Svetla prihodnost tenisa: Alcaraz piše zgodovino

ATP 12. Sep 202216:40 0 komentarjev

Carlos Alcaraz se je z zmago na Odprtem prvenstvu ZDA vpisal v teniško zgodovino. Postal je namreč najmlajša številka ena v zgodovini lestvice ATP.

Pri 19 letih, 4 mesecih in 6 dneh je Španec Carlos “Carlitos” Alcaraz dokazal, da se za prihodnost moškega tenisa ni bati. Postal je namreč najmlajša številka 1 v teniški zgodovini. Pred njim je ta naziv držal Avstralec Lleyton Hewitt, ki je novembra 2001 zasedel vrh ATP lestvice pri 20 letih, 8 mesecih in 26 dneh. Alcaraz je njegov dosežek torej “popravil” za več kot eno leto.

Alcaraz je postal sedmi najmlajši zmagovalec katerega izmed Grand Slamov v odprti eri tenisa. Najmlajši je še vedno Michael Chang, ki je dobil Odprto prvenstvo Francije pri zgolj 17 letih, 3 mesecih in 7 dneh. Boris Becker je bil štiri mesece starejši, še ne polnoletna sta bila ob svojem prvem naslovu velike četverice tudi Mats Wilander in Björn Borg. Rafael Nadal je svoj prvi Roland Garros osvojil pri 18 letih, 11 mesecih in 20 dneh, Pete Sampras pa je bil le mesec starejši, ko je osvojil Odprto prvenstvo ZDA.

Zmaga ni le naključje

Popularni Carlitos je že nekaj časa dokazoval, da ga je potrebno jemati resno. Dokončno je zažarel v letošnji sezoni. Pri 18 letih in 10 mesecih je postal najmlajši zmagovalec ATP turnirja v Riu, le mesec več je bil star, ko je kot najmlajši osvojil turnir v Miamiju, pri natanko 19 letih pa je osvojil še Madrid (tudi v španski prestolnici do zdaj niso okronali mlajšega zmagovalca).

Da je popularen tudi med ostalimi tenisači govorijo odzivi na družbenih omrežjih. Čestitali so mu številni tekmeci in nekdanji tenisači, med drugim Andy Roddick, Felix Auger-Aliassime, Hubert Hurkacz, Borna Ćorić in tudi Alcarazov veliki vzornik Rafael Nadal.

Vse prej kot lahko

Pot do naslova v New Yorku je bila vse prej kot lahka. Alcaraz je sicer slovito začel. V prvem krogu je Argentinca Sebastiana Baeza premagal s 7:5, 7:5 in 2:0 po predaji nasprotnika, v drugem krogu je ugnal še enega Argnetinca Federica Corio s 6:2, 6:1 in 7:5.

V tretjem krogu je bil njegov nasprotnik Američan Jenson Brooksby, ki ni imel večjih možnosti. Vse tri nize je Španec dobil s 6:3. Prvi resnejši preizkus je bil v osmini finala. Marin Čilić, že zmagovalec US Opena, je bil trd nasprotnik, ki ga je Alcaraz zlomil po petih nizih (6:4, 3:6, 6:4, 4:6, 6:3).

Enega najboljših obračunov turnirja (marsikdo pravi celo enega najboljših dvobojev v zgodovini tenis) sta uprizorila z Italijanom Jannikom Sinnerjem v četrtfinalu. Prvi niz je dobil Alcaraz s 6:3, naslednja dva Sinner po podaljšanih igrah (v tie-breaku tretjega niza je Alcaraza pustil celo na ničli). Sinner je imel v četrtem nizu priložnost za zmago, ki je ni izkoristil. Alcaraz se je pobral in niz dobil s 7:5. Tudi v petem pa je bil bolj zbran, zmage se je veselil po dobljenem nizu s 6:3 in več kot petih urah tenisa. Rivalstvo, ki ga bomo lahko spremljali v naslednjih (dvajsetih?) letih.

Sinner in Alcaraz: svetla prihodnost tenisa. Foto: AP Photo/Frank Franklin II via Guliverimage

V polfinalu še en maratonski obračun, tokrat proti domačemu favoritu Francesu Tiafou. Alcaraz je znova izgubil dve podaljšani igri, a ostale nize dobil prepričljivo za napredovanje v finale. Tam je bil s 6:4, 2:6, 7:6 (1) in 6:3 boljši od Norvežana Casperja Ruuda, nove številke 2 na ATP lestvici.

Alcarazu je do prvega mesta na ATP lestvici vsaj delno pomagala tudi odločitev Wimbledona, da po kazni ruskih atletov ne podeli točk za ATP lestvico. S 6740 točkami je zdaj na prvem mestu: ta številka je precej nizka. Za primerjavo: Novak Đoković je junija 2016 imel na prvem mestu kar 16950 točk.