Nizozemci premagali Francoze, Italijani meljejo dalje

Masashi Hara/Getty Images

Izjemna tekma v petih nizih med Francozi in Nizozemci je prinesla zmago slednjim, Italijani še naprej brez poraza, Srbija čez Avstralijo.

FIVB

Skupina A

V Firencah sta se pomerili Japonska in Belgija. Prvi niz je gladko s 25:14 dobila Japonska in presenetila, nato pa so se Belgijci, ki so včeraj nemalo težav povzročili Slovencem, le zbrali in najprej s težavo dobili drugi niz s 25:23, bolj gladko pa še tretjega in četrtega s 25:14 in 25:19. Z doseženimi 20 točkami je pri Japoncih izstopal Yuji Nishida, pri Belgijcih pa z 18 Bram van den Dries.

Italija je zanesljivo s 3:0 odpravila Dominikansko republiko v nizih s 25:12, 25:18 in 25:15. Osmany Juantorena je za domače dosegel 17 točk, svojih 12 je dodal še Ivan Zaytsev. Italijani tako brez poraza in s samo enim oddanim nizom ostajajo na vrhu lestvice, sledijo jim Slovenci s tekmo manj, Dominikanci so na zadnjem mestu brez točk.

Slovenci bodo še preostali dve tekmi prvega kroga igrali v ponedeljek ob 20.30 proti Argentini in v torek proti Italiji ob 21.15.

Skupina B

Tekmo današnjega dne sta otvorila Kitajska in Egipt. Po dokaj izenačenem dvoboju je slavil Egipt s 3:1 (28:26, 26:24, 17:25, 25:21)

Za derbi dneva pa sta poskrbeli Nizozemska in Francija. Obe s po dvema dobljenima in eno izgubljeno tekmo sta se borili za vsako točko. Prvi niz je pripadel Francozom s 25:23 in drugi s 25:19, nato pa je tretji niz dobila Nizozemska s 25:21 in si priborila četrti niz (25:23) in še petega, v katerem je po preobratu tesno slavila s 15:13 in v nizih s 3:2. Nizozemec Nimir Abdel-Aziz je dosegel kar 31 točk, pri Francozih pa največ Stephen Boyer (21).

Na lestvici na vrhu ostajajo Kanadčani, ki so še edini brez poraza, na drugo mesto se je z zmago nad Francozi povzpela Nizozemska, ki ima zdaj enak točkovni izkupiček kot Francija na 3. mestu (8t). Na četrtem mestu je Brazilija s tekmo manj, na zadnji dveh pa Egipt s tremi točkami in Kitajska, ki je še brez točk.

Skupina C

Kamerun in ZDA sta se pomerila med seboj v skupini C. Pričakovano so ZDA slavile 3:0 (25:18, 25:20, 15:14) in s polnim točkovnim izkupičkom ostajajo na vrhu lestvice. Kamerun je z edino zmago proti Tuniziji na petem mestu in s tremi točkami v nevarnosti za izpad.

Srbija je premagala Avstralijo s 3:1 (25:20, 21:25, 25:17, 25:19) in z 10 točkami po treh zmagah in porazu zanesljivo ostaja na drugem mestu lestvice za Američani, Avstralci so na četrtem s točko več od Kameruncev in se bodo morali za napredovanje v drugi krog še potruditi.

Skupina D

Portoriko in Finska sta se pomerila v Varni. Po petih nizih je slavila Finska, ki je sicer prva dva dobila s 25:19 in 25:23, nato pa je v tretjem po napetem boju z 29:27 Portoriko iztržil še četrti niz in ga tudi dobil s 25:21, v petem pa je tehtnico na svojo stran zopet prevesila Finska (10:15) in tako z drugo zmago na turnirju potrdila 4. mesto, ki še vodi v drugi krog tekmovanja.

V večernem terminu je bila na sporedu še tekma med Kubanci in Bolgari. Domači na krilih glasnih navijačev in polne dvorane niso razočarali in so tekmo dobili s 3:0 (25:22, 25:16, 25:18). Kuba tako še vedno ni prišla do svojih prvih točk in ostaja brez zmage ter brez možnosti napredovanja v drugi krog na zadnjem mestu lestvice.