Tako blizu, pa vendar tako daleč … Slovenci zgolj v boj za bron

Pariz 2024 9. Avg 202423:04 0 komentarjev
Slovenija Danska

Kljub dramatičnemu polfinalnemu porazu (31:30) proti Danski slovenska rokometna reprezentanca ostaja v igri za prvo ekipno kolajno Slovenije v zgodovinski olimpijskih iger. Tekma za zgodovinski bron bo v nedeljo ob 9. uri, tekmica pa bo Španija.

Napovedoval se je sijajen rokometni večer. Za vrhunec slovenskega dne je že popoldne s srebrno kolajno v disciplini formula kite poskrbel Toni Vodišek, stadionsko vzdušje v dobri dve uri vožnje od Pariza oddaljenem Lillu sta z napeto končnico razgreli Nemčija in Španija, uvrstitve v finale se je z le golom razlike (25:24) razveselila prva.

Toda Slovencem to v uvodu ni pretirano pomagalo. V zelo fizičnem in trdem obračunu s še tretjim skandinavskim tekmecem na tem olimpijskem turnirju (padli sta tako Švedska kot Norveška) smo prvih pet minut čakali na prvi gol na tekmi, dosegli pa so ga tekmeci iz Hamletove dežele. Ti so tudi sicer imeli premoč na uvodu polfinala, v katerem so izbranci Uroša Zormana prvi gol dosegli šele v sredini devete minute. Zahtevno prebijanje obrambe belo-rdečih, kjer se je po (pre)lahkih strelih na uvodu razbranil še vratar Emil Nielsen, je zahtevalo svoj davek pri rezultatu: 7:11 v 25. minuti in 10:15 ob polčasu.

Slovenija - Danska

Dramatičen zaključek

Slovencem v lovu na zagotovitev prve kolajne kolajne na OI ni pomagal niti začetek drugega polčasa, v katerem so Danci večkrat ušli na, kot se je pozneje izkazalo, neulovljivih šest zadetkov prednosti. S tribun na polovico razpolovljenega nogometnega stadiona Pierre Mauroy, ki v zaključkih olimpijskih bojev sprejme okoli 27 tisoč gledalcev, je bilo ob danski premoči nekajkrat slišati tudi vzklike ’Mi, Slovenci’, kar je pripomoglo do približanja na minus tri v 48. minuti in še nekajkrat pozneje, v zaključku zadnje minute celo na -1.

Slovenci so imeli zadnji napad za izenačenje, toda po prekršku v danski obrambi je za napad zmanjkalo časa, češka sodnika pa sta se odločila, da zadnje nepravilno ravnanje ni bilo za sedemmetrovko, temveč le strel z devetih metrov, ki pa ga je Borut Mačkovšek poslal nad danska vrata. Pomagala ni niti Sloveniji naklonjena francoska publika niti zadnje tri minute obračuna, ko bi se lahko Zormanovi izbranci že prej približali Skandinavcem, toda …

Danska se je veselila nove, že sedme zaporedne zmage v Franciji (31:30) in nadaljuje lov na drugo zlato olimpijsko kolajno, prvo po Riu de Janeiru 2016. Nasprotnica nedeljskega finala (13.00) bo Nemčija. Slovenci pa kljub porazu ostajajo v lovu na zgodovinski bron in najboljšo ekipno uvrstitev v ekipnih športih, kar bodo v nedeljo že ob 9. uri lovili proti stari znanki Španiji. V uvodnem krogu skupinskega dela pariškega turnirja so bili rokometaši z Iberskega polotoka boljši s 25:22.