Taktičen poraz za slovo od Pariza: “Če nam želi kdo kaj očitati, naj nam”

Uroš Zorman

Čeprav nihče od slovenskih rokometašev z izjemo selektorja Uroša Zormana tega ni želel javno povedati, pa je bilo v odzivih po tekmi z Nemčijo (29:36) več kot jasno, da so Slovenci taktizirali, namerno izgubili in se s tem v četrtfinalu izognili obračunu z domačinko Francijo.

Taktiziranje in preračunavanje so napovedovali že po zmagi nad Japonsko, ki jim je tudi teoretično zagotovila nastop v četrtfinalu v Lillu. Slovenski rokometaši so tekmo z Nemci začeli s precej premešano postavo, a se poznejšim zmagovalcem skupine A kljub temu dobro upirali.

“Razliko” so naredili šele prvokategorniki, ki so v drugem delu prvega polčasa stopili na igrišče, v tistem obdobju je Nemčija naredila delni izid 10:1 in pobegnila na devet golov prednosti. V drugem polčasu je Slovenija zaigrala bolje, a se niti ni pretirano namučila v lovu za tekmeci.

Zagotovo bodo kritike, toda …

Razlog? Slovenci so se želeli izogniti prvemu mestu v skupini A, ki v četrtfinalu v Lillu prinaša spopad s četrtouvrščeno ekipo skupine B Francijo. Slovenija je tako zasedla drugo mesto in bo v sredo na prvi stopnički izločilnih bojev igrala z Norveško, razen če ta zvečer premaga Dansko. V tem primeru bo tekmec Egipt.

Uroš Zorman

“Malo je bodlo v oči drugih 15 minut prvega polčasa, ko smo od prednosti dveh zadetkov padli v zaostanek z devetimi. To je bil res zelo velik padec koncentracije. Že pred tekmo smo vedeli, kaj nam ta tekma prinaša. Zagotovo bo spet prišla kakšna kritika, ampak vemo, zakaj smo tukaj. Skupaj smo se odločili, kot smo se. Drugače pa fantom nimamo kaj zameriti, drugi polčas je bil zelo dober,” je skozi ovinke in diplomatsko taktičen poraz komentiral selektor Uroš Zorman.

Če se ne bo izšlo, bodo oni tisti, ki bodo odšli domov

In nato vse skupaj še dodatno potrdil: “Pred nami je četrtfinale, ki smo ga pred OI vsi sanjali in si ga potiho želeli. Tiha in pobožna želja je bila tudi, da se v četrtfinalu izognemo Danski in Franciji iz druge skupine. Tu je Francija malce zakuhala vse skupaj, saj bo verjetno četrta. Vse skupaj je zelo podobno kot v Riu 2016, kjer smo odigrali odličen turnir, nato pa dobili Dance. Tokrat smo rekli, da bomo pametnejši in modrejši. Lahko se nam obrne, nikoli ne bomo vedeli. Če izbiramo med domačinom pred 25 tisoč gledalci, ki mora za napredovanje sicer premagati Madžarsko, ali tujo reprezentanco, nam je vsem jasno, za kaj gre. Sanje so pred nami, moramo se spočiti in dobro pripraviti. Norveška ali Egipt? Glede na prikazano imamo realne možnosti za nekaj zgodovinskega. Zdaj se šele zares začenja.”

Uroš Zorman

“Malokrat se kaj naučimo iz lastnih napak. Mogoče tudi zdaj ne bomo dobili tistega, kar si želimo. Ne bom rekel, da nam bo lažje, saj so vse ekipe v četrtfinalu močne. To je res smetana. Vemo, za kaj smo tukaj. Če nam kdo želi kaj očitati, naj nam očita. Daleč od tega, da bo lahko, ampak za kanček več možnosti pa imamo. Čaka nas zelo težak nasprotnik,” je še dejal Zorman. In poudaril, da če se matematika ne bo izšla, bodo rokometaši sami tisti, ki bodo odšli domov še pred bojem za kolajne.

Nikogar ne bo lahko premagati

“Tisti, ki smo bili večji del turnirja bolj obremenjeni, smo danes dobili nekaj več počitka. Naredili smo nekaj menjav, nekaj fantov ima manjše poškodbe. Na koncu ta tekma ni odločala o ničemer kot o razvrstitvi. Pokazali smo karakter v zaključku, saj smo zaostajali za 10 golov, pa smo se vrnili v igro. Z dobrimi občutki gremo lahko v Lille. Naslednja tekma je tista, ki smo jo vsi čakali. Ne vem, kako, ampak moramo jo dobiti. Če bi mi kdo pred turnirjem rekel, da bomo že pred zadnjo tekmo uvrščeni v četrtfinale, bi se mu smejal. Pokazali smo odlično igro, pričakovanja nas in javnosti so zrasla, kar je normalno in prav. Ni strahu za naprej. Vsi vemo, kaj naslednja tekma prinaša. Polni samozavesti gremo v naslednjo tekmo. Igralci so bili v rotaciji, zdaj imajo čas za celjenje poškodb,” pa je dejal Blaž Janc.

slovenska rokometna reprezentanca
Slovenija se v Lille seli kot druga ekipa iz skupine A. Foto: Filip Barbalić

Desnokrilni rokometaš je opozoril: “Igrali bomo četrtfinale olimpijskih iger, kjer je osem najboljših ekip na svetu. Da bi si izbral nasprotnika, za katerega bi rekel, da ga bomo z lahkoto premagali, ga ni. Šli bomo na polno, to tekmo moramo zmagati. Nismo si mogli veliko izbirati. Nismo želeli igrati le z Danci, ki so razred zase.”