Đoković v poslastici strl Nadala, v finalu s Cicipasom

ATP 11. Jun 202123:30 > 23:36 0 komentarjev

Danes sta bila na odprtem prvenstvu Francije na sporedu oba polfinalna obračuna v moški konkurenci. V prvem je po dolgem dvoboju - trajal je kar 3 ure in 40 minut - Grk Stefanos Cicipas s 6:3, 6:3, 4:6, 4:6 in 6:3 ugnal Nemca Aleksandra Zvereva. Tekma med Novakom Đokovićem in Rafaelom Nadalom je trajala več kot štiri ure, na koncu se je v poslastici prvenstva zmage veselil Srb.

Po polfinalnih tekmah v ženski konkurenci, ki smo ju Slovenci zaradi Tamare Zidanšek zavzeto spremljali, je bil v Parizu čas še za boje najboljših štirih med moškimi.

Športna javnost je z zanimanjem spremljala polfinalni dvoboj med Novakom Đokovićem in Rafaelom Nadalom. Teniška klasika – tekmeca sta se merila že 58. v zgodovini, v zmagah zdaj s 30:28 vodi Srb – je določila drugega finalista letošnjega OP Francije. Spremljali smo najboljši dvoboj letošnjega Roland Garrosa, ta tekma bo šla zagotovo tudi v anale kot ena najboljših teniških poslastic v zgodovini.

Že prva igra prvega niza je pokazala, kakšen dvoboj bomo spremljali, saj sta jo Španec in Srb igrala kar deset minut. Po njej je bil srečnejši 13-kratni pariški zmagovalec, po dveh breakih pa je Nadal vodil že s 5:0 in blizu je bila ponovitev prve igre lanskega finala, ko je Đokoviću zavezal kravato. A Beograjčan se je vendarle zbral, dobil tri zaporedne igre za 3:5. V deveti igri je Nadal povedel že s 40:0, toda Đoković se je vrnil do 40:40. Majorčan je nato vendarle izkoristil sedmo zaključno žogico in dobil prvi niz.

Đoković se je v drugem nizu, ki je bil nekoliko krajši od prvega (53 minut), uspešno vrnil v igro. Nadal je izgubil začetni udarec in Srb je povedel z 2:0, a je nato Špancu uspel rebreak. Nadal je servis še enkrat izgubil v šesti igri, nato pa je imel v naslednjih dveh igrah kar pet žogic za break, a bil neuspešen. Đoković na drugi strani je izkoristil prvo zaključno žogico in izenačil na 1:1.

Če so gledalci v Parizu mislili, da so izenačen boj spremljali v prvih dveh nizih, pa je do tega zares prišlo šele v tretjem. Đoković je sicer povedel že s 5:3, a je Nadal odgovoril s tremi zaporednimi igrami (6:5). Srbski zvezdnik je nato izenačil na 6:6 in izsilil podaljšano igro, v kateri je bil bolj zbran od Nadala (ki si je privoščil netipične napake). Zgolj tretji niz je trajal uro in 37 minut. Nadal je sploh prvič po letu 2015 izgubil zaporedna niza v Parizu, tudi pred šestimi leti pa je bil tekmec na drugi strani mreže – Novak Đoković.

V četrtem nizu je Đoković izkoristil psihološko prednost in dokaj suvereno premagal Nadala, ki je na pariškem pesku izgubil šele tretjo tekmo v karieri. Srb sicer ni najbolje začel, takoj je izgubil začetni udarec, a Špancu se je na drugi strani to pripetilo kar trikrat – delal je netipične napake, med drugim tudi trikrat dvojno napako. Nole je izkoristil drugo zaključno žogico za zmago in se bo v nedeljo boril za svojo drugo lovoriko na Roland Garrosu in skupno 19. na turnirjih velike četverice.

Cicipas zdržal nalet Zvereva za grško zgodovino

Ob 15. uri sta na osrednjem kompleksu Roland Garrosa prva na pesek stopila Aleksander Zverev in Stefanos Cicipas. Prvi niz je odločila druga igra, v katerem je Nemec izgubil začetni udarec, Grk pa je prednost zadržal do konca in niz dobil s 6:3. Z enakim izidom je Cicipas slavil tudi v drugem nizu, čeprav je izgubil prvo igro na svoj servis. Toda Zverev je nato do konca trikrat izgubil začetni udarec, tako da je Grk povedel z 2:0 v nizih.

V tretjem nizu se je Zverev vrnil v igro in v deseti igri izkoristil že prvo zaključno žogico za znižanje na 2:1 v nizih. Odločila je tretja igra, ko je Cicipas edinkrat v celem nizu izgubil servis. Podobna zgodba se je ponovila tudi v četrtem nizu, ko je Zverevu že v prvi igri uspel break, niz pa je nato brez večjih težav dobil s 6:4.

Tekma med petim in šestim nosilcem se je odločila v petem nizu, v katerem se je Cicipas prebudil in v prvi igri ubranil tri break priložnosti tekmeca, sam pa dočakal napako tekmeca v četrti igri. Grk je povedel s 4:1, imel v osmi igri že štiri zaključne žogice za zmago, a izkoristil je šele peto na svoj servis – za 6:3 in skupno 3:2 v nizih. Za 22-letnega Cicipasa bo to prvi finale na turnirjih velike četverice, do zdaj je trikrat igral v polfinalu – Avstralija 2019, Francija 2020 in Avstralija 2021. Postal je tudi prvi grški teniški igralec, ki mu je uspel tak podvig.

“Vse, na kar lahko pomislim ob tem uspehu, je moja prehojena pot. Prihajam iz zelo majhnega kraja blizu Aten. Moje sanje so bile, da bi igral v finalu Roland Garrosa, da bi se lahko meril na velikem odru. Nikoli si nisem mislil, da mi bo uspelo, a mi je,” je še na igrišču s solzami v očeh občutke težko zbral Cicipas.