Gambijci med osem najboljših, konec za Komori

Nogomet 24. Jan 202222:00 > 22:11 1 komentar
Gambijci so se tako razveselili zadetka proti Gvineji. (Foto: AP/Guliverimage)

Na Afriškem pokalu narodov je danes čas za tretji in četrti obračun v osmini finala. Uvrstitev v četrtfinale so si zagotovili Gambijci, ki so z 1:0 premagali Gvinejo, in Kamerun. Gostitelji turnirja so bili boljši od Komorija z 2:1.

Komori so imeli že pred obračunom precej težav, saj so zaradi številnih okužb z novim koronavirusom v vrata morali poslati kar enega izmed igralcev, in sicer branilca francoskega drugoligaša Ajaccia Chakerja Alhadhurja. Obenem pa so bili tudi brez selektorja Amirja Abdouja.

Tako so bili Kamerunci, prvaki že v letih 1984, 1988, 2000, 2002 in 2017, proti debitantom na afriškem prvenstvu še večji favoriti, kot bi bili sicer. Še dodatne težave je pomenila izključitev Nadjima Abdouja že v sedmi minuti.

Karl Toko Ekambi je prvi zadel za Kamerun v 29. minuti, toda kljub podrejenosti v vseh pogledih so tudi igralci Komorov, ki so sicer nabrali skupaj 18 igralcev za tekmo, opozorili nase, zatem se je namreč dvakrat moral izkazati tudi kamerunski vratar Andre Onana.

Čeprav so bili Kamerunci pričakovano boljši, pa so se Komori dobro držali in tudi po uri igre zaostajali le za gol. V 70. minuti so gostitelji le podvojili prednost prek Vincenta Aboubakarja.

V 79. minuti pa je moral znova izvrstno posredovati Onana po poskusu Bena El Fardouja, še več, Komori so zmanjšali zaostanek v 81. minuti, ko je Youssouf M’Changama izjemno izvedel prosti strel z več kot 25 metrov, ko je žogo poslal pod prečko za 2:1. To pa je bil tudi končni izid tekme med neprepričljivim Kamerunom in borbenimi Komori.

Minimalna zmaga Gambije

Gambijci, ki prvič igrajo na afriškem zaključnem turnirju, pa so si četrtfinale zagotovili po tem, ko je v 71. minuti zadel nogometaš Bologne Musa Barrow. Sicer pa sta obe ekipi tekmo končali z igralcem manj. Pri Gambiji je bil izključen Yusupha Njie v 87. minuti, pri Gvineji pa Ibrahima Conte v sodniškem dodatku.

V nedeljo je Burkina Faso po enajstmetrovkah premagala Gabon s 7:6 (1:1, 1:1, 1:0), Tunizija pa je izločila Nigerijo z 1:0 (0:0).

V torek bodo četrtfinale igrali Senegal in Zelenortski otoki ter Maroko in Malavi, v sredo pa še Slonokoščena obala in Egipt ter Mali in Ekvatorialna Gvineja.

Gambijci, ki prvič igrajo na afriškem zaključnem turnirju, so si četrtfinale zagotovili po tem, ko je v 71. minuti zadel nogometaš Bologne Musa Barrow. Sicer pa sta obe ekipi tekmo končali z igralcem manj, pri Gambiji je bil izključen Yusupha Njie v 87. minuti, pri Gvineji pa Ibrahima Conte v sodniškem dodatku.

Zadetek Muse Barrowa:

Domači Kamerun se bo meril s Komori, levi bodo skušali ohraniti niz nepremaganosti na zboru najboljših afriških ekip (dve zmagi in remi). Dvoboj se začne ob 20. uri, prenos bo na SK2.

Zmagovalca današnjih tekem bosta v nadaljevanju turnirja tekmeca v četrtfinalu.