Borbeni Slovenci ugnali favorizirane Švede

Pariz 2024 31. Jul 202415:30 > 17:43 6 komentarjev
Slovenija - Švedska

Slovenski rokometaši so na tretji tekmi olimpijskega turnirja v Parizu premagali Švede z 29:24 in s tem naredili velik korak proti četrtfinalu.

Slovenski rokometaši so po dveh zaporednih zmagah nad Hrvati in Švedi naredili velik korak proti četrtfinalu, a pot do Lilla, ki bo med 7. in 11. avgustom gostil najbolj pomembne tekme, bo še izjemno razburljiva in trnova.

Slovenska uvrstitev med osem bo znana po petkovi tekmi proti Japonski in nedeljski proti Nemčiji, za štiri mesta pa je veliko kandidatov. Po treh tekmah so Slovenija, Hrvaška, Španija in Nemčija zbrale po štiri, Švedska dve točki, Japonska pa je brez njih.

Slovenski rokometaši so po uvodnem porazu v francoski prestolnici proti Špancem ujeli pravi ritem. Najprej so slavili na prestižnem sosedskem obračunu proti Hrvatom, danes pa so povsem zasenčili še favorizirane Švede.

Slovenski rokometaši so vodili od prve do zadnje minute. V prvih dvajsetih minutah je bilo v njihovi napadalni in obrambni igri malo pomanjkljivosti, kar dokazuje tudi njihova prednost petih golov (11:6). Švedi so v naslednjih treh minutah prepolovili zaostanek (11:9), v izdihljajih prvega polčasa pa se povsem približali slovenskim rokometašem (15:14).

V drugem polčasu se je nadaljeval ogorčen boj za vsak košček igrišča, v rahli prednosti pa so bili vseskozi slovenski rokometaši, ki pa so imeli pripravljene ustrezne odgovore na igro Švedov.

Skandinavci so v 40. minuti ostali brez svojega najboljšega igralca Jima Gottfridssona, ki je po udarcu v vrat Deana Bombača prejel modri karton, kar pomeni, da ne bo v kadru Švedov na naslednji tekmi proti Hrvatom. Le minuto kasneje je švicarski sodniški par Arthur Brunner-Morad Salah pokazal rdeči karton Blažu Blagotinšku po prekršku nad Jonathanom Carlsbogaardom.

Odsotnost stebra obrambe se ni poznala v igri na današnji tekmi izjemno drznih in razigranih Slovencev, ki so v prelomnih trenutkih dvoboja povsem zasenčili papirnate favorite iz Skandinavije.

Blaž Janc in Aleks Vlah sta kot za stavo rešetala mrežo Andreasa Palicke in Tobiasa Thulina, poleg njunih zelo discipliniranih soigralcev v polju pa je na vratih blestel Klemen Ferlin, ki je v prelomnih trenutkih dvoboja nanizal nekaj bravuroznih obramb.

“Danes bi lahko igrali s katero koli ekipo in bi zmagali. Tega, kar smo se dogovorili v garderobi, smo se držali, da se borimo do konca, da ne popuščamo in da ne dopustimo, da nasprotnik pride do lahkega zadetka,” je za RTVSLO povedal vratar Klemen Ferlin.

Slovenska prednost je v 47. minuti znašala pet golov (24:19), štiri minute kasneje pa narasla na šest (26:20). Zormanovi bojevniki v končnici dvoboja niso popustili niti za centimeter, imenitne Švede so imeli z zanesljivo predstavo vseskozi pod nadzorom in zasluženo zmagali.

V slovenski izbrani vrsti sta bila na današnji tekmi najbolj učinkovita Janc z desetimi in Vlah z osmimi goli, medtem ko je vratar Ferlin zbral devet obramb, nekatere od njih v prelomnih trenutkih dvoboja.