstil v finale.

Koprčan bo sklepni boj začel v najboljšem položaju. Olimpijski naslov bo namreč osvojil tisti, ki bo prej vpisal tri regatne zmage. Ker je Vodišek v rednem delu osvojil prvo mesto, bo finale začel z dvema zmagama, torej mu za zlato medaljo zadošča že ena regatna zmaga.

“To mi je bil prvi cilj te tekme. Tega smo dosegli, malce sem si lahko zdaj oddahnil, a jutri je že nov dan. Čakali bomo, da vidimo, kdo se nama bo pridružil v finalu. Gremo pokazati to, kar smo že čakali. Gremo po zlato,” je za VAL 202 povedal Vodišek.

Maeder pa bo finalne plove začel z eno zmago, medtem ko bosta preostala dva udeleženca, ki se bosta v finale prebila skozi polfinale, boje začela brez zmage. V polfinale so se sicer uvrstili kajtarji od tretjega do desetega mesta po rednem delu. Skupaj je na OI nastopilo 20 tekmovalcev v tem razredu, polovica jih bo tako nastopila v zaključnem delu.

Vodišek bi brez medalje ostal le v primeru najbolj črnega scenarija, ko bi bili po petih finalnih regatah vsi tekmovalci izenačeni pri dveh zmagah, nato pa bi Koprčan v zadnjem plovu osvojil zadnje četrto mesto.

Današnja prva in skupno osma regata je bila predvidena ob 12.23, a v formuli kite niso tekmovali. Vseh šest regat, ki so bile načrtovane, so odpovedali. Uspešno so jih sicer izpeljali le sedem od skupno 16, kar je dovolj za začetek izločilnih bojev.

Še pred predvidenim prvim sredinim plovom je do zamenjave prišlo na tretjem mestu. Italijanska ekipa se je po poročanju avstrijske tiskovne agencije APA uspešno pritožila nad manevrom Avstrijca Valentina Bontusa v 6. regati in Avstrijec je nazadoval na četrto mesto. Bontus je bil sicer v tem plovu peti, a je po diskvalifikaciji dobil najvišje možno število točk ter ima v skupnem seštevku sedaj 20 točk. Toliko jih je zbral tudi Italijan Riccardo Pianosi, a je letošnji svetovni in evropski podprvak sedaj tretji.

Vsi izločilni boji so na sporedu v četrtek. Polfinale se začne ob 12.13, finale ne pred 15.40. Seveda je akcija vedno močno odvisna od vetra.