Na SK 2 ob 14:00: Začetek finala prestižnega Davisovega pokala!

ATP 20. Nov 201420:01 > 21. Nov 2014 8:35
Samo teden dni po zaključku teniške turneje ATP 2014, ki je za najboljšega igralca leta okronola Novaka Djokovića, potem ko je brez boja dobil še finale zaključnega mastersa sezone na Areni O2 v Londonu (Roger Federer je moral finalni dvoboj zaradi poškodbe predati), bo zdaj svet tenisa pospremil še zaključek letošnje sezone Davisovega pokala. V velikem finalu se bosta udarili reprezentanci Švice in Francije, švicarske navijače pa je seveda najbolj razveselila novica, da bo prvi zvezdnik Federer vendarle nastopil. Fedex bo moči združil s Stanom Wawrinku, ki je 33-letnika tako namučil v polfinalu prej omenjenega turnirja v Londonu, nasploh pa ima letos za seboj odlično sezono, saj je osvojil tudi odprto prvenstvo Avstralije. Švica je glede na igralsko zasedbo v tem finalu celo favorit, čeprav Davisovega pokala ni osvojila še nikoli v zgodovini, nasprotnik Francija pa doslej že kar devetkrat. V švicarskem moštvu sta sicer še Marco Chiudinelli in Michael Lammer, medtem ko bodo barve francoske reprezentance zastopali Jo-Wilfried Tsonga, Gael Monfils, Julien Benneteau in Michael Lammer. Ni treba posebej omenjati, da je Federer največji sodelujoči teniški zvezdnik na turnirju, ki je hkrati tudi najuspešnejši Švicar v Davisovemu pokalu. Letos je dobil vseh pet dvobojev, na katerih je igral, v svoji karieri pa ima še bolj prepričljivo razmerje med zmagami in porazi (49:30). Tudi Stan Wawrinka je letos občutno pripomogel k uvrstitvi Švice v finale, saj je v polfinalu premagal Fabia Fogninija za ključno zmago nad Italijo (3:2). Davisov pokal boste lahko ves konec tedna ekskluzivno spremljali na televiziji Sport Klub – prva obračuna na sporedu danes od 14:00 naprej v živo na SK 2!

Švica je v velikem finalu doslej nastopila samo leta 1992, a morala premoč priznati reprezentanci Združenih držav Amerike, ki pa že leta ni več v samem teniškem vrhu. Ravno nasprotno Francozi naskakujejo že svojo jubilejno deseto zmago, sicer pa je to za Francijo že 17. finale v zgodovini, toda prvi po letu 2001, ko je izgubila proti Avstraliji. Francija bi se z zmago na večni lestvici zmagovalcev Davisovega pokala prebila na tretje mesto, za ZDA (32) in Avstralijo (28).
Francoski predstavniki v finalu Davisovega pokala se letos lahko pohvalijo z nekaj odmevnimi dosežki … Tsonga je dobil turnir serije 1000 v Torontu, potem ko je premagal Federerja, Monfils pa je zmagal na ATP turnirju v Montpellierju in prišel do četrtfinala odprtega prvenstva Francije, kjer ga je nato ugnal Andy Murray. Monfils je v četrtfinalu igral tudi v New Yorku, a izgubil proti Federerju. Benneteau je skupaj z Edouardom Rogerjem-Vasselinom zmagak na Roland Garrosu na turnirju dvojic, na zaključnem mastersu sezone pa sta tenisača v polfinalu izpadla proti znamenitima bratoma Bryan. Gaquet je v dveh finalih letošnjih ATP turnirjev, v Montpellierju in Eastbournu, izgubil.
Francija in Švica se med seboj še nikoli nista udarili v velikem finalu, sicer pa je na medsebojnih dvobojih v Davisovem pokalu Francija precej uspešnejša. Dobila je deset od dvanajstih obračunov, zadnjega v čertfinalu leta 2004. Francoska reprezentanca je sicer v velikem finalu prestižnega turnirja igrala leta 2010, ko jo je s 3:2 premagala Srbija. Takrat je ključni dvoboj proti Viktorju Troickemu izgubil Michael Llodra.
Letos je sicer Francija na poti do finala s 5:0 v prvem krogu odpravila Avstralijo, nato v drugem krogu izločila Nemčijo (3:2), v polfinalu pa še Čehe s 4:1. Švica je v prvem krogu s 3:2 ugnala Srbijo, v četrtfinalu s 3:2 Kazahstan, v polfinalu pa prav tako s 3:2 Italijane.