Jannik Sinner avstralskemu dodal še ameriški grand slam

Grand Slam 8. Sep 202423:01 0 komentarjev
Jannik Sinner
Jannik Sinner. Foto: Profimedia

Italijan Jannik Sinner je zmagovalec zadnjega teniškega turnirja za grand slam v sezoni, odprtega prvenstva ZDA v New Yorku. V današnjem finalu je 23-letni prvi igralec sveta po dveh urah in 17 minutah s 6:3, 6:4 in 7:5 premagal domačina in 12. igralca na svetu Taylorja Fritza.

Jannik Sinner se je prvič v karieri uvrstil v finale v New Yorku, danes pa je na stadionu Artur Ashe 23-letni Južni Tirolec prišel do druge zmage na turnirjih velike četverice. V začetku leta je slavil tudi na uvodnem grand slamu sezone, OP Avstralije in v finalih ostaja stoodstoten.

Z današnjo precej prepričljivo zmago je Sinner tudi krepko popravil doslej najboljšo uvrstitev v New Yorku, pred tem je leta 2022 prišel do četrtfinala, lani je izpadel v osmini finala. Ob tem je Sinner postal prvi Italijan, ki je slavil v Flushing Meadowsu. Zanj je to sicer 16. naslov na turneji ATP, šesti letos.

V tretjem medsebojnem dvoboju finalistov je Sinner še drugič slavil. Pred tem sta se obakrat merila na trdi podlagi na mastersu v Indian Wellsu. Leta 2021 je zmagal Taylor Fritz, lani pa je bil boljši Italijan.

Fritz, ki je v polfinalnem dvoboju po petih nizih in več kot treh urah strl rojaka Francesa Tiafoeja, se je prebil v prvi finale turnirjev za grand slam. Lani je prišel do najboljše uvrstitve doslej na domačih tleh, ko je končal v četrtfinalu. Tokrat je v finalu kljub podpori ameriških navijačev in nekaj lepim potezam ostal praznih rok.

Taylor Fritz
Taylor Fritz in Jannik SInner. Foto: Profimedia

Če bi zmagal, bi sicer postal prvi ameriški teniški igralec po Andyju Roddicku (ta je bil najboljši pred 21 leti), ki je zmagal na OP ZDA. Fritz ostaja pri osmih naslovih v karieri na najvišji ravni, letos je osvojil dva.

Sinner je tekmo odlično odprl in že takoj odvzel servis tekmecu, nato pa na svoj servis povedel z 2:0. Fritz je odgovoril ob naslednji priložnosti in izid poravnal na 2:2. Italijan je z novim gladkim brejkom povedel s 4:3, nato pa prepričljiv prvi niz zaključil še z enim brejkom, ko je izkoristil tretjo žogico za niz.

Drugi niz je bil časovno še krajši, čeprav točkovno nekoliko bolj izenačen. Oba igralca sta brez večjih težav dobivala igre na lasten servis, kar je pomenilo vodstvo Sinnerja s 5:4. Italijan pa je bil v zaključku niza spet bolj zbran od ameriškega kolega in z odločilnim brejkom, ki ga je dosegel že s prvo niz žogico, povedel z 2:0 v nizih.

Še najlepšo priložnost za kaj več je imel Fritz v tretjem nizu, ko je prvi prišel do brejka in nato na svoj servis povedel s 5:3. A niza vseeno ni zmogel pripeljati do konca, Sinner mu je vrnil brejk za 5:5. V odločilni 12. igri za 7:5 mu je znova odvzel servis, za zmago pa potreboval zgolj eno zaključno žogico.