Stara slovenska znanka je zadnja ovira na poti do kolajne

Pariz 2024 30. Jul 202414:19 0 komentarjev
Tokyo Olympic Games 2020 63kg
Spomin na Tokio 2021: Clarisse Agbegnenou v objemu Tine Trstenjak. FOTO: Profimedia

V Parizu diši po slovenski kolajni. Andreja Leški se je od vseh dosedanjih nastopov na olimpijskih igrah v francoski prestolnici najbolj približala kolajni. Po treh zmagah se je uvrstila v polfinale. In kdo predstavlja naslednjo oviro? Stara znanka slovenskega športa in velika prijateljica slovenskega juda. Koprčanka se bo popoldne za finale v kategoriji do 63 kilogramov namreč pomerila proti Francozinji Clarisse Agbegnenou. Zveni znano?

Pisal se je 27. junij 2021. Olimpijske igre, z enoletno zamudo. V velikem finalu kategorije do 63 kg v dvorani Nippon Budokan je srebrna Tina Trstenjak dopolnila slovensko zbirko kolajn na igrah v Tokiu. Premagala je poškodbo hrbta, se prebila do zaključnega boja, tam pa je bila boljša Clarisse Agbegnenou. Njuno srečanje se je končalo s čustvenim objemom.

“Če bi mi kdo dejal, naj izberem tekmico v finalu, bi izbrala prav njo. Na tatamiju sva tekmici, sicer pa prijateljici,” je novinarjem po olimpijskem finalu pred tremi leti v japonski prestolnici dejala Trstenjak.  Tekmico je takrat, resda še v močno zaostrenih koronskih časih, povabila tudi v Slovenijo. Ni ostalo le pri besedah. Predlani je Clarisse res pripotovala v Slovenijo. Kot aktivna judoistka, Tinina prijateljica in tudi mama.

Zaključni del se bo v Parizu začel po 16. uri. Andreja Leški je do polfinala premagala Gruzijko Eter Askilashvili, Alžirko Amino Belkadi in Kanadčanko Catherine Beauchemin-Pinard, medtem ko je bila Clarisse Agbegnenou boljša od Izraelke Gili Sharir, Brazilke Ketleyn Quadros in kosovske predstavnice Laure Fazliu. Drugi polfinalni par tvorita Hrvatica Katarina Krišto in Mehičanka Prisca Alcaraz.

Clarisse Agbegnenou je ime, ki ga v svetu juda poznajo vsi. Gre za judoistko iz Rennesa, ki se pri 31 letih lahko pohvali z naslovom olimpijske prvakinje iz Tokia, poleg tega je v zadnjem desetletju kar šestkrat osvojila naslov svetovne prvakinje, v vitrine pa pospravila še pet kolajn za naslov najboljše na stari celini. Čeprav je predlani junija povila svojega prvega otroka, hčerkico Athéno, se nato vrnila na tekmovališča in je še vedno več kot konkurenčna.

Potomka priseljencev iz Toga je na OI v Riu morala priznati premoč Slovenki Tini Trstenjak, s katero sta v vseh teh letih nastopanja stkali prijateljske vezi.

Clarisse Agbegnenou (left) of France and Tina Trstenjak of Slovenia during the Paris Grand Slam 2021

V Tokiu je Clarisse Agbegnenou ob naslovu individualne olimpijske prvakinje zlato osvojila še na ekipni preizkušnji. S svetovnih prvenstev ima osem zlatih kolajn, od tega šest posamičnih v kategoriji do 63 kg. V tej konkurenci je tudi štirikratna evropska prvakinja. Na letošnjem SP v Abu Dabiju je osvojila bron. V odločilni tekmi je premagala prav Andrejo Leški.