Z drugim slalomskim mestom v Gurglu in drugim veleslalomskim v Kranjski Gori je komaj 18-letna Lara Colturi albanskemu alpskemu smučanju v obeh tehničnih disciplinah priborila prvi uvrstitvi na zmagovalni oder svetovnega pokala.
Svetovni smučarski vrh že lep čas ni bil tako zelo razpršen in pisan. V prvi deseterici skupnega seštevka svetovnega pokala lahko pri dekletih naštejemo kar devet različnih držav (v moški konkurenci šest). Med njimi ni Slovenije, je pa – Albanija. Zasluge nosi Lara Colturi, za katero smo že predlani zapisali, da je smučarski biser, ob katerem zardevajo tudi Italijani. Za našo zahodno sosedo je namreč obetavna najstnica velika zapravljena priložnost, kot denimo v minulem stoletju za Avstrijo Marc Girardelli. Za Albanijo pa po drugi strani nenadejan stik s smučarsko elito, od katere so bili od nekdaj oddaljeni svetlobna leta.
V soboto je albanska reprezentantka, ki je s svojo zgodbo in nadarjenostjo pritegnila tudi pozornost Red Bulla in postala ena od smučarskih sponzorirank, na kranjskogorskem veleslalomu zaostala le za nepremagljivo Švedinjo Saro Hector. Zanjo je bila to še šesta zaporedna uvrstitev med petnajsterico, druge stopničke in prožna ponjava za skok na sedmo mesto v skupnem seštevku svetovnega pokala. Lani je sezono končala kot 45., leto poprej pa ob krstu in prvih točkah kot 78.
A čeprav smo lahko v Podkorenu srečali tudi funkcionarje z albansko zastavo, pa je njena zgodba italijansko-družinska. Kaj lahko bi bila povezana tudi z umetnostnim drsanjem, saj je v otroštvu gojila predvsem to olimpijsko panogo. Naposled so le prevladali družinski geni. Njena mama je namreč Daniela Ceccarelli, nekdanja vrhunska alpska smučarka, med drugim tudi olimpijska superveleslalomska prvakinja (Salt Lake City 2002) in zmagovalka treh tekem svetovnega pokala.
Danes 49-letna Italijanka, ki nastopa v vlogi hčerkine trenerke in zastopnice, ter oče Alessandro Colturi, sicer smučarski učitelj, sta ocenila, da Lara za hitrejši tekmovalni razvoj potrebuje več, kot pa ji je pred leti ponujal obstoječi italijanski sistem. Našla sta okolje, v katerem so jo bili smučarko pripravljeni sprejeti, ji ponuditi tudi nekaj opore, predvsem pa zaradi skromne konkurence odpreti vrata vseh tekmovanj. Pred tremi leti je FIS odobrila Larino registracijo pod albansko zastavo, kmalu zatem je na tekmah v Južni Ameriki oklestila FIS točke, kot druga najmlajša v zgodovini debitirala v svetovnem pokalu in že v tretjem nastopu prišla do prvih točk, nato pa na mladinskem svetovnem prvenstvu osvojila tri kolajne.
Da gre za smučarko, na katero velja staviti, so ocenili tudi pri Blizzardu in ji ponudili mamljivo pogodbo z močno strokovno oporo. Med drugim je njen serviser postal Andrea Vianello, ki je nekoč skrbel tudi za muči Tine Maze. Ob močnih finančni prilivih so si v njenem štabu lahko privoščili tudi kondicijskega trenerja (Antonio Squillante), fizioterapevta (Martino Delleani), strokovnjaka za prehrano …
Rezultat je bila pisana druščina na skupni fotografiji v Kranjski Gori. Takšnih bo v prihodnjih letih prav gotovo še veliko.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje