Z zmago na edini paralelni preizkušnji sezone v Lechu Andreja Slokar nadaljuje svoj meteorski smučarski vzpon. Vzpon z zamudo. Vseeno njeno zmagoslavje v Avstriji ni prav nič senzacionalno. Kliče pa k odpiranju njenega arhiva, ki nakazuje na nekoliko neobičajno pot 24-letne smučarke iz Ajdovščine.
Dobrih 36 let in pol po tem, ko je legendarna Mateja Svet z drugim mestom na veleslalomu v Lake Placidu kot prva v zgodovini svetovnega pokala, tedaj resda še pod jugoslovansko zastavo, stopila na stopničke, ima slovensko žensko smučanje na seznamu tovrstnih junakinj že osemnajst imen. Danes je ta seznam dopolnila Andreja Slokar.
Še več, dopolnila je tudi večno druščino zmagovalk, v katerem je ”le” enajsterica. To so poleg Svetove in Slokarjeve še Veronika Šarec, Nataša Bokal, Alena Dovžan, Mojca Suhadolc, Katja Koren, Urška Hrovat, Špela Pretnar, Ilka Štuhec in seveda krepko pred vsemi ostalimi Tina Maze.
A čeprav vsaka zgodba naštetih velikih imen slovenskega ženskega alpskega smučanja spada v posebno poglavje, pa je pot zmagovalke paralelne tekme v Lechu še posebej unikatna. Njen skok na najvišjo stopničko druge tekme olimpijske sezone, s katerim je prevzela tudi vodstvo v skupnem seštevku svetovnega pokala, lahko označimo za svojevrsten obvoz do najvišje stopničke.
Meteorski vzpon
Še predlani so za Andrejo Slokar slišali le bolj podrobni spremljevalci slovenskega alpskega smučanja, pa čeprav je bila tedaj stara 22 let. Vsekakor ”šele 22 let”, ko govorimo o življenju, nikakor pa ne ”vsega 22” let, ko govorimo o karieri alpske smučarke. Ni bila več obetavna mladinka, bila pa je brez vidnega rezultata na tekmah mladinskega svetovnega prvenstva in festivala evropske mladine. Tudi v evropskem pokalu ni bila pri vrhu, pečat v svetovnem pokalu pa se je zdel povsem utopičen.
Da utegne postreči za velikanskim zasuk, je plaho nakazala že v sezoni 2019/20, ”eksplodirala” pa je lani, ko je dobila slalomski seštevek evropskega pokala, bila druga v skupnem seštevku tega celinskega tekmovanja, ob tem pa je začela točke zbirati tudi v svetovnem pokalu ter bila celo petna na slalomski tekmi svetovnega prvenstva v Cortini d’Ampezzo.
Znan športni priimek
Po Juretu Franku in Ani Bucik je Andreja Slokar naslednja primorska osvežitev v smučarskem svetu. Priimek pa ima tudi močno košarkarsko asociacijo. Ne po naključju. Andrejin bratranec je namreč nekdanji slovenski reprezentant in igralec številnih uglednih klubov, tudi iz lige NBA, Uroš Slokar.
Andreja, kaj želiš doseči?
A do zadnjega poglavja, ki se nadaljuje s sanjskim začetkom v novi zimi, zagotovo ne bi prišlo, če leta 2019 Andreja Slokar ne bi stopila pred ogledalo in se pogovorila s podobo na drugi strani. Potegnila je črto, se vprašala, kaj želi doseči in v katero smer gre kariera. Spoznala, da je v otroških kategorijah igraje prihajala do oprijemljivih rezultatov, misleč, da jo bo tok vodil naprej, se mu je prepustila. Tudi ko je ostala brez mesta v reprezentančnih selekcijah, a je nadaljevala z lastnim trenerjem. Leta so tekla, rezultati pa so bili bledi.
Po tem pogovoru je sklenila, da bo visoke denarne vložke svoje družine nadgradila še s popolnim predajanjem smučarskemu projektu. Zavestno se je lotila mentalne preobrazbe in posvečanju posameznim elementom na fizični in smučarsko-tehnični ravni. Pri odločilnem preboju ji je v pretekli sezoni pomagala individualna ekipa, v kateri je bil glavni trener Tomaž Bizjak, njegov pomočnik Boštjan Božič, serviser pa Igor Plešivčnik.
“Zabavna tekma. Zelo specifična. Ker je edina v letu, nisem vedela, kam spadam. Zdaj vem. Lepo, prva zmaga,” je, potem ko je v finalu ugnala Norvežanko Theo Louise Stjernesund, na trdih tleh ostala Andreja Slokar, ki je sezono sicer odprla s 14. mestom na veleslalomu v Söldnu. Že kaj kmalu jo čaka nova velika priložnost za odmeven rezultat. Karavana svetovnega pokala se namreč seli v Levi, kjer bosta prihodnji konec tedna na sporedu dva ženska slaloma. To pa je tudi Andrejina najmočnejša disciplina.
Brez ročne zavore
Šele po popolni angažiranosti same tekmovalke in prispevku ekipe se je Ajdovka lahko znova oklenila svojih temeljev in naslonila na edinstveno smučarsko intuicijo. Postala je neustrašna napadalka. Cena tovrstnega smučanja so bile sicer sprva še številne napake. Sama je vedela, da je tudi to cena do uspeha, zato se niti ob prvem preboju v finalno vožnjo svetovnega pokala ni odločila za previdnejši nastop. Tvegala je in odstopila. Kmalu se je vrnila in udarila znova.
In če jo je v otroških kategorijah zaznamovalo prehitro zadovoljstvo z doseženim in prepričanjem o samoumevnosti poti, je v zadnjih dveh letih postala ena najbolj samokritičnih in zahtevnih smučark v karavani svetovnega pokala. Tista, ki se udari po čeladi tudi ob prevzemu vodstva. “Seveda, če pa delam napake,” pravi smučarka z izjemnim občutkom za ritmiko in doziranje hitrosti. Našla je tudi opremo (Nordica), ki ji je pisana na kožo, in razvila sodoben slog smučanja.
Sladoledni kapital
Andreja Slokar je torej danes vodilna smučarka skupnega seštevka svetovnega pokala in prva slovenska zmagovalka paralelne tekme. A zanjo prav gotovo ne bi slišali, če se ne bi njena družina odločila, da jo, tudi po tem ko ni imela nobenih kriterijev za treninge v reprezentanci, podpira. To je bilo mogoče tudi ali predvsem zaradi družinskega podjetja Incom, znanega po proizvodnji sladoleda Leone.
Prav na krilih zasebnega kapitala in samostojne ekipe je torej Slokarjevi uspel velik obvoz do smučarske elite. Šele letos se je namreč vključila v slovensko žensko ekipo svetovnega pokala in postala polnokrvna reprezentantka. Vseeno je zaradi prehojene poti in dobrih izkušenj v reprezentanco pritegnila tudi trenerja Boštjana Božiča, ki je najbolj zaslužen za to, da je junakinji dneva uspelo izluščiti največje smučarske vrline.
Mejniki v karieri Andreje Slokar
23. 1. 2014: prvi nastop v evropskem pokalu
6. 1. 2018: prvi nastop v svetovnem pokalu
10. 1. 2021: prva zmaga v evropskem pokalu
21. 1. 2021: prve točke v svetovnem pokalu
20. 2. 2021: 5. mesto na SP
28. 2. 2021: zmaga v slalomskem seštevku evropskega pokala
13. 11. 2021: prva zmaga v svetovnem pokalu
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje