Micić in nepričakovani nemški angel Turke obdržala v nebesih

Evroliga 21. Maj 202221:32 0 komentarjev

Po drami do zvoka sirene je Anadolu Efes ubranil naslov prvaka Evrolige in tako v vitrine dodal še drugo zaporedno lovoriko. Končni izid 58:57 razkrije, kako zelo težko sta obe moštvi dosegali točke. Naziv najkoristnejšega igralca je tako kot lani pripadel Srbu Vasiliju Miciću, kar so glasno pozdravili vsi srbski obiskovalci na tribunah, kjer so sicer prevladovali Grki.

Na eni strani enajst različnih strelcev, na drugi zgolj pet. Če bi ugibali bi zagotovo predvidevali, da je slavila ekipa z večjim naborom košarkarjev, ki so se vpisali med strelce. A to bi bila napačna domneva.

Neverjeten je namreč podatek, da so Turki do drugega naslova v klubski zgodovini prišli z zgolj petimi strelci. Še bolj noro je, da sta od te peterica Chris Singleton in Bryant Dunston skupaj zmogla vsega šest točk!

Pričakovano je voz vlekel Vasilije Micić, ki je bil eden redkih košarkarjev na tekmi, ki se lahko po finalu pohvali z učinkovitostjo. S 23 točkami je bil prvi strelec tekme, izza črte je zadel štiri od sedmih metov, celotna ostala ekipa skupaj le dva od 17!

Slavje košarkarjev Anadoluja Efesa:

Pleiss odigral tekmo kariere

Malce manj pričakovano je ogromen delež prispeval tudi center Tibor Pleiss. Prav pod obročem je imel Real Madrid največjo prednost, a se je predvsem v drugem polčasu z izjemno igro izkazal visokorasli Nemec. Zbral je 19 točk, iz igre zadel osem od desetih metov, pobral je še sedem odbitih žog, vključno s ključnim skokom v napadu 1:05 pred koncem, ko je zadel za 58:55.

Real je s košem Sergia Llulla sicer še znižal na točko, nato pa v sami končnici tudi taktično slabše odreagiral in ostal brez napada za izenačenje ali zmago. 17 sekund pred koncem tekme je imel Efes za napad še 14 sekund, a se galaktiki niso odločili za osebno napako. Čakali so do konca, Turki so zgrešili met za tri točke, preostale tri sekunde pa so se iztekle med bojem za odbito žogo. Real ostaja pri rekordnih desetih naslovih.

Vroča zadnja minuta finala Evrolige:

Precej večjo podporo s tribun so imeli Turki, ki so bili zatorej tudi precej glasnejši. Še naprej pa so za izjemno navijaško kuliso skrbeli grški navijači Olympiacosa, ki so vsake toliko opozorili nase. Med govorom stratega Ergina Atamana po zmagi njegovih varovancev, pa so turškega trenerja preglasili z žvižgi.

Navijanje navijačev Anadolu Efesa:

Navijanje navijačev Olympiacosa:

Od prve minute zadušljiva obramba

Pričakovano je bila od samega začetka finala v ospredju igra v obrambi. Koši so bili zato redki, edini pri Realu, ki je zadeval, je bil izpod obroča Tavares, dosegel je kar 12 od 15 točk Reala v prvi četrtini. Galaktiki so se zelo zanašali na igro po globini, pod obročem je imel Real seveda največjo prednost. Efes je bil sprva dolgo v krču, Turki so zmogli le šest točk še dobri dve minuti pred koncem prvega dela. Še najbolj razigran je bil pri Efesu Micić, šele proti koncu prve četrtine se mu je priključil Larkin, ki je na hitro dosegel šest zaporednih točk in znižal na 15:14.

V drugi četrtini je prvič na zaključnem turnirju na parket prišel tudi Anthony Randolph in takoj po vstopu zadel trojko za 29:22. A znova sta na drugi strani odgovorila Micić in Larkin. Randolph je postavil tudi izid polčasa, potem ko je z varanjem prišel do povsem odprtega meta in zadel novo trojko za 34:29.

Real je v drugi polčas startal z najvišjo prednostjo na tekmi, potem ko je zahtevno polaganje za +8 zadel Causeur. Sledilo je dolgo zatišje brez koša, ki je trajalo vec kot tri minute, preden je žogo končno skozi obroč spravil Hanga za 40:31. Efes je v tem delu tekme brez koša iz igre ostal kar pet minut in 15 sekund. Pomoč je prišla iz manj pričakovanega položaja, centra Tiborja Pleissa.

V zadnji četrtino je Real vstopil le še z dvema točkama naskoka (42:40), prav nemški center pa je dobro minuto pred koncem tudi zadel za zmago, ko je zadel po skoku v napadu za 58:55. Real je v zaključku tvegal in ni napravil osebne napake ob zaostanku za točko. Efes je sicer zgrešil, a je Madridčanom zmanjkalo časa za napad med bojem za odbito žogo.

Evroliga, zaključni turnir četverice (Beograd)