Španke se kopajo v zlatu

Pariz 2024 10. Avg 202418:58 0 komentarjev
Španija

Španska ženska vaterpolska reprezentanca je osvojila olimpijski naslov v Parizu. V velikem finalu so Španke premagale Avstralke z 11:9 (2:2, 1:0, 4:3, 4:4). Bron so po zmagi z 11:10 (2:3, 1:4, 3:2, 5:1) proti ZDA zagotovile Nizozemke.

Španija je v tretjem poskusu prišla od olimpijskega zlata. Španke so doslej imele dve srebrni medalji z OI v Tokiu pred tremi leti in v Londonu 2012. Avstralke so po drugi strani prvič srebrne, potem ko so slavile na prvih igrah, kjer so nastopile tudi vaterpolistke (Sydney 2000) in bile dvakrat bronaste (2008, 2012).

V današnjem finalu je odločitev padla v drugi in tretji četrtini, ki so ju Španke dobile za gol in tako v zadnji del prinesle dva zadetka naskoka. Avstralija je v zadnji četrtini, ko sta obe ekipi dosegli po štiri gole, sicer še prišla le na gol zaostanka (6:7), toda sledila sta dva hitra zadetka Španije, po golu Maice Garcie Godoy za 9:6 pa je bilo že jasno, da bo zlato šlo v Španijo.

Pri Špankah je štiri gole dosegla Bea Ortiz, tri Garcia Godoy, pri poraženkah je bila s petimi najbolj učinkovita Alice Williams.

V tekmi za tretje mesto so si bron priborile Nizozemke. Po polovici tekme sicer ni kazalo na tak razplet, saj so Američanke dobile prvi četrtini in vodile že s 7:3. A je potem Nizozemska v drugem delu tekme izvedla popoln preobrat. Sabrina van der Sloot je v zadnji minuti tretje četrtine znižala na 6:9, Vivian Sevenich pa v zadnji z dvema zadetkoma na 9:10. Nizozemska je izenačila minuto in pol pred koncem, potem pa je v zadnji akciji na tekmi van der Sloot sekundo pred koncem zadela za končnih 11:10.

Van der Sloot je bila s šestimi goli prvo ime malega finala. Nizozemska je drugič prišla do olimpijske medalje po zmagi v Pekingu 2008. Američanke pa so prvič, odkar je ženski vaterpolo na sporedu iger, ostale brez medalje; pred Parizom so bile zlate na zadnjih treh igrah, dvakrat druge (2000, 2008) in tretje v Atenah 2004.