Mavericks uspešni v Miamiju, kjer pogrešajo slovenski dvoboj

Košarka 16. Feb 20226:45 > 8:19
Luka Dončić; foto: Guliverimage

Košarkarji Dallas Mavericks so ponoči v severnoameriški ligi NBA vpisali novo zmago. V gosteh na Floridi so bili s 107:99 boljši od članov zasedbe Miami Heat. Luka Dončić je bil najboljši strelec Dallasa z novim statističnim dvojnim dvojčkom, 21 točkami in desetimi skoki.

Tekma med Miami Heat in Dallas Mavericks je v preteklih letih veljala za magnet za (slovenske) navijače in jih samo zato privabila v Miami.

Na torkovi tekmi je bila tribuna večinoma v nevtralni barvi, izstopalo pa je nekaj dresov bele in modre barve.

Govora je severa o dallaški 77, Luki Dončiću. Čeprav je bila večina navijačev na strani domačih Heat, pa se je v FTX Areni v Miamiju našlo kar nekaj dresov Dončića.

Po dveh četrtinah je sicer Miami vodil z razliko osem točk (59:51), tudi v tretji četrtini so imeli prednost domači košarkarji, a je košarkarjem Dallasa uspelo tekmo obrniti v njihovo korist.

Gostujoči košarkarji so poskrbeli za preobrat ter tretjo četrtino končali z 81:78. V zadnji četrtini pa vodstva niso več izpustili iz rok.

Dončić sicer ni blestel. Met z razdalje mu ni stekel po željah. Iz sedmih poskusov je zadel le dve trojki. Pri domači zasedbi je Jimmy Butler vpisal 29 točk in deset skokov.

“Prednost naše ekipe je, da vsakokrat blesti nekdo drug. Luka je bil v zadnjem delu dobro pokrit, zato je to drugim igralcem omogočilo, da so se razigrali,” je po tekmi preko Zoom konference povedal trener Jason Kidd. “Luka ima to sposobnost, da svojo ekipo zmeraj povede sam. Tokrat pa se je bil večinoma dvojno lokrit. A kljub temu je treba priznati, da je izjemno potrpežljiv. Ne gre na silo, saj je danes pomagal drugim igralcem, da so zablesteli,” je še dodal Kidd. Mavericks so kljub temu v zadnji četrtini dosegli 26 točk, Heat pa 21.

“Tudi v Evropi so me že dvojno pokrivali, tako da to ni nekaj novega. Res pa je, da se iz tekme v tekmo učim tudi igre s tako obrambo in samo tako lahko izboljšam tudi ta element igre,” je po tekmi, prav tako preko Zooma, dejal Dončić.

Tekma Miami in Dallasa je bila zadnja tri leta ultimativna želja vsakega slovenskega košarkarskega navijača. A v primerjavi s preteklimi leti, je bilo tokrat slovenskih navijačev na tekmi v Miamiju precej manj. Prvi razlog je seveda epidemija covida in z njim povezane omejitve, sploh kar se tiče potovanj.

Slovenski obisk(i)

V Miami je tudi tokrat pripotoval Miha Pogačar z družino. Tekme med Miamijem in Dallasom se je udeležil že tretjič. “Prvi razlog za obisk Miamija je bila ta tekma,” je dejal. “Lani nas ni bilo, saj nismo mogli v ZDA, leta 2019 in 2020 pa smo mi organizirali obisk tekme,” je dejal Pogačar, ki vodi svojo turistično agencijo.

Za obisk so se odločili kljub temu, da ni bilo Dragića. “Poleg tekme smo si želeli še nekaj toplega vremena,” je dejal Pogačar, za katerega sta naslednji postojanki Dallas in Los Angeles. Tudi tam si bodo ogledali nekaj tekem Mavericks.

Drugi razlog, ki ga kot glavnega vidi tudi Dončić, je odsotnost Dragića. Slednji se je od Miamija poslovil po prejšnji sezoni, zato je bržčas gostovanje Dallasa v Miamiju nekoliko izgubilo svoj čar. Če smo v preteklih letih (2019 in 2020) videli bližnji Bayside preplavljen v zeleni barvi in dresih Slovenije, Dallasa in Miamija, temu tokrat ni bilo tako.

V dvorani se ni slišalo slovenske glasbe (kot npr. 2020), ni bilo slovenskih navijačev in ni bilo vzklikanja “Kdor ne skače ni Sloven’c”. Še najbližje temu so bili žvižgi za Dončića, ko je izvajal proste mete.

Igramo v Miamiju, za njih sem nasprotnik, tako da je to normalno. Med tekmo tega sicer sploh nisem opazil,” je za Sportklub po tekmi med hojo do klubskega avtobusa dejal Dončić. “Slovenskih navijačev tudi ni toliko, zato ker Goran ne igra. Morda pa bo naslednjič drugače,” je še dejal z nasmeškom in odkorakal na klubski avtobus.

Pogrešajo Gogija

V Miamiju je Goran Dragić pustil močan pečat. Trener Erik Spoelstra je sicer svojo novinarsko konferenco zapustil preden smo prišli na vrsto za vprašanje prek Zooma (NBA namreč še vedno omejuje stike novinarjev in igralcev, zato večina dostop do intervjuja dobi le v virtualni podobi op. a.).

Vendar je tudi v dvorani še moč opaziti Dragićeve drese. Spominja se ga tudi Shamarus, oskrbnik dvigala. “Uf, Goran. Dober fant, odličen igralec. Močno ga pogrešamo. Tukaj v Miamiju ga imajo zelo radi,” se je Dragićevega časa pri Heat spominjal Shamarus, ko je novinarje med polčasom iz novinarske konference popeljal do spodnjega nadstropja.
Mogoče se kdaj še vrne,” je še optimistično dejal, ko smo že izstopali dvigala.

Shamarus zagotovo ni edini. Bržčas si to želijo tudi navijači Heat, pa tudi slovenski navijači, ki so se pred leti množično odpravljali v Miami. v prvi vrsti seveda zaradi medsebojnega dvoboja Dragić-Dončić, pa tudi zaradi toplega vremena, ki ga v tem letnem času ponuja južna Florida. Mogoče se prizori izpred dveh, treh let v Miamiju še kdaj ponovijo …

Pred tradicionalnim premorom lige NBA zaradi ekshibicijske tekme vseh zvezd, All Star, bo Dallas v ligi odigral še tekmo v gosteh pri New Orleansu v petek zgodaj zjutraj po slovenskem času.

Kar 50 točk Giannisa

Vikend vseh zvezd se bo sklenil s tekmo vseh zvezd z začetkom ob 2. uri v ponedeljek po slovenskem času v Clevelandu. Pomerili se bosta ekipi kapetanov LeBrona Jamesa in Kevina Duranta. Dončić bo nastopil v ekipi zvezdnika Los Angeles Lakers Jamesa kot rezervni igralec.

Na preostalih tekmah večera v ligi NBA velja omeniti zmagi obeh aktualnih prvakov posameznih konferenc. Šampionska ekipa Milwaukeeja je na krilih Giannisa Antetokounmpoja (50 točk) premagala Indiano, Grk je dodal še 14 skokov, aktualni prvaki zahoda Phoenix Suns pa so doma odpravili LA Clippers.

Devin Booker je bil najboljši strelec tekme s 26 točkami, imel pa je izdatno pomoč v Chrisu Paulu (17 točk in 14 asistent), pri Clippers je bil najučinkovitejši Marcus Morris (23 točk).