Nemci tretjič na evropskem prestolu

Euro 6. Jun 202122:55 > 07. Jun 2021 0:29
Nemci so v v finalu Eura U21 v Stožicah ugnali Portugalce. Foto: Guliverimages

Nogometaši nemške izbrane vrste so v finalu evropskega prvenstva do 21 let v Sloveniji in na Madžarskem v Stožicah z 1:0 premagali Portugalce in se razveselili tretjega naslova evropskih prvakov. Odločilni zadetek je v začetku drugega polčasa dosegel Lukas Nmecha.

Evropsko prvenstvo do 21 let, ki bi moralo biti na sporedu že lani, a je bilo zaradi pandemije novega koronavirusa prestavljeno na letošnji termin, je končano. V sklepnem dejanju v Stožicah so Nemci po zaslugi odličnega Lukasa Nmeche z 1:0 premagal Portugalce. Napadalec Anderlechta je bil s štirimi zadetki na koncu tudi najboljši strelec turnirja.

Lukas Nmecha je lepo obšel Dioga Costo in zadel odločilni zadetek. Foto: AP Photo/Darko Bandic

Tretja krona za Nemce, Portugalci znova z dolgimi nosovi

Mladi nemški Elf je še tretjič osvojil to tekmovanje, Portugalci pa so po finalu leta 1994 in 2005 še tretjič klonili v velikem finalu.

V prvem skupinskem delu EP so nastopili tudi Slovenci, ki so pod vodstvom Milenka Ačimovića hitro zaključili s tekmovanjem. V skupini skupaj s Španijo, Italijo in Češko so osvojili točko, pristali so na zadnjem mestu.

Najuspešnejše države na Euru U21:

5 – Španija (1986, 1998, 2011, 2013, 2019)

Nemčija U21 : Portugalska U21 1:0 (0:0)

Konec tekme! Tretjega naslova evropskih prvakov se veselijo Nemci, Portugalci so v svojem tretjem finalu še tretjič ostali praznih rok.

72. minuta: Noro, kaj je zapravila Nemčija. Bolj natančno Karim Adeyemi, ki je v igro prišel v 68. minuti, štiri minute kasneje pa po napaki Dalota prišel sam pred vratarja Costo in ga nastreljal. Nemci bi lahko povišali prednost, a od tega ni bilo nič.

49. minuta: GOOOL! 1:0! Tukaj je prvi zadetek! V četrti minuti drugega polčasa je v polno zadel odlični napadalec Lukas Nmecha! Golgeter Anderlechta je zdaj sam na vrhu liste strelcev tega evropskega prvenstva. Podal mu je odlični bočni branilec Wolfsburga Ridle Baku.

Začetek drugega polčasa! Portugalski selektor je v igro poslal prvo napadalno orožje, člana AC Milana Rafaela Leaa. V slačilnici je ostal Dany Mota.

Konec prvega polčasa!

45. minuta: Velika priložnost tudi za Portugalce. V hitrem protinapadu se je sam pred vratarjem Dahmenom znašel hitri Vitinha, a nogometaš Wolverhamtona je pretiraval, preigraval toliko časa, da na koncu ni prišlo niti do strela.

29. minuta: Znova je završalo v Stožicah. Z velike oddaljenosti je sprožil Arne Maier, vratar Porta Diogo Costa pa je bil znova na mestu. Pri paradi se je tudi lažje poškodoval, a s tekmo je lahko nadaljeval. To je bila že njegova druga odlična obramba.

16. minuta: V prvih 15 minutah so bili sicer nevarnejši Portugalci, a v 15. minuti je nogometaše iz Pirenejskega  polotoka rešila prečka. Obrambo Portugalcev je lepo premešal mladi 18-letni Florian Wirtz, ki je daleč najdražji nogometaš v finalu, nato pa z roba kazenskega prostora stresel prečko. Ostalo je pri 0:0, veliko sreče za Portugalce.

Začetek tekme! S sredine so prvi krenili Nemci. Pred nami je napet obračun. Ne eni ne drugi niso izraziti favoriti, vseeno stavnice nekaj več možnosti za končno slavje pripisujejo Nemcem.