Slovenski rokometaši z izjemno zmago v boj za medalje

Pariz 2024 7. Avg 202420:00 > 23:00 6 komentarjev
Slovenija, Norveška, Vlah

Slovenska moška rokometna reprezentanca je na stadionu Pierre Mauroy v Lillu v četrtfinalu olimpijskih iger s 33:28 (16:12) ugnala Norveško in se uvrstila v boj za medalje! V polfinalu se bo v petek ob 21.30 pomerila z Dansko. Med štirimi najboljšimi sta še Španija in Nemčija. Vse tekme so bile infarktne, predvsem izpad Francije pa bo domače še dolgo skelel.

Dvoboj se je začel izjemno izenačeno. Prvi gol so zabili Norvežani, a so imeli Slovenci odgovor. Tako je potekalo do izida 4:4, ko je Slovenija po protinapadu Blaža Janca prvič povedla. Nato je dvakrat v golu zablestel Klemen Ferlin, kar je vodilo do prve prednosti s tremi goli (9:6).

Norvežani so nato poskušali slovenski ritem prekiniti tudi z minuto odmora, a Slovenci so nadaljevali. Za 12:9 je nato svoj prvi gol na dvoboju dosegel Jure Dolenec in se vpisal v zgodovino. Na vrhu večne lestvice strelcev slovenske reprezentance je s 703. golom prehitel Luko Žvižeja (702). Ferlin, ki je v prvem polčasu ubranil 8 od 20 strelov, je nato “snedel” še prvo sedemmetrovko, na drugi strani pa Vlah z novo bombo poskrbel za plus štiri (14:10), kolikor je bil tudi izid ob odmoru (16:12).

Slovenija - Norveška

Vlah v drugem polčasu bombardiral Norvežane

Slovenci so takoj po polčasu prvič povedli za pet golov, še petič je bil natančen Vlah. Prav Primorec je v tem delu tekme ohranjal prednost Slovenije, potem ko so Norvežani močno pospešili igro in se s hitrimi zaključki poskušali približati. Vlah je v šestih minutah nadaljevanja zabil kar štirikrat iz prav toliko poizkusov! Norvežani so nadaljevali z izjemno hitrim izvajanjem sredine, kar je Sloveniji povzročalo nemalo preglavic, še naprej pa je norveški gol bombardiral Vlah, z enajstim golom je zadel za 24:20.

Sledila je nenavadna poteza sodnikov, ki so 15 minut pred koncem izključili Deana Bombača, ker naj bi namerno s sedmih metrov v glavo nastreljal vratarja, ki ga je žoga bolj opazila. Zelo stroga odločitev delivcev pravice, medtem ko so se Norvežani po dolgem času približali na dva gola zaostanka (22:24).

Osem minut pred koncem je po napaki Norveške znova iz protinapada za 27:23 zadel Janc in ob tem izsilil še izključitev. Kmalu zatem je s projektilom v polno za vrnitev na plus pet zadel še Miha Zarabec. Slovenci so se na manjše težave odzvali izjemno. Nato je prazno mrežo zatresel Borut Mačkovšek, dvoboj je bil odločen!

Prvi strelec je bil z enajstimi goli Vlah. Devet jih je dodal Janc in tri Blaž Blagotinšek. Urban Lesjak je zbral devet obramb, kar osem v prvem polčasu.

“Kar smo govorili pred tekmo, verjeli smo, to je bilo najbolj pomembno. Vedeli smo, da odoloča le glava. Fantje so bili maksimalno osredotočeni. Vsa čast fantom. Pišemo oz. pišejo zgodovino. Nimam besed,” je bil po tekmi v izjavi za RTV SLO ponosem selektor Uroš Zorman, ki dodaja: “Kot smo rekli, fantje so bili osredotočeni že celoten turnir. Govorili so, da je bila druga skupina težja, a so trije iz naše šli naprej. Fantom kapo dol.”

Slovenska rokometna reprezentance se je na četrtem nastopu na olimpijskih igrah prvič uvrstila v polfinale.

Dan zaznamoval neverjeten preobrat Nemčije

V Lilleu, ki je v izločilnih bojih dom rokometašev, so četrtfinale odprli rokometaši Španije in Egipta. Slednji je dolgo časa vodil in bil na pragu polfinala, a se Španci na koncu niso dali in po podaljšku slavili z 29:28. Junak je bil Aleix Gomez, ki je dosegel zmagoviti gol, hkrati pa je bil tudi prvi strelec Španije z devetimi zadetki. Natančen je bil iz vseh devetih poizkusov!

Tudi drugi četrtfinalni obračun se je zavlekel v podaljšek. Zelo drago je domačine stala velika napaka Dike Mema, ki je ob vodstvu za gol šest sekund pred koncem nespametno zapravil žogo, kar so Nemci izkoristili in izsilili dodatnih 10 minut igre. V podaljšku je bila Nemčija boljša s 6:5, skupno s 35:34 in napredovala med štiri najboljše. Gol za zmago je štiri sekunde pred koncem dosegel Renars Uščins, ki je vpisal kar 14 zadetkov.

Tudi skandinavski spopad je ponudil dramo do zadnjih sekund, s to izjemo, da se tretji četrtfinale vendarle ni končal v podaljšku. Pa bi se lahko, saj so Danci ob vodstvu z 32:31 zapravili sedemmetrovko, a nato Švedi ponujene priložnosti niso izkoristili. Nekaj sekund pred iztekom časa je streljal Oscar Bergendahl, a se je z obrambo izkazal Emil Nielsen. Prvi strelec Danske je bil z devetimi goli Simon Pytlick.