Španci in Francozi za zlato ter olimpijsko slavo

Nogomet 6. Avg 20247:19 0 komentarjev

Španska in francoska nogometna reprezentanca sta finalistki moškega turnirja na olimpijskih igrah v Parizu. Španci so v polfinalu v Marseillu premagali Maroko z 2:1 (0:1), Francozi pa v Nantesu po podaljšku Egipt s 3:1 (0:0, 1:1).

V prvem polfinalu so se merili Španci, ki so v četrtfinalu s 3:0 odpravili Japonsko, in Maročani, ki so s 4:0 ugnali ZDA. Maročani, ki so že s prebojem v polfinale dosegli svoj največji olimpijski uspeh, so v prvem polčasu bili enakovreden boj s Španci. Ti so bili olimpijski prvaki leta 1992, trikrat pa so bili srebrni, in sicer 1920 v Antwerpnu, 2000 v Sydneyju in pred tremi leti v Tokiu.

Afriški predstavnik je prvi polčas dobil z 1:0, potem ko je Soufiane Rahimi unovčil enajstmetrovko po prekršku ob izbijanju žoge nad Amirjem Richardsonom. Španci so izenačili v 66. minuti, ko je bil s približno 15 metrov natančen Fermin Lopez. Juanlu Sanchez je v 86. minuti prinesel zmago Špancem, potem ko je po podaji Lopeza zadel z diagonalnim strelom malce z desne strani kazenskega prostora.

V finalu, ki bo v petek, se bodo Španci merili s Francijo, olimpijskim prvakom 1984, ki je v četrtfinalu z 1:0 odpravila Argentino. Domačini so danes šele po podaljšku strli odpor Egipta, ki je v četrtfinalu po enajstmetrovkah izločil Paragvaj.

Francozi so bili v prvem polčasu bližje vodstvu, med drugim je Loic Bade v 40. minuti po strelu z glavo zadel vratnico. Alexander Lacazette je za Francoze v 60. minuti zapravil še eno obetavno akcijo, dve minuti pozneje pa je Egipt povedel, potem ko je žogo pod prečko s slabih desetih metrov pospravil Mahmud Saber.

V naslednjih minutah so Francozi zapravili še eno lepo priložnost, v 75. minuti pa je Lacazette s strelom z glavo zatresel okvir vrat. V 83. minuti pa je na olajšanje domačih navijačev Francija le izenačila, po lepi podaji Michaela Oliseja za hrbet egiptovske obrambe je žogo pod prečko zabil Jean-Philippe Mateta.

Francozi, ki jih vodi legendarni Thierry Henry, so pritiskali tudi v zadnjih minutah, tik pred koncem sodniškega dodatka rednega dela so si sodniki ogledovali potencialno igranje z roko v egiptovskem kazenskem prostoru, a se niso odločili za najstrožjo kazen, tudi zaradi domnevnega prekrška nad branilcem Egipta.

Sledil je podaljšek, na začetku katerega je Egipt ostal brez izključenega Omarja Fajeda, Mateta pa je številčno prednost unovčil v 99. minuti, ko je za 2:1 zadel z glavo iz bližine. Tekmo je dokončno odločil Olise s strelom s 14 metrov za 3:1 v 108. minuti.

Poraženca polfinala bosta v četrtek igrala tekmo za bronasto odličje.