V mednarodnih smučarskih krogih te dni poteka iskanje konsenza za koledar tekem svetovnega pokala za sezono 2022/23, ki naj bi bila prva na poti velikih sprememb novega vodstva Mednarodne smučarske zveze. V zakulisju koledarske diplomacije pa se odvija pravcata smučarka vojna za medijske in tržne pravice.
Natančno 44 dni je minilo od trenutka, ko je Norvežan Lucas Braathen prečkal ciljno črto zadnjega slaloma v Meribelu in s tem spustil zastor sezone svetovnega pokala 2021/22. Do začetka nove nas loči 179 dni. A že dolgo ali morda kar še nikoli se ni zgodilo, da bi bilo v tem obdobju odprtih toliko vprašanj. Prvi poskus potrditve smučarskega koledarja za prihodnjo sezono je bil aprila neuspešen. Alpski smučarji tako pol leta pred začetkom nove tekmovalne zime še ne vedo, kakšna sezona jih čaka. Več naj bi bilo znano prihodnji teden, formalizirano pa ob koncu meseca.
Vseeno v javnost že pronicajo dokaj oprijemljive ideje novega vodstva FIS. Med drugim potrjujejo naše informacije o tem, da je Kranjska Gora predvidena tako za ženske kot tudi moške tekme, kar je med drugim dokaz vse večje veljave predsednika SZS in člana predsedstva FIS Enza Smrekarja. Če bo ostalo pri prvotnih načrtih, bo podkorenska strmina 7. in 8. januarja 2023 gostila dva ženska veleslaloma (Maribor bi s tem dobil dodatno leto za pripravo nadomestne proge in se morebiti v koledar vrnil leta 2024), 11. in 12. marca pa še moška veleslaloma.
Posamezna prizorišča, predvsem azijska, in določene ideje, kot so veleslalomska tekma z eno vožnjo ali selitev slalomov v večerne termine med tednom, naj bi si novi predsednik FIS Johan Eliasch v okviru smučarske preobrazbe sicer pustil za prihodnja leta. Vseeno pa bo poskušal mnoge spremembe uveljaviti že letos.
Zanimivost idejne zasnove koledarja je poleg formata šprinterskega smuka tudi uvedba nove oblike kombinacije. Ta ne bi več obstajala kot samostojna preizkušnja s slalomsko in smukaško vožnjo, temveč bi si smučarji točke delili ob seštevanju tekem. Pri tem pa kombinacije ne bi več tvorila tehnična in hitra preizkušnja, ampak bi se točke delile po seštevkih dveh hitrih (smuk in superveleslalom) ali tehničnih (slalom in veleslalom) tekem.
Predsednik Eliasch bo mnogim smučarskim zvezam poskušal v tem mesecu podeliti še kar nekaj bombončkov, saj marsikje vlada precejšnje nezadovoljstvo, mnogim pa gre v nos tudi to, da naj bi se karavana kar dvakrat selila v Severno Ameriko.
Toda čakanje na koledar smučarske sezone 2022/23 še zdaleč ni (le) posledica usklajevanja z mednarodnimi deležniki. Pravzaprav so slednji talci vojne, ki se je med prenovljenim vodstvom Mednarodne smučarske zveze in podjetjem Infront razplamtela že lani. FIS želi namreč pod vodstvom novega prvega moža prekiniti vse obstoječe pogodbe ter v celoti centralizirati pravice za televizijske prenose in trženje. Osnovna ideja, za katero švedsko-britanski poslovnež verjame, da ima tudi pravno osnovo, je dokončna izključitev tretjega deležnika, tako da bi v sistemu ostali le FIS in nacionalne zveze. Zgodba utegne zaradi že obstoječih pogodb prirediteljev tekem in Infronta epilog dobiti tudi na sodišču.
Predstavnik Infronta Jörg Polzer je v pogovoru za Skiracing novemu vodstvu FIS očital “prenagljen in neusklajen pristop, kar vodi v velikansko negotovost glede prihodnosti in zlasti načrtovanja prihajajoče sezone svetovnega pokala.” Trdi, da novo vodstvo deluje neusklajeno in predvsem ne upošteva zakonskih obveznosti, ki izhajajo iz dolgoročnih pogodb. Po njegovih besedah določene pogodbe vključujejo tudi sezono 2025/26, nekatere celo 2030/31.
“Konec leta 2021 je predsednik Eliasch nepričakovano obvestil Infront, da po mnenju novega vodstva FIS nismo več legitimni imetniki pravic in posledično teh pravic ne moremo prodajati naprej. To pismo je poslal tudi nekaterim našim pogodbenim partnerjem. Ker FIS ni bil pripravljen začeti konstruktivnega dialoga o tem vprašanju, smo bili prisiljeni sprožiti sodni postopek, da bi zaščitili svoj položaj,” v imenu Infronta zagotavlja Polzer.
Spomnimo, že lani mnogi prireditelji tekem, tudi SZS oziroma pokal Vitranc, niso podaljšali pogodbe o trženju z Infrontom. V veljavi pa je ostala pogodba o televizijskih pravicah. Johan Eliasch je zdaj s somišljeniki trdno odločen tudi televizijsko pogačo v celoti prenesti pod okrilje FIS.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Bodi prvi, ki bo pustil komentar!