Na letošnjih olimpijskih igrah bo največ slovenske pozornosti deležno majhno mestece z imenom Predazzo. Kraj s približno 5000 prebivalci v pokrajini Trentino bo namreč gostil tekme v smučarskih skokih, na katerih si Slovenija obeta rezultatske presežke.
Prizorišče smučarsko-skakalnih bojev bo prenovljeni skakalni center oziroma stadion z imenom Stadio del Salto Giuseppe Dal Ben. Ta je svoje odprtje doživel leta 1989, po treh svetovnih prvenstvih v nordijskih disciplinah (1991, 2003 in 2013) ter zimski univerzijadi (2013) pa bo prvič gostil še olimpijske igre.
Smučarski skoki na tem območju so bili v prejšnjem stoletju dolgo časa uveljavljeni na prelazu Rolle med Predazzom in San Martinom di Castrozzo. Smučarski klub iz doline Fiemme, Fiamme Gialle di Predazzo, je po letu 1930 prvo skakalnico postavil na 1984 metrih nadmorske višine, leta 1973 pa je bila povečana in modernizirana. Konec 80. let je 65-metrska naprava prejela dovoljenje Mednarodne smučarske zveze (FIS) in med leti 1979 ter 1987 gostila tekme alpskega in evropskega pokala. Ko je skakalnica enake velikosti leta 1984 nastala v Stalimenu, v naslednjih letih pa še več v bližini, je bila skakalnica na prelazu Rolle opuščena.

Petek postal prvi slovenski prvak
Vrnitev v Predazzo je prinesla odločitev na kongresu FIS 1988 v Istanbulu, da bo dolina Fiemme leta 1991 gostila svetovno prvenstvo v nordijskem smučanju. Italijani so celoten center zgradili v dobrem letu dni, izgled pa so takrat številni označevali za avantgardnega. Stroške, ki so znašali okoli 14,5 milijarde italijanskih lir (danes dobrih sedem milijonov evrov), je v celoti krila pokrajina Trentino.
Na prvi šampionat v tej dolomitski dolini imamo zelo lepe spomine tudi Slovenci. Na tekmi na veliki skakalnici je namreč svetovni prvak, takrat sicer še pod jugoslovansko zastavo, postal Franci Petek. Istočasno je Jens Weissflog z bronastim odličjem postal prvi športnik s kolajno po združitvi Vzhodne in Zahodne Nemčije v – Nemčijo.

Peter Prevc začel svojo pot proti vrhu
12 let pozneje je Predazzo spet gostil svetovno nordijsko smetano, a brez slovenskih dosežkov. Drugače pa je bilo leta 2013, za katero so organizatorji skakalne naprave malenkostno modernizirali, predvsem pa se je izboljšala ostala infrastruktura v 3000 kvadratnih metrih velikem centru. Ta ima sicer poleg velike in srednje naprave, na katerih smo do zdaj videli 24 tekem za svetovni pokal, še štiri manjše skakalnice za nižje starostne kategorije. Pred 13 leti je na severu Italije blestel Peter Prevc, ko je osvojil bron na srednji in srebro na veliki napravi. Njegovi prvi posamični kolajni na velikih tekmovanjih.

Ob uspešni kandidaturi za letošnje olimpijske igre – Cortina in Milano sta na zasedanju Mednarodnega olimpijskega komiteja junija 2019 s 47:34 premagala švedski par Stockholm-Are -, je hitro postalo jasno, da bo skoke gostil Predazzo. A z zavedanjem, da bo potrebna poštena prevetritev 30 let starega prizorišča.
Dobljena bitka s časom, potem pa šok
Povsem novi skakalnici, nov sodniški stolp, novo dvigalo, ogrevana soba na vrhu zaletišča in izboljšana cestna povezava do vrha skakalnice. Visokoleteči načrti, ki so jih Italijani z rušitvijo starih objektov začeli uresničevati šele leta 2022. In od tam naprej so se zamude le še povečevale.
Foto časovnica prenove:
Lanska januarska generalka v svetovnem pokalu za skakalce je bila odpovedana že veliko prej, minulo zimo so se celo pojavljali dvomi, ali bo organizatorjem sploh uspelo center urediti do letošnjega februarja. Nato so z deli vendarle pohiteli in julija 2025 so nove skakalne objekte svečano odprli, skupni stroški so znašali dobrih 44 milijonov evrov. Septembra pa so doživeli mednarodni tekmovali krst s poletnim grand prixom.
A ta se ni izšel po željah. Kar tri poškodbe – skakalka Eva Pinkelnig in kombinatorka Haruka Kasai na srednji ter skakalka Alexandria Louitti na veliki skakalnici so ostale brez olimpijskih sanj -, so organizatorje prisilile v spremembe.

Pozimi je bolje
“Takoj po predolimpijskem preizkusu smo temeljito analizirali celotno situacijo in prišli do spoznanj, da so številni dejavniki prispevali k padcem v Predazzu. Zato smo se pri spremembi skakalnic osredotočili predvsem na krivuljo leta. Ugotovili smo, da sta obe napravi narejeni po pravih standardih, pri oblikovanju ni prišlo do napake,” je dogajanje za skijumping.pl oktobra analiziral Sandro Pertile, direktor tekem svetovnega pokala in praktično domačin.
“Zaradi nadmorske višine in specifičnih vetrov v Predazzu je bila letna krivulja, še posebej na srednji skakalnici, previsoka. To velja predvsem za ženske. V tej dolini je že tako veliko vetra v hrbet, na septembrskih tekmah pa je bil zaradi visokih temperatur ozračja še močnejši. Vpliv je imela tudi gostota zraka. To so stvari, ki jih ne moremo spremeniti, a pričakujemo, da bo gostota zraka pozimi drugačna kot poleti,” je nadaljeval Italijan.

Šest tekem za odličja
Organizatorji so bili zato v oktobru primorani v dodatna dela: spremembo kota zaletne smučine – pri manjši skakalnici iz 11 na 11,5 stopinje, pri večji pa iz 11,5 na 12 stopinje. Posledično sta se spremenili tudi velikosti (HS) naprave – pri srednji je ta zdaj postavljena pri 109 metrih, pri veliki pa pri 141 metrih.
In zdaj, ko jih je v zadnjem tednu prvič po novembru zares pobelil še sneg, sta napravi pripravljeni na olimpijske boje. Šest tekem, na katerih bodo zelo visoko ciljali tudi Slovenci na čelu z bratom in sestro Prevc. Prva tekma bo na sporedu 7. februarja, dan po slavnostni otvoritvi iger, prvi treningi pa bodo na sporedu že v četrtek.
Spored smučarskih skokov v Predazzu, ZOI 2026:
Četrtek, 5. februar:
17.00 prvi trening, ženske, srednja skakalnica
20.00 prvi trening, moški, srednja skakalnicaPetek, 6. februar:
9.00 drugi trening, ženske, srednja skakalnicaSobota, 7. februar:
18.45 posamična tekma, ženske, srednja skakalnicaNedelja, 8. februar:
16.30 tretji trening, ženske, srednja skakalnica
19.00 drugi trening, moški, srednja skakalnicaPonedeljek, 9. februar:
19.00 posamična tekma, moški, srednja skakalnicaTorek, 10. februar:
18.45 mešana ekipna tekma, srednja skakalnicaČetrtek, 12. februar:
17.00 prvi trening, ženske, velika skakalnica
20.00 prvi trening, moški, velika skakalnicaPetek, 13. februar:
18.30 drugi trening, moški, velika skakalnicaSobota, 14. februar:
9.00 drugi trening, ženske, velika skakalnica
18.45 posamična tekma, moški, velika skakalnicaNedelja, 15. februar:
11.30 tretji trening, moški, velika skakalnica
18.45 posamična tekma, ženske, velika skakalnicaPonedeljek, 16. februar:
19.00 superekipna tekma dvojic, moški, velika skakalnica
Premier liga
Španska liga – La Liga
Bundesliga
Liga prvakov
Evropska liga
Evroliga
EuroCup
NBA
Slovenija
Liga ABA
ATP World Tour Finals
Pariz
ATP
WTA
Davisov pokal










Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Bodi prvi, ki bo pustil komentar!