Osrednja tekma četrtkovega dogajanja na olimpijskih igrah v Parizu je boksarski dvoboj do 66 kilogramov med Italijanko Angelo Carini in Alžirko Imane Khelif, ki bila pred letom dni na svetovnem prvenstvu diskvalificirana, ker je padla na dveh testih preverbe spola.
Zaradi naštetih ugotovitev Alžirka ne sme nastopati na svetovnih amaterskih prvenstvih (IBA), na vse skupaj pa se je požvižgal Mednarodni olimpijski komite (MOK) ter Khelif dovolil nastop v Parizu, kjer pa se vidi očitna fizična razlika.
Zadnja njena žrtev je bila Italijanka Angela Carini, ki je le po 46 sekundah najverjetneje z zlomljenim nosom predala dvoboj.
“Moje srce je zlomljeno. Čeprav so mi vsi svetovali, naj ne nastopim, saj je nevarno, sem šla v ring v čast svojega očeta. Sem borka, a odločila sem, da se ustavim za voljo svojega zdravja. Nikoli še nisem občutila tako močnega udarca,” je po predaji dejala nemočna Italijanka, ki sumi, da ji je alžirska nasprotnica v dveh močnih udarcih zlomila tudi nos.
“Po drugem udarcu sem zaslutila močno bolečino v nos, da sem si dejala ‘dovolj’. Zame to ni poraz, že to, da prideš v ring, je zmaga. Tukaj nisem, da bi sodila, nisem tukaj, da bi trdila, ali je vse skupaj pošteno ali ne. Naredila sem svoj posel, ring zapuščam z dvignjeno glavo,” je še dodala skrušena Italijanka.
Alžirka, ki jo mnogi vidijo kot moškega, se je po lahki zmagi razveselila napredovanja. “Tukaj sem, da osvojim zlato. Borila se bom proti vsakemu, borila sem bom proti vsem,” je za BBC povedala Khelif, ki je sicer rodila kot deklica in ni transseksualec, kot se da marsikje prebrati. Najprej se je ukvarjala z nogometom, boksa pa sprva ni smela trenirati, saj ji oče ni dovolil, češ da se to za deklice ne spodobi.
Boks je šport, kjer ni dobro mešati hrušk in jabolk, z razlogom je vse skupaj ločeno po kilogramih in seveda po spolih. Že tako se velikokrat zgodi kakšna neljuba stvar in kdo ring zapusti na nosilih, ko nekdo tako fizično odstopa od nekoga drugega, pa se vse skupaj lahko konča tudi tragično.
Odzvala se je tudi italijanska predsednica vlade
“Športnice z moškimi genetskimi značilnostmi ne bi smele nastopati v ženskih tekmovanjih. Pa ne zato, da bi nekoga diskriminirali, ampak da bi zaščitili pravico športnic do enakovrednega tekmovanja,” je dejala italijanska predstavnica vlade Giorgia Meloni. Dodajmo, tudi zaradi zdravja, za katerega se konec koncev ustrašila tudi italijanska boksarka. V poplavi ogorčenih komentarjev na to temo, je svoje mnenje na družbenem omrežju X z javnostjo delila tudi slovenska predsednica Nataša Pirc Musar: “Ni prav, absolutno ni prav. In to nima nobene zveze z enakostjo spolov. Absolutno nobene,” je zapisala slovenska predsednica, kasneje pa je svojo ostro objavo dopolnila z dodatnim pojasnilom.
Alžirka pa ni edina sporna boksarka v Parizu. V peresni kategoriji tudi Tajvanka Lin Yu‑ting, ki ima podobne značilnosti kot Alžirka. Lin bo na delu v petek, ko se bo pomerila z Uzbekistanko Sitoro Turdibekovo.
Boksarki sta bila na lanskem svetovnem prvenstvu diskvalificirani, saj je po pričevanju IBA-e DNK test pokazal, da imata XY kromosom, ki jih imajo moški, dekleta imajo kromosom XX. Dodaten test je v njuni krvi zaznal tudi previsoko raven testosterona.
Oglasili so se tudi nekateri predstavniki nevladnih organizacij. Direktorica organizacije Sex Matters, ki se zavzema za človekove pravice, povezane z biološkim spolom, Fiona McAnena je dejala, da je nepošteno, da je morala Carini na vrhuncu svoje kariere priznati poraz zaradi lastne varnosti. Meni, da je treba končati nevaren in absurden spektakel moških v ženskem športu.
Alžirka je na olimpijskem turnirju sicer nastopila že leta 2021, a takrat se o njenem spolu nihče spraševal.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje