Bizarno: Američani si morajo pot domov plačati sami

Reprezentance 20. Jan 202513:54 0 komentarjev
ameriška rokometna reprezentanca
Foto: Profimedia

Medtem ko so Združene države Amerike v številnih športih veselila, po kateri se zgledujejo njihovi glavni tekmeci, pa Američani v rokometu igrajo obrobno vlogo. Tako zelo obrobno, da morajo rokometaši za nastope v reprezentanci občasno seči celo v lastno denarnico.

Za razliko od košarke, atletike, hokeja na ledu, odbojke … športov, v katerih številni tekmeci Združenim državam Amerike gledajo v hrbet, pa so vsaj pri rokometu močno podhranjeni. Ne samo v rezultatskem smislu – v skupini E so na treh tekmah doživeli tri prepričljive poraze proti Portugalski (21:30), Norveški (17:33) in Braziliji (24:31) -, ampak tudi v finančnem.

Reprezentanca, ki bo v Poreču svetovno prvenstvo nadaljevala v t. i. predsedniškem pokalu (za razvrstitev od 25. do 32. mesta), je po poročanju portala Balkan Handball že po prvem tednu ostala brez zdravnika/ekonoma, ki se je vrnil na klubsko delo v Nemčiji.

Kot je za omenjeni portal razkril selektor ZDA Robert Hedin, pa to še zdaleč ni najhuje. “Večkrat se je že zgodilo, da sem s svojim denarjem plačal igralcem letalske vozovnice za potovanje na kakšen turnir,” je dejal Šved, ki Američane vodi od leta 2018, za svoje delo pa je plačan tako malo, da mora zraven hoditi še v službo.

“Po odhodu se moramo sami znajti z vso opremo. Najmlajši igralci v ekipi jo po nepisanem pravilu nosijo in skrbijo za vse skupaj,” je v smehu dejal Hedin.

Jonas Stromberg
Jonas Stromberg. Foto: Profimedia

Med omenjenimi je tudi 23-letni Jonas Stromberg, ameriški desni zunanji igralec s koreninami iz Švedske. “Na Švedskem so rokometaši tudi v reprezentanci plačani, v ZDA moramo plačati, da lahko igramo. Edinkrat, da sem igral rokomet v ZDA, je bilo marca 2023, ko smo igrali kvalifikacije za Panameriške igre. Prejšnje poletje smo na Norveškem igrali s Švedi, po tekmi smo šli na skupno večerjo. Pogovarjali smo se o razlikah z reprezentanco, te so res velike.”

Na vprašanje, katera je največja, pa je Stromberg brez oklevanja dejal: “Pri tem, da Švedom za poti na reprezentančne zbore ni treba plačati, pač pa dobijo denar.”

Na drugi strani Atlantika je bil dolgo časa zapostavljen tudi nogomet, ki pa je kmalu po začetku 21. stoletja dobil velik finančni zagon. Domača liga MLS je, kar kaže tudi prihod Lionela Messija in številnih prvokategornikov, vse močnejša. Velik korak pa bo predstavljalo svetovno prvenstvo, ki ga bodo ZDA leta 2026 skupaj z Mehiko in Kanado.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Bodi prvi, ki bo pustil komentar!