Cicipas se je v zaključku rešil, Sabalenka pač ne

Grand Slam 24. Jan 202214:16 > 14:33 2 komentarja
Arina Sabalenka se poslavlja od Melbourna. Belorusinja še naprej ostaja osvojenega turnirja za grand slam. Foto: Guliverimage

V Melbournu smo danes dobili še zadnje udeležence četrtfinala prvega grand slama sezone. Svojo oviro v osmini finala je kljub nekaj težavam preskočil prvi nosilec v moški konkurenci Danil Medvedjev, poslovil pa se je Hrvat Marin Čilić. Stefanos Cicipas je šele po petih nizih premagal Američana Taylorja Fritza. Zgodba dneva je pripadla Estonki Kaii Kanepi, ki je v tie-breaku tretjega niza zlomila drugo nosilko Arino Sabalenko. Domov odhaja tudi Simona Halep, Alize Cornet je bila po Tamari Zidanšek boljša tudi od Romunke.

Na Odprtem prvenstvu Avstralije so dokončno podobo dobili pari četrtfinala. Potem ko smo dvoboje v zgornji polovici žreba že v nedeljo dobili tako pri moških kot pri ženskah, je zdaj znana tudi usoda igralcev in igralk v spodnjem delu.

Prvi nosilec v moški konkurenci Danil Medvedjev je s 3:1 v nizih ugnal Američana Maxima Cressyja. Rus je prvi niz dobil suvereno, s 6:2, nato pa se je tekmec prebudil in drugemu igralcu sveta dolgo grenil življenje. Drugi niz je šele po podaljšani igri (na štiri) dobil Medvedjev, tretjega je z enakim izidom dobil Cressy. Medvedjev se je nato vendarle zbral in v četrtem nizu, ki je trajal točno eno uro, prišel do zmage. Odločil je brejk v enajsti igri, Rus je niz dobil s 7:5.

Danil Medvedjev se je moral za zmago v četrtem krogu pošteno potruditi. Foto: Guliverimage

Prvega nosilca turnirja v četrtfinalu čaka obračun s Kanadčanom Felixom Auger-Aliassimejem. Ta je prav tako v štirih nizih opravil z Marinom Ćilićem. Hrvat je dobil prvega (6:2), naslednje tri pa izgubil, od tega dva po podaljšani igri. Auger-Aliassime je napredoval z izidom 2:6, 7:6 (7), 6:2 in 7:6 (4).

Napredoval je tudi Italijan Jannik Sinner, ki je s 3:0 v nizih premagal avstralskega aduta Alexa de Minaurja. Domačin se je še najbolje upiral v prvem nizu – Sinner ga je dobil po podaljšani igri (7:3) -, nato pa je Južni Tirolec prestavil v višjo prestavo in naslednja dva dobil z izidom 6:3 in 6:4.

V četrtfinalu se bo pomeril s tretjim nosilcem Stefanosom Cicipasom. Ta je v obračunu s Taylorjem Fritzem hodil po robu, saj je zaostajal že z 1:2 v nizih. V četrtem in petem nizu je vendarle pokazal boljšo igro, tekmo pa je dokončno odločila deveta igra petega niza, ko je tekmecu odvzel servis. Brejk je potrdil na svoj začetni udarec in napredoval s 4:6, 6:4, 4:6, 6:4 in 6:3. Grk tako ostaja v lovu na svojo prvo lovoriko na grand slamih.

Veselje Cicipasa po odločilni točki. Foto: Guliverimage

Melbourne, grand slam (47,7 milijona evrov):

Moški:

– osmina finala:

Auger-Aliassime (Kan/9) – Čilić (Hrva/27) 2:6, 7:6 (7), 6:2, 7:6 (4)

Krvnica Zidanškove znova uspešna

V ženski konkurenci pa svojo pot nadaljuje Francozinja Alize Cornet. Ta je v 3. krogu po tesnem boju domov poslala Slovenko Tamaro Zidanšek, tokrat pa je z 2:1 v nizih ugnala nekdanjo prvo igralko sveta Simono Halep. Romunka je po izgubljenem prvem nizu izenačila, a izgubila tretjega in se poslovila od Melbourna. Cornetova je tekmo dobila s 6:4, 3:6 in 6:4,v četrtfinalu pa jo čaka obračun z Američanko Danielle Rose Collins, ki je 4:6, 6:4 in 6:4 premagala Belgijko Elise Mertens.

Iga Swiatek. Foto: Hamish Blair – AP Photo via Guliver

V prvi četrtfinale v Melbournu pa se je uvrstila Poljakinja Iga Swiatek. Zmagovalka OP Francije 2020 je prvi niz proti Romunki Sorani Cirstea izgubila s 5:7, naslednja dva pa dobila z izidom 6:3, 6:3 in se veseli prve uvrstitve med najboljših osem v deželi tam spodaj.

Zadnjo četrtfinalistko je dal dvoboj Kaie Kanepi in Arine Sabalenka. Belorusinja je prvi niz dobila s 7:5, v drugem pa povsem popustila, Estonka je s 6:2 izenačila na 1:1. Odločal je tretji niz, v katerem sta bili tekmeci po enem brejku na vsaki strani izenačeni na 4:4. Druga igralka sveta je nato znova izgubila začetni udarec, česar pa Kanepijeva kljub štirim zaključnim žogicam na svoj servis ni uspela izkoristiti. Sabalenki je uspel rebrejk, nato pa se je niz zavlekel v podaljšano igro. V njem je 115. igralka sveta povedla že s 5:2, a Belorusinja se ni predala. Celo povedla je s 6:5, a nato je sledil še zadnji udarec Estonke, ki je tie-break dobila z 10:7. Zanjo bo to sedmi nastop v četrtfinalih grand slamov, a prvi v Avstraliji.