Po dveh trilerjih sta znani finalistki Wimbledona (VIDEO)

Grand Slam 11. Jul 202417:46 > 20:53 0 komentarjev

Italijanka Jasmine Paolini in Čehinja Barbora Krejčikova sta finalistki teniškega turnirja za grand slam v Wimbledonu. V današnjem prvem polfinalu je Italijanka, sedma nosilka, v treh nizih premagala Hrvatico Donno Vekić. V drugem polfinalu pa je 31. nosilka Krejčikova odpravila četrtopostavljeno Kazahstanko Jeleno Ribakino prav tako v treh nizih.

Za Paolini, finalistko letošnjega Roland Garrosa, je uvrstitev v finale Wimbledona po rekordno dolgem polfinalnem dvoboju prva na tem turnirju za grand slam. Slavila je s z 2:6, 6:4, 7:6 (8). Vekić pa je že z uvrstitvijo v polfinale dosegla doslej največji uspeh na turnirjih velike četverice.

Tekmica Italijanke v velikem finalu bo Krejčikova, zmagovalka Roland Garrosa 2021, ki pa je v Wimbledonu prvič prišla do finala. Po prvem nizu, ki ga je s 6:3 dobila Rusinja s kazahstanskim potnim listom, je Čehinja poskrbela za preobrat. Drugi niz je dobila s 6:3, v tretjem pa nato zmagala s 6:4 ter se po dveh urah in sedmih minutah veselila vozovnice za finale.

Kazahstanska igralka je imela pred dvobojem vlogo favoritinje, toda zmagovalka Wimbledona leta 2022 je danes dobro odigrala le prvi niz. V odločilnem tretjem je nato zaostajala, po 3:5 je še znižala na 4:5, toda Krejčikova si je v deseti igri priigrala tri zaključne žoge in nato tudi zanesljivo zmagala. Poraz Ribakine pomeni, da bodo v Wimbledonu pozdravili osmo različno zmagovalko v zadnjih osmih letih.

Zmagovalka polfinala je uspeh doživela zelo čustveno, po dvoboju pa je najprej poudarila pomen sodelovanja z nekdanjo trenerko Jano Novotno. Nekdanja češka zvezdnica je pred sedmimi leti umrla zaradi hude bolezni.

“Vedno mi je govorila, kako je rada prihaja v Wimbledon in poskušala zmagati. Ko sva se takrat pogovarjali, je bilo zame vse zelo oddaljeno. Zdaj pa sem tukaj in bom igrala v finalu,” je dejala Krejčikova in dodala: “Nanjo me veže veliko lepih spominov. Ko stopim na osrednje igrišče, udarim vsako žogico natančno tako, kot bi želela ona.”

Novotna je osvojila turnir v Wimbledonu leta 1998, a je pred tem izgubila finalna boja v letih 1993 in 1997.

V finalu se bo Čehinja pomerila s Paolini. V njunem doslej edinem medsebojnem obračunu na OP Avstralije 2018 je zmagala Krejčikova, ki bo z uvrstitvijo v finale na novi lestvici WTA napredovala med najboljših 15.

Paolini je v finale prišla po skoraj tri ure dolgem dvoboju (natančno 2:50), kar je najdaljši ženski polfinale v zgodovini tekmovanja. Hrvatica je zanesljivo s 6:2 dobila prvi niz, v drugem je bila boljša Italijanka s 6:4, o finalu pa je nato odločala podaljšana igra tretjega niza, nazadnje je s 7:6 (8) slavila Paolini.

Paolini je postala prva Italijanka v zaključnem boju Wimbledona, potem ko je pred tem že z uvrstitvijo v polfinale postala tudi prva predstavnica svoje države v tem delu tekmovanja.

“Precej težko je bilo, a sem si rekla, da se moram boriti za vsako žogo. Res sem presrečna. Ta dvoboj si bom zapomnila za vedno,” je po uvrstitvi v finale dejala 28-letna Italijanka.

Kot prva po Sereni Williams leta 2016 je ponovila uvrstitev v finale tako v Parizu kot Wimbledonu.