Estonci imajo svojo Kajo, “ubijalko” velikank

Grand Slam 24. Maj 202216:36 > 17:13 0 komentarjev
Foto: Guliverimage

Kaia Kanepi je svojevrsten športni fenomen. Teniška javnost jo pozna kot igralko, ki svoje najboljše predstave venomer prihrani za turnirje velike četverice.

Dolga leta najboljša estonska teniška igralka ima sicer na tekmovanjih serije WTA štiri turnirske zmage med posameznicami, a imajo vse že kar dolgo brado.

Slavila je v Palermu leta 2010, leta 2012 v Brisbaneu in Oeirasu, leto kasneje pa še v Bruslju. Pred desetimi leti so jo ti rezultati pripeljali celo na 15. mesto WTA lestvice, trenutno je 46. igralka sveta, turnirji velike četverice pa so tisto, za kar se 36-letnica iz Tallina več kot očitno zna še kako motivirati.

Je tudi ena izmed redkih še aktivnih teniških igralk, ki je med posameznicami dosegla četrtfinale na vseh štirih turnirjih za Grand Slam. Na vseh z izjemo Melbourna celo dvakrat!

Letošnji Roland Garros je dokazal, da njen noro dober učinek na Slamih nikakor ne more biti več naključje. V 1. krogu je predvčerajšnjim na dopust poslala Španko, Garbiñe Muguruzo, ki je v Pariz prišla kot deseta nosilka.

V elitni druščini sester Williams

Da je Kanepi res prototip nekoga, ki se zna podžgati za velik oder, jasno priča tudi naslednji statističen “ocvirek”: na turnirjih pod okriljem krovne organizacije WTA (vštevši Pokal Billie Jean King) je proti nasprotnicam iz elitne deseterice zabeležila le 5 zmag in 30 porazov.

Uganete njeno bilanco na turnirjih velike četverice? Zmagala je desetkrat, izgubila enajstkrat!

Edine igralke, ki so v prvih treh krogih na Slamih premagale več nosilk, slišijo na ime Serena/Venus Williams in Viktorija Azarenka. Ni slabo, kajne?

Šopek izbranih

Teh velikih “skalpov” se je nabralo že toliko, da se še Estonka sama verjetno vseh ne spomni dobro, zato smo jih nekaj izbrskali sami. Leta 2018 je v 1. krogu Flushing Meadowsa naletela na aktualno šampionko OP Francije in takratno prvo nosilko turnirja, Simono Halep. “Ni problema,” si je rekla ter jo odpihnila s 6:2, 6:4.

Lani na OP Avstralije je spet odjeknil “Kaia Kabum”, ko je Estonka v drugem krogu naletela na branilko naslova Sofio Kenin in jo rutinirano poslala domov s 6:3, 6:2, Melbourne Park pa je šokirala tudi letos, ko je v osmini finala s 5:7, 6:2 in 7:6 izločila drugo nosilko Arino Sabalenko.

Kanepi je leta 2001 v Parizu slavila naslov mladinske prvakinje OP Francije. V finalu je bila boljša od Rusinje, Svetlane Kuznecove.

V sredo edino preostalo Estonko v glavnem delu tekmovanja posameznic (Anett Kontaveit je ravno v tej sekciji žreba že na uvodu turnirja izpadla) v 2. krogu čaka obračun z levoroko Beatriz Haddad Maio.

Lahko bi rekli, da je prepreka za “ubijalko velikank” zlasti dejstvo, da omenjena Brazilka v Parizu ne nastopa kot nosilka. A če veteranki uspe zmagati, bo potem v 3. krogu spet prišla “na svoje področje”, saj bo za preboj med najboljših 16 moči verjetno merila z eno od nosilk, Cori Gauff.

Nič ne bi imeli proti, če se bo tudi slovenska Kaja (op. a. Juvan) v bodoče ponašala s takim rezimejem.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Bodi prvi, ki bo pustil komentar!